YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 74. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İSLAM DİNİNE GÖRE CİN VE CİNLER ÂLEMİ  (IX)

Cin ve Şeytandan Korunma yolları
Hz. Peygamber (s.a.s.) de şöyle buyurmuşlardır: "Allah sizden her biri için, bir cinni arkadaş kılmıştır. " Ashab: "Size de mi yâ Rasûlallah?" diye sorduklarında, Rasûlullah: "Bana da ancak Allah ona karşı bana yardım etti de, o (cin) müslüman oldu, artık o, bana ancak hayır emrediyor. " buyurdu. (et-Tâc, V, 233).
Bu hadisten anlaşılıyor ki, şeytan insanı saptırır. Ehl-i Sünnet inancına göre, şeytan, insanın vücuduna da, aklına da zarar verebilir.

Bu hususta iki türlü yola başvurmak icap etmektedir. Bunlardan birisi kişide bulunmaması gereken haller. Diğeri de insanın, yerine getirmesi icap eden vazifeler.
1)- Cin ve Şeytanların şerrinden hıfzı-himaye altında olabilmek için: İnsanın cünüp, çıplak durmaması ve o şekilde gezmemesi; Banyo ve tuvalet gibi uygunsuz yerlerde zaruret olmadan konuşmaması en doğru ve salim bir yoldur. Zira insanda, onu her türlü şer ve şerli şeylerden koruyan ve güdüp-gözeten “Hafaza melekleri vardır. Bunlar, helâ, cimâ', banyo gibi avret mahallerinin açılmasına sebep olacak hallerde insandan geçici olarak ayrılırlar. Bu takdirde İnsana düşman olan Süfliyat ile şeytanların taarruzu kolaylaşmış olur. Çünkü onlar, zarar vermek için, insanın açık ve gafil anını kollamaktadırlar daima.

2)-  Cin ve Şeytanlara karşı zırh ve koruma teşkil edecek yukarıdaki hal ve minval üzere olup ağzımızı bazı zikir ve dualara alıştırmaktır.
Yani cünüp ve çıplak olmayıp abdestli bulunmak onlara karşı siper halidir. Dua ve zikretmek ise onlara karşı silah kullanmaktır. Bunun için yapılması lazım gelen hususlar şunlardır:
a)- Bütün meşru olan (yeme-içme, yatma-kalkma, girme-çıkma, gitme-gelme, inme-binme gibi) her türlü işlerin başında behe mahal “Besmele” çekme alışkanlığını kazanmalıyız. Çünkü bir hadisi şerifte: Başında besmele çekilmeyen her (meşru ) iş güdük kalır. Yine: Yemeğin başında besmeleyi unuttuysanız, hatırlayınca hemen : “Bismillahi fil-evveli vel-ahiri” deyin buyurulmaktadır.
(NOT: Günah olan bir şeyi yaparken asla besmele çekilmez. Bilerek çekilirse insan –Allah korusun- küfre düşer.)
b)- Aklımıza kötü bir duygu ve düşünce geldiğinde veya kızıp öfkelenme gibi kötü hallere düştüğümüz zaman derhal: “Euzü” ile başlayan dua ve ayetlerden, ne biliyorsak onları, okuyup Allaha sığınmalıdır. Nitekim ayeti-kerimede şöyle gelmiştir:
وَإِمَّا يَنزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ   = Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa hemen Allah'a sığın. Çünkü Allah, her şeyi işitir ve bilir. (Fusssılet,36)
Bu husustaki bazı ayet ve dualar şunlardır:
*                                                           وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَن يَحْضُرُونِ     وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ
Meali: “Ve de ki: Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım, Rabbim!” (Mü’minün, 97-98)
*Felak ve Nas surelerini de devamlı okuyup durmalıdır.
*   أعُوذُبِكَلِمَاتِ الَّلهِ التَّامَّاتِ مِنْ كُلِّ شَرِّمَاخَلَقَ = Allahım, bütün mahlûkatın şerrinden tamamen sana sığınırım. Duasını okumayı hiçbir zaman ihmal etmemelidir.
c)- Fatiha ve İhlas okumayı çoğaltmalıyız.
d)- Namazların arkasından yanlışsız olarak ayetel-kürsi ve tespih dualarını okumalıyız.
e)- Sabah ve akşam namazlarının arkasından “Hüvallahüllezi” okumak sünnettir.
f)- Yatsı namazından sonra “Amener-Rasülü” devamlı surette okunmalıdır.
g)- Hz. Allah’ı devamlı, Tesbih, tahmid, tekbir, istiğfar ve dua ederek,  zikretmeliyiz.
h)- Kelime-i tevhit veya şahadet ile tehlili dilimize vird edinmeliyiz.
ı)-  Bakara suresinin ilk sayfasını zaman zaman okumalıyız.
i)-  Bazı vakitlerde Cin suresini okumak lüzumu vardır.
j)- Tevbe suresinin son iki ayetini: “Lekad caeküm” sık sık okumak çok faydalıdır.
k)- Düzenli olarak beş vakit namazı kılmak da onların verecekleri zarara karşı büyük bir siper olur
l)- Devamlı Peygamberimize salavat okuyup durmalıdır.
m)- Tuvalet-banyoya giriş-çıkış dualarını okumalıdır.
Allah'a ihlâs ile îmân eden gerçek mü'minler, onlardan korkmazlar ve istilâlarına uğramazlar. Çünkü Kur'an-ı Kerîm'in nuru onları yakar. Nitekim Cin sûresinde bu gerçekler anlatılmış cinlerin varlığı, mes'uliyetleri, mükellefiyetleri ve insanlarla olan alâkaları bildirilmiştir.

Süfli Cinlerle Şeytanların Hileleri
Süfliyat denilen ( inanmayan) cinler ve Şeytanlar, düşman olarak gördüklerinden dolayı insana karşı hep hilekâr, yalancı ve düzenbaz hareket edip iyiyi kötü, kötüyü de iyi gösterirler. İnsanı aldatmak ve alt etmek için her türlü kumpası kurarlar. Adamına göre davranmasını,  herkesten kan almasını ve damardan girmesini bilmek ve uygulamak uzmanlık alanlarıdır onların. O yüzden Hz. Allah şöyle buyuruyor:
* يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا  = (Şeytan) onlara söz verir ve onları ümitlendirir; halbuki şeytanın onlara söz vermesi aldatmacadan başka bir şey değildir.(Nisa, 120)   
*      إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ                                     
Manası: Şeytan, içki ve kumarla sadece aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazı kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyorsunuz değil mi? (Maide,91)        
فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَّا يَبْلَى   = Nihâyet şeytân ona fısıldayıp: "Ey Âdem, sana ebedilik ağacını ve yok olmayacak bir hükümranlığı göstereyim mi? Dedi. (Taha, 120)
Dikkat edilirse; Şeytan, Hz. Ademi: “Yasak ağaçtan yerse Cennette ebedi kalacağı ile” aldatmıştır.

Balkıca

Döviz

 

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...