YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 68. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

İSLAM DİNİNE GÖRE CİN VE CİNLER ÂLEMİ  (III)

Cin-İnsan Alakası
 Cinlerin, insan ile ortak yönleri vardır, şöyle ki:
a)- Cinlerde akıl ve nefis bulunması itibariyle, insan gibi, behimi arzuları, erkeklik-dişilikleri, genci-ihtiyarı olup Onlar da yiyip-içer, evlenip-çoğalırlar. Günah işler, Tevbe eder, ağlar-sızlar ve sevinirler. Nitekim Cenabı Hak: “Yeryüzünde Halife yaratacağım” buyurunca, Melaike: أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء = "Orada bozgunculuk yapacak, kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?”  Yarabbi! Demiştir. Reisü’l- Müfessirin İbni Abbas r. a. bu ayetin tefsirinde: “Cinlerin, insanlardan önce yaratılıp yeryüzünde kan döken ve fitne-fesat çıkaran bir hayat sürmelerinden dolayı Melekler, insanoğlunu cinlere kıyas ve teşbih etmişlerdir. Yoksa gaybı bildiklerinden değildir.” Diyor. İnsanlardan önce yeryüzünde: “Can kavmi ve kan kavmi vardı” denilmesinin sebebi budur aslında.
b)- İnsan ile yaratılma gayeleri birdir. Bir ayeti kerimede Cenab-ı Hak :وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ   = Ben, İnsanları da Cinleri de sadece bana kulluk etsinler için yarattım.” Buyurmaktadır. (Zariyat,56).
c)-Cinlere de, insanlar gibi mükellef oldukları için, (kendi cinslerinden) peygamberler gönderilmiştir. “  Nitekim ayet-i kerimede:         هَذَا   يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالإِنسِ أَلَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِّنكُمْ يَقُصُّونَ عَلَيْكُمْ آيَاتِي وَيُنذِرُونَكُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ                                                        
            وَشَهِدُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ أَنَّهُمْ كَانُواْ كَافِرِينَ قَالُواْ شَهِدْنَا عَلَى أَنفُسِنَا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا  Manası: “Ey cin ve insan topluluğu! İçinizden, size ayetlerimi anlatan, bu günle karşılaşacağınıza dair sizi uyaran peygamberler gelmedi mi! Derler ki: "Kendi aleyhimize şahitlik ederiz." Dünya hayatı onları aldattı ve kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerine şahitlik ettiler.” Şeklinde gelmiştir. (En'âm,130)
Sadece Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa SAV, bütün insanlık gibi, Cinlere de top yekün gönderilmiş bir resuldür. Bu hususu ayeti celileler pek sarih ve net bir şekilde ifade buyurmaktadır:
 وَأَنَّا لَمَّا سَمِعْنَا الْهُدَى آمَنَّا بِهِ فَمَن يُؤْمِن بِرَبِّهِ فَلَا يَخَافُ بَخْسًا وَلَا رَهَقًا
*"Doğrusu biz (cinler) o hidayet rehberi (olan Allah'ın Peygamberi) ni dinlediğimizde hemen O'na inandık. Her kim Rabbi'ne iman ederse o, hakkı eksilmekten ve zulme uğramaktan korkmaz." ( Cinn, 13)
                             وَإِذْ صَرَفْنَا إِلَيْكَ نَفَرًا مِّنَ الْجِنِّ يَسْتَمِعُونَ الْقُرْآنَ فَلَمَّا حَضَرُوهُ قَالُوا أَنصِتُوا فَلَمَّا قُضِيَ وَلَّوْا إِلَى قَوْمِهِم مُّنذِرِينَ
                                     قَالُوا يَا قَوْمَنَا إِنَّا سَمِعْنَا كِتَابًا أُنزِلَ مِن بَعْدِ مُوسَى مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ وَإِلَى طَرِيقٍ مُّسْتَقِيمٍ                                                                  يَا قَوْمَنَا أَجِيبُوا دَاعِيَ اللَّهِ وَآمِنُوا بِهِ يَغْفِرْ لَكُم مِّن ذُنُوبِكُمْ وَيُجِرْكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ                                                              وَمَن لَّا يُجِبْ دَاعِيَ اللَّهِ فَلَيْسَ بِمُعْجِزٍ فِي الْأَرْضِ وَلَيْسَ لَهُ مِن دُونِهِ أَولِيَاء أُوْلَئِكَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ
