YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 1. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Sabit ÖZLEN

SABİT ÖZLEN

 

          


وكُلُواْ مَسْجِدٍ كُلِّ عِندَ زِينَتَكُمْ خُذُواْ آدَمَ بَنِي يَا      الْمُسْرِفِينَيُحِبُّ لاَ إِنَّهُ تُسْرِفُواْ وَلاَ وَاشْرَبُواْ
قال رسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم
اَلطَّاعِمُ الشَّاكِرُ بِمَنْزِلَةِ الصَاءِمِ الصَّابِرِ

YEME İÇME ADABI

Kıymetli Kardeşlerim!
Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:”Ey Âdemoğulları! Her mescitde ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.”
Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Yemek yiyip Allah'a şükreden kimse, sevap yönünden oruç tutarak sabreden kimse gibidir.”
Aziz Mü'minler!
Her konuda olduğu gibi yemek yemede de dengeli ve ölçülü olmak esastır. Kur'an'da yemek yeme konusunda aşırılığa kaçıp israf etmek yasaklanmış, Allah Rasulü de çok yemenin insana güç vermediğini, hatta kişiyi hantallaştırdığını belirtmiştir. İnsan tecrübesi de aşırı yemek yemenin kişinin zihnini, beden ve ruh sağlığını, hareket kabiliyetini olumsuz etkilediğini göstermiştir. Sağlıklı yaşamak, insanın yedikleri ve içtikleri ile doğrudan alakalıdır. Yemek yerken, yenilen gıdalar kadar bu gıdaların niçin ve nasıl yendiği de önemlidir. Müslüman yemek yemeyi bir tür ibadet gibi görüp, kendisine bu nimeti veren Rabbine karşı daima şükretmeli, yediği yemeğin ibadetine, çalışmasına ve düşünmesine yardımcı olacağını bilerek yemelidir.
Kardeşlerim!
Peygamberimizin hicretin yedinci senesinde Hayber Kuşatması zaferle son bulmuş, Ashab bu kuşatma sırasında çoğu zaman karınlarını doyuracak bir şeyler bulmakta güçlük çekmişlerdi. Kuşatma esnasında bir gün birkaç kişi Peygamberimize gelerek, “Yemek yiyoruz ama karnımız doymuyor.” dediler. Peygamberimiz(s.a.v) “Ayrı ayrı mı yiyorsunuz?” diye sordu. Onlar “Evet” deyince Peygamberimiz: “Birlikte yiyin ve besmele çekin ki yemeğiniz bereketli olsun.” buyurdu.
Hayatımıza bir düzen ve ahenk veren yüce dinimiz, hayatta hiç bir konuyu ihmal etmemiştir. Usul ve adabını faydalı ve zararlı yönlerini ortaya koymuştur. Yeme içme adabı konusunda da dinimiz insanın en zaruri ihtiyacı olan yeme içme konusunu da prensiplere bağlamıştır.
Aziz Mü'minler!
O halde her Müslüman Yüce Allah'ın ihsan ettiği sayısız nimetlerin muhasebesini yapabilmeli, şükrünü eda edebilmeli böylece kıyametteki hesaptan alnı ak olarak çıkabilmelidir. Hazreti Peygamber (s.a.v) de yiyeceklerin temiz ve helal olmasına vurgu yapmıştır. Nitekim ashabına şöyle seslenmiştir: "Ey insanlar! Allah Teâlâ temizdir, ancak temiz olanı kabul eder. Allah Peygamberlerine emrettiği şeyleri Mü'minlere de emretti." buyurmuş ve ardından şu ayetleri okumuştur: " Ey Peygamberler! Temiz olan şeylerden yiyin, güzel işler yapın. Ben sizin yaptıklarınızı hakkıyla bilmekteyim." "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin."
Aziz Kardeşlerim!
Dinimize göre yeme içmede dikkat edilecek bir takım hususlar şunlardır:
*Yemekten önce ellerin yıkanması.
*Yemeğe besmele ile başlanması.
*Ekmeğe saygı ve hürmet gösterilmesi.
*Yemeği çok sıcak yememeli, helal lokma yemeli.
*Nimetlerin Allah'tan geldiğini bilmeli.
*İbadete kuvvet için niyet etmeli, iyi niyet ile yemeli.
*Ayakta yiyip içmemeli, ev halkı ile oturup yemeli.
*Önce büyükler başlamalı, küçükler bekletilmemeli.
*Sağ el ile yiyip içmeli, lokmaları küçük tutmalı.
*Yavaş yavaş yemeli, yerken ağzı açmamalı
*Kendi önümüzden yemeli.
*Misafirden önce kalkmamalı.
*Doyduktan sonra yememeli, iyice doymadan kalkmalı.
*Yemek sonunda şükür, istiğfar, dua etmeli.
*Elleri, ağzı yıkamalı, misvak kullanmalı, dişleri
temizlemeli.
*Sofrada su bulundurmalı, suyu üç yudumda oturarak
içmelidir.
Değerli Kardeşlerim!
Peygamberimiz (S.A.S.) aşırı yemekten sakındırmış, yeme konusunda bir denge oluşturmaya gayret etmiştir. “İnsanoğlu, mideden daha kötü bir kap doldurmamıştır. Halbuki bir kaç lokma insanın belini doğrultmasına yeter. Eğer mutlaka dolduracaksa (midesinin) üçte birini yemeğe, üçte birini içeceğe ayırsın ve diğer üçte birini de nefes alıp vermek için boş bıraksın. buyurmuştur.”
Hutbemi bir ayet meali ile bitiriyorum:
“Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.”

Araf, 7/31
T2486 Tirmizi, Sıfatü'l-kıyame, 43
D3764 Ebu Davud, Et'ıme, 14
Mü'minun, 23/51
Bakara, 2/172
T2380, Tirmizi, Züht, 47
Bakara, 2/168

Hazırlayan: Sabit ÖZLEN/İmam Hatip/ Tavas

Redaksiyon:İl İrşat Kurulu

Balkıca

Döviz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...