YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 99. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İMAN VE TEVHİT
(II)

3) Son olarak da ‘tabiat yarattı’ diyorlar:

Tabiat nedir? Etrafımızda gördüğümüz şeylere tabiat denir. Gördüğümüz her şey o tabiatın doğal bir üyesidir. O doğal üyelerden biri olan ve sayfamızın kenarından bize ciddi ciddi bakan ineği ele alalım. O ineğin kendi yaptığı sütten bile haberi yoktur. İneğin önüne bir kilo süt koysak, sonra yoğurt yapmasını beklesek yapamayacaktır. Hatta tabiatın diğer üyelerini de ineğin yardımına çağırsak yine bu işi yapamayacaklardır. Tabiat ve üyeleri en küçük bir atomu yaratmaktan acizdirler. Tabiatı meydana getiren şeyler hiç bir şey yapamazlar. Çünkü bu şeyler başkası tarafından yapılmıştır.
Sebeplerin yapması, kendi kendine meydana gelme ve tabiatın yaratması mümkün değildir. Öyle ise;

 Her şeyi, (Zerreden-kürreye) ama her şeyi yoktan var eden, yaratan Yalnız Hz.Allah’tır.

Evet her şeyi Allah yaratmıştır. O vardır ve birdir. İmtihan dünyası olması nedeni ile bizler Allah’ı göremiyoruz fakat Allah, kendine ait varlık delillerini akıl sahipleri için kâinatın, en ufak zerresinden en büyük güneşlerine, nebulozlarına kadar, her tarafına yerleştirmiştir. Bizler, kainatı bir sergi salonu gibi düzenleyen Rabbimizin eserlerine bakacak onu daha iyi tanımanın sonucunda O Zat-ı Ecelli A’lanın yüceliğini anlamış olacağız.
Allah cc Yüce Kuran’ında şöyle buyuruyor: “
 تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدَهِ وَلَكِن لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا
Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu tesbih eder. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız. O, halîmdir, bağışlayıcıdır.( İsra, 44)
 أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُسَبِّحُ لَهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالطَّيْرُ صَافَّاتٍ كُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلَاتَهُ وَتَسْبِيحَهُ وَاللَّهُ عَلِيمٌ بِمَا يَفْعَلُونَ
 Göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kuşların Allah'ı tesbih ettiklerini görmez misin? Her biri kendi duasını ve tesbihini (öğrenmiş) bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyle bilir. (Nur, 41 )

Şimdi sizlerle Cenab-ı Allah’ın eserlerinin sergilendiği kainat salonunu gezeceğiz, Allah’a ait güzellikleri kainat salonunda görecek, bir arı gibi onlara konup, marifet petekleri ( Allah hakkında bilgi) örmeye çalışacağız.

Her şey ölçü ile yaratılmıştır

“Şüphe yok ki, biz her şeyi ölçü ile yarattık. (Kamer 49)” buyruluyor. En ufak şeyden en büyük şeylere kadar her şeyde bir ölçü bir plan ve program var. Mesela 1 gramın 1,7 milyonda biri kadar küçüklükteki zigotun (döllenmiş yumurta hücresi) yüz trilyonluk bir canlı vücudunu meydana getirdiği ana kadar geçirdiği safhalar en ince ayrıntısına varıncaya kadar hassas bir plan ve ölçü ile yürütülür. Sonra bölünmeler ikinin katları şeklinde devam eder. Şimdi düşünelim. Her bir organı yerli yerine yerleştirmek, her birine ayrı ayrı görevler vermek akılsız şuursuz bir zigotun yapacağı iş midir?
Sadece bir hücremize baktığımızda, orada 2000 kadar kimyevi laboratuarın faaliyetlerinin gerçekleştiğini görürüz. Bir insan vücudunda yüz trilyon kadar hücre vardır. Bunların arasındaki mükemmel işler, harika bir ölçü ve planla olmaktadır.
Dünyamızın dönme hızı da bir ölçüye göredir. Biraz yavaş dönse mevsimler de dengesizlik, biraz hızlı dönse insanlar savrulacaktı. Yine dünyamızın güneş ve ayla uzaklığı da çok hassas bir noktadadır. Eğer dünyamız güneşe biraz yakın olsa pişecek, uzak olsa donacak, yaşayamayacaktık. Ay’ın durumu da farklı değildir. Bu günkü yerinde olmasa idi, dünyadaki med-cezir (suların alçalması ve yükselmesi) hadisesi düzensiz olacaktı. Dünyamızın 23,5 derece eğimli olması, yaşamamız için gerekli olan oksijenin çok hassas bir oranda karbondioksitle dengelenmesi muhteşem bir ölçüyü ve ÖLÇÜ ve MUTLAK KUDRET SAHİBİ OLAN BİR ZAT-I AKDESİ gösteriyor.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...