YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 515. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DARGINLIK (IV)

i)- Allah ve kulları hakkında kötü zandan kaçmak
Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araş-tırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir. (Hucurat, 12)
Zannın çoğu doğru çıkmayınca bu bir iftiraya dönüşmektedir. Bir insana bile itham en büyük günahlardandır. Onunla helallaşmadan affı ilahiye uğraması asla kabil değildir. Peki ahkemül-Hakimin olan Allaha iftiranın boyutunu ise ölçebilecek bir metre olmasa gerektir. Nitekim Bir ayeti kerime meali şöyledir: “Allah’a yalan yere iftira atan insandan daha zalim kim vardır?
Mevlana der ki: “Sabret, üzülme, sevmeyen gitsin, dua et Rabbine, seni terk etmesin. O terk ederse, gerçekten bitersin.”
j)- Ölüme devamlı hazırlıklı olmak
Doğmak ölmek içindir. O yüzden İlahi kelamda: “Her canlı ve nefes alıp veren mutlaka ölüm acısını tadacaktır. Ölüm Rabbani bir ferman olup en gerçek durumdur.  Ölümün elinden kurtulma imkanı olmadığına göre, yapılabilecek ona karşı en makul ve de garanti yegane yol ölüme her zaman hazırlıklı durmaktır. Zira ölüm ansızın gelecek ve hiçbir ahvalde geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkaracaktır insanı. Hani derler ya gidip gelen var mı? Evet yok. Çünkü orası gidip de gelinecek bir yer değil, gittikten sonra asla gelinmeyecek bir yolculuğa çıkışın adıdır ölüm! Celaleddini Rumi der ki:
Dün çimen, ayaklarımın altında idi, bugün üstümde bitiyor.
 Görüyorsun ki toprak günahlardan başka her şeyi örtüyor.
************
Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan.
Sen erken davran, ölmeden önce uyan.
********************************
Akıp giden zaman içinde bir kafesteyim
Her türlü amelde çok ahesteyim
Kabrim! Beni bekliyorken dünyalık bir hevesteyim
Ne olur uyandır ya Rab! Belki son nefesteyim.
***
Hangi meyve oldu da dalında kaldı? Ölmekten korkma, ham olmaktan kork       

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...