YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 507. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İNTİHAR VE SEBEPLERİ, ÇARELERİ (V)

 Ruh sağlığını koruma yolları
1) Öfke, kızgınlık, korku, sevinç gibi duyguların içe atılmaması şarttır.
 Nasıl bir buhar kazanının içine depoladığı buharı azaltmak için emniyet sübabı varsa, yaşantımızda karşılaştığımız sevinç, üzüntü ve duygusal yoğunlukları depoladığımız bilinç altını boşaltmak için de konuşmaya ve duygularımızı yazmaya ihtiyacımız vardır.

2) Herkes, dünyada başka benzerinin olmadığını ve en az bir alanda yetenekli olduğuna inanmalıdır.

3)Sorun ortaya çıktığı zaman üçüncü bir kişiyi devreye sokmadan iki kişinin karşılıklı konuşarak duygu ve düşüncelerini ileterek sorunu halletmeye çalışmaları en iyi yöntemdir.

4) Zamanı verimli şekilde değerlendirmek ruh sağlığına sahip olmanın şartlarından biridir.
Çalışmak ve üretken olmak ile ruh sağlığı arasında yakın ilişki vardır. Gençlerin iş veya okul dışı boş zamanlarını madden ve manen dolu şekilde değerlendirmeleri onların yapıcı ve üretken, kendine güvenen selim fıtratlarını korumaları için önemlidir. Nitekim Lokman Hekim her türlü marazdan salim kalmanın esbabını şu vecizede dile getirmiştir: Ayağını sıcak tut, başