YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 70. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İSLAM DİNİNE GÖRE CİN VE CİNLER ÂLEMİ  (V)

Cinlerin Kabiliyetleri
Cinler, muhtelif şekillere girmeye, ağır işler yapmaya gayet elverişli olarak yaratılmışlardır. Nitekim Kur'an’ı Kerimde:    قَالَ عِفْريتٌ مِّنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن تَقُومَ مِن مَّقَامِكَ وَإِنِّي عَلَيْهِ لَقَوِيٌّ أَمِينٌ قَالَ يَا أَيُّهَا المَلَأُ                                                                                                  قَالَ الَّذِي عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْكِتَابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّي    مُسْلِمِين   أَيُّكُمْ يَأْتِينِي بِعَرْشِهَا قَبْلَ أَن يَأْتُونِي
 Manası: (Elçi gittikten sonra Süleymân, kabinesini topladı): "Ey ileri gelenler, dedi, onların bana teslim olarak gelmelerinden önce hanginiz onun ( Belkısın) tahtını bana getirebilir?" Cinlerden bir İfrit: “ Sen makamından kalkmadan ben onu sana getiririm. Gerçekten bu işe gücüm yeter ve bana güvenebilirsiniz, dedi. Yanında Kitaptan bir ilim bulunan kimse de: "Sen gözünü açıp yummadan ben onu sana getirebilirim." dedi. O anda Süleymân, tahtı yanına yerleşmiş olarak görüverdi ve dedi ki: "Bu, Rabbimin lütfundan ( başka bir şey değil) dir.” Buyurulmaktadır. ( Neml, 38, 39, 40),
Süleyman (a.s.) Kudüs'te, getirilecek taht Yemen'deydi. Onu bir saniyede getirmek büyük bir hız ve güce sahip olmak demekti.
Süleyman a. s, cinleri ağır ve güç işlerde çalıştırmıştır. Onun emrinde çalışan başka cinler de vardı. Nitekim Malik’ül- mülk olan Hak Celle ve Ala bu hususu şöyle ifade buyurmaktadır:             
وَمِنَ الْجِنِّ مَن يَعْمَلُ بَيْنَ يَدَيْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَمَن يَزِغْ مِنْهُمْ عَنْ أَمْرِنَا نُذِقْهُ مِنْ عَذَابِ السَّعِيرِ
“Rabbinin izniyle cinlerin bir kısmı, onun önünde çalışırdı. Onlardan kim buyruğumuzdan sapsa, ona alevli azâbı taddırırdık. " (Sebe, 12).
Binaenaleyh bunların, kendilerine mahsus ilimleri olup insanların yapamayacakları zor işleri yapabilir, çeşitli şekillere girebilirler. Bu da Cenâbı Allah'ın, kendilerine verdiği farklı kabiliyet sayesinde olur.

Cinlerin Kısımları
Ehli Sünnet vel-Cemaat Ulamasının ekseriyetine göre: Cinler, (insanlar gibi) Sünni ve süfli olmak üzere ikiye ayrılır.
a)- Sünniler: Onların inanan ve İslam’ı yaşayan kısmıdır. Yani inanan insanların metafizik mukabilidir. Zorda kalmadıkça İnsana zarar vermezler. Bunların atasına “Can” adı verilir.
b)- Süfliler: Cinlerin inanmayan ve Allaha karşı gelen Tağut kısmıdır. Bunlara Şeytan da denir. Şeytan’ın İnsanlara tebelleş olanına amir, çocuklara musallat olanına da ervah denir. Kötülüğü biraz arttıranı Marid; Çok fazla zarar vereni İfrit adını alır. Bunların ataları ise iblistir.

Cin-Şeytan Alakası
Şeytan da cinlerdendir. Allahu Teâlâ kendisini Hz. Âdem 'e secde etmekle mükellef tutmuş; şeytan ise, kendisinin ateşten, Âdem’in topraktan yaratıldığını ileri sürerek secde etmemiştir. Bunun üzerine Allahü Teâlâ onu rahmetinden kovmuş o da kâfir olmuştur ( A’raf,11)
Şeytan da insanları sürekli Allah'a başkaldırmaya çağıran kötü ve süfli bir varlıktır. En büyük özelliği, inatçılığı yüzünden Allah'ın dediğini yapmamasıdır.
 Şeytanların amiri ve atası durumundaki kodamanlarına İblis denir. Şeytan, insanları sapıtmak için çeşitli hilelere başvurur, ekseriyetle de başarılı olur. Onun için ondan şiddetle sakınmak ve Allah’a sığınmak gerekir. Nitekim bununla alakalı şöyle ayetler vardır:   
*   “   إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ ="Şeytan, sizin için yaman bir düşmandır. Bu sebeple siz de onu düşman edinin. Zira O mel’un, sadece, taraftarları çılgın Cehennem ateşine girsin için uğraşır" ( Fatır, 6).
* أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ = "Ey Âdemoğulları, Şeytana tapmayın. Çünkü o sizi Rabbınız'dan ayıran bir düşmandır, diye size emretmedim mi?" (Yasin, 60)
*  وَإِمَّا يَنزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ   = Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa hemen Allah'a sığın. Çünkü O Allah, her şeyi işitir ve bilir. (Fusssılet,36)      

Cinler islâm dini ile mükellef oldukları için, onların da bundan haberleri olması ve İslâm dininin onlara da tebliğ edilmesi lâzımdır. İşte burada cinlerle peygamberimizin teması nasıl olmuştur meselesi ortaya çıkıyor.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...