*"Şu vakti de hatırla ki, cinlerden bir kısmını Kur'an dinlesinler diye sana sevketmiştik. Onlar (Peygamber'in huzurunda) Kur'an dinlemeye hazır olunca (birbirlerine):"Susunuz (dinleyiniz)"dediler. Kur'an okunması bitirilince de döndüler ve inzâr etmek üzere kavimlerine gittiler. Ey kavmimiz, dediler: Biz bir kitap dinledik. Musa'dan sonra indirilmiş. O, kendisinden öncekini tasdik ile hakka ve doğru bir yola hidâyet ediyor. Ey kavmimiz, Allah'ın davetçisine icabet ve ona iman edin ki, Allah günahlarınızdan bir kısmını mağfiret etsin ve sizi elem verici bir azaptan korusun. Her kim Allah'ın davetçisine uymazsa bilsin ki, yeryüzünde Allah'ı aciz bırakacak değildir. Onun Allah'tan başka dostları da yoktur. İşte onlar apaçık bir sapıklık içerisindedirler. " ( Ahkâf, 29-32)
d)- Cinler insan suretine girebilirler. Bu hususta Kur’anı Kerim’den şu ayetleri gösterebiliriz:
* Kureyşliler Bedir Harbine çıkmak istediklerinde Şeytanın Suraka b. Malik b. Caşem suretinde gelip onları kışkırttığını: “وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لاَ غَالِبَ لَكُمُ الْيَوْمَ مِنَ النَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَّكُمْ فَلَمَّا تَرَاءتِ الْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَى عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكُمْ إِنِّي أَرَى مَا لاَ تَرَوْنَ إِنِّيَ أَخَافُ اللّهَ وَاللّهُ شَدِيدُ الْعِقَابِ   = Hani şeytan onlara yaptıklarını güzel gösterdi de: Bugün insanlardan size galip gelecek yoktur, şüphesiz ben de sizin yardımcınızım, dedi. Fakat iki ordu birbirini görünce ardına dönerek: Ben sizden uzağım, sizin göremediğiniz (melekleri) görüyorum, ben Allah'tan korkuyorum; Allah'ın azabı şiddetlidir, dedi. (Enfal,48)
* Yine Kureyşlilerin, Ebu Cehlin riyasetinde Darun-Nedvede, Peygamberimizi öldürmek için bir araya geldikleri, tarihi toplantılarına Şeytan da Necidden gelen bir Pir-i Fani olduğunu söyleyerek katılmıştır.
وَإِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُواْ لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِين   =  Hatırla ki, kâfirler seni tutup bağlamaları veya öldürmeleri yahut seni (yurdundan) çıkarmaları için sana tuzak kuruyorlardı. Onlar (sana) tuzak kurarlarken Allah da (onlara) tuzak kuruyordu. Çünkü Allah tuzak kuranların en iyisidir. (Enfal, 30)

Cinler Nasıl ve Ne zaman ibadet Eder?

Şurasını hemen hatırlatmak gerekir ki cinler, bize tamamen uzak yaratıklardır. Onların İslam ile mükellef olmalarının şekli nedir; bunu ancak Allah ve Rasûlü bilirler. Bize sadece buna iman etmek gerekir. Ancak onlarda zaman ve mekân bizimkinden ayrı olup kendi nev’i şahıslarına münhasırdır. Kendi yıllarına göre yirmi yaşındaki bir Cin bizim zamanımızla bin beş yüz yıl öncesinden beri var olmuş olabilir. Meselâ Peygamberimizle görüşen Cinn’in, hâlâ yaşadığı söylenir.

Yine bizim mekânımız ve maddemiz onlar için boşluk hükmündedir. Onun için onların, nüfûz edebilen yani sızabilen, ateşten yarâtıldıkları bildirilmiştir: “وَخَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ “   (Rahmân,15)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...