YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 535. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

EF'ÂL-İ MÜKELLEFİN (XIV)

4. MÜSTEHAB
Sevilen, hoşa giden amel demektir. Hz. Peygamber sav’in bazan işleyip, bazan terk ettikleri, selef-i sâlihinin işlediği ve rağbet ettikleri işler anlamında bir fıkıh terimidir. Mendup'la eş anlamlı olup nâfile, fazîlet, tatavvu ve edeb isimleri de verilir. Kuşluk namazı, teheccüd namazı, tehıyyetü'l-mescid ve evvâbîn namazları ile nafile oruçlar ve sadakalar müstehap amellerdendir. Müstehap, ekseriyetle gayr-i müekked sünnetle eş anlamlı olarak da kullanılır.

Müstehabın hükmü
İşlenmesinde sevap olup, terkinde kınama yoktur. Rasûlüllah (s.a.s)'ın farz ibadetlerin dışındaki ameller için "tatavvu" terimini kullandıkları olmuştur. Talha b. Ubeydillah (r.a)'den şöyle dediği nakledilmiştir: "Saçı darmadağın fakir olduğu belli olan Necidli bir kimse Hz. Peygamber (s.a.s)'in huzuruna geldi. Uzaktan sesini zorla işitebiliyorduk. Hattâ ne söylediği anlaşılmıyordu. Meğer İslâm'ın ne olduğunu soruyormuş. Adamın sorusuna karşılık veren Rasûlüllah (s.a.s):
-Bir gün bir gece içinde beş vakit namaz" buyurdu. Adamcağız:
-Üzerimde bu namazlardan başkası olacak mı?" diye sordu. Hz. Peygamber:
-Hayır, ama tatavvuda bulunursan o ayrı"dedi, sonra Rasulullah (s.a.s):
-Bir de Ramazan orucu"buyurdu. Adamcağız:
-Bundan başka yapacağım bir şey var mı?" diye sordu.
-Hayır, ama tatavvuda bulunursan ayrı" cevabını verdi. Ravi Hz. Talha (r.a) der ki: Rasûlüllah (s.a.s), o adama zekâtı da anlattı. Adam bunun dışında ödemesi gereken bir şeyin olup olmadığını sordu. Rasulûllah:
-Hayır, ama tatavvu'da bulunursan o senin bileceğin şeydir" dedi. Bunun üzerine Necidli adam:
-Yemin ederim ki bundan ne fazla ne de eksik yapmam" diyerek ayrılıp gitti. Onun sözü üzerine Rasûlüllah:
-Eğer doğru söylüyorsa kurtuluşa erdi" buyurdu (S. Buh. Muh. Tec. Sarih terc. ve Şerhi, Hadis No: 43).

İslâm'da nâfile ibadetler
Yapılması zorunlu değilse de, sünnet türünden olanların yerine getirilmesi Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmaya ve üstün derecelere yükselmeye vesile olur. Mendup ve tatavvuların ifası da kişinin ihlâs ve takvasını artırır. İhlâsla yapılan ve çoğaltılan ibadetin ecri de artar. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

 وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لأَزِيدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ   ="Bir zaman Rabbiniz size şunu bildirmişti: Yemin olsun ki, şükrederseniz, size olan nimetlerimi mutlaka artırırım. Şayet nankörlük ederseniz, şüphesiz ki azabım çok çetindir" (İbrahim, 7)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...