YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 75. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İSLAM DİNİNE GÖRE CİN VE CİNLER ÂLEMİ  (X)

Cin-Şeytan Hilesi mi büyüktür, İnsan Hilesi mi?
Evet, süfli Cinlerle Şeytanlar mesleklerinde son derece mahir varlıklardır. Allah korusun, ellerine düşenin hali, canavarların pençelerine maruz kalmış olanların durumundan, çok daha vahimdir. Ama onların hışmına uğramamak için ilgili tedbirler alınır ve bu hususta gerekli olan hassasiyet gösterilirse, Hz. Allahın izni-inayetiyle, ne ocaklarına düşülür, ne de kucaklarına... Çünkü Halik Teala, onları, insana karşı düşman gösterirken; insanı da onlara karşı lazım gelen her türlü silah ve mühimmat ile donatmıştır.
Binaen aleyh kullanmasını bilen İnsanın elindeki bu cephaneliğin yanında şeytanın her türlü hile ve tuzağının çok zayıf kalacağı ayeti kerimede şöyle ifade edilmiştir: “إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا   = Esasen şeytanın hilesi çok zayıftır.” (Nisa, 78) Bu silahların karşısında Şeytan da kimdir yani denebilir.

Fakat insanın hilesi hakkında ise Yusuf suresinde şöyle beyan edilmektedir: “
(  فَلَمَّا رَأَى قَمِيصَهُ قُدَّ مِن دُبُرٍ قَالَ إِنَّهُ مِن كَيْدِكُنَّ إِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظِيمٌ = Gömleğinin arkadan yırtılmış olduğunu görünce: "Anlaşıldı, o, siz kadınların tuzaklarından biridir; gerçekten sizin tuzağınız çok büyüktür! Dedi.” Burada kadınlardan bahsediyor ama erkeklerin, özellikle, günümüz insanın hilesine akıl-sır erilesi değildir. Öyle insanlar var ki şeytana bile ters külah giydiriyorlar. Kuvvetle muhtemel ki şeytan bu tipolojideki insanlarla, imkânı yok, baş edemediği gibi, onlardan fersah fersah da kaçıyor ve bir de onlara yalvarıyordur heralde: “Kabul edersen, sana çırak olabilir miyim?” diye.
Nitekim bir mizansende şöyle anlatılır: Biraz ruh gözüyle bakan bir adam, Şeytanı, Bankamatik kuyruğunda görmüş: “ Sen Şeytan değil misin?” Evet, demiş Şeytanım. “Ne işin var bre mel’un, burada? Bomboş bekliyorsun, sen hiç boş durmazsın. Senin vazifen insanları aldatmak ve kendi yörüngene çekmek değil mi?” deyince; Şeytan: “Doğru söylüyorsun! Ama insanlardan, bu zamanda, öyle şeytanlar türedi ki benim pabucum dama atıldı artık. O yüzden ben emekliliğimi istedim, emekli maaşımı çekeceğim.” Demiş.
Çünkü şeytana karşı “Euzü-Besmele çeker veya ezan okunursa” hemen defolup gider. Fakat günümüzde, özellikle bazı insanlar, şeytana öyle rahmet okutur bir duruma gelmişler ki, değil euzü besmele ve çeşitli dualar okumak, onlarca defa Yasin ve Kur’an hatimleri indirseniz yine de bir şey fark etmiyor; yapacağı mel’anet ve rezaletten vazgeçmiyorlar.   
Zaten onun için bir ayeti kerimede bu tipolojidekiler şu şekilde anlatılmaktadır.
                لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ يَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ
Manası: Kalbleri var, fakat onlarla anlamazlar; gözleri var, fakat onlarla görmezler; kulakları var, fakat onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir, hattâ daha da sapık... Ve işte gâfiller onlardır! (A’raf, 179)

Cin ve Şeytanlar Ölür mü?
Kurtubi der ki; Akıl ve nefis taşıyan bütün mahlûkat (fiziki veya metafizik olsun ) ölüm itibariyle eşittir. Şu kadar var ki ömür süreleri farklıdır. Az veya çok yaşasınlar, sonuçta mutlaka ecel başlarına gelir.(Kurtubi, 17/160) Bu ifadeler, aynı zamanda, Ehli Sünnet’den çoğunun da ortak görüşüdür. Delilleri de şu ayeti Celilelerdir:
 *  فَبِأَيِّ آلَاء رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ * وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ * كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ = Yeryüzünde bulunan her canlı yok olacak. Ancak azamet ve ikram sahibi Rabbinin zâtı bâki kalacak. Öyleyken Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (Rahman, 26,27,28)

* وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ =  Allah ile birlikte başka bir tanrıya tapıp yalvarma! O'ndan başka tanrı yoktur. O'nun zâtından başka her şey yok olacaktır. Hüküm O'nundur ve siz ancak O'na döndürüleceksiniz. (Kasas, 88)
Ancak İbni Abbasa göre: Cinler ve Şeytanlar farklı farklı varlıklardır. Cinler doğar ve ölür. Şeytanlar ise doğar ama ölmezler. Kıyametin kopmasında her şeyle beraber fena bulacaklardır. İşbuna göre Cinlerin müminleri Cennete; kâfirleri ise Cehenneme dolacaktır. Şeytan ise dünyadaki gibi Ahirette de Allahın rahmetinden mahrum kalacak; çünkü ektiğini biçecektir. K.Sitte; IV, 348)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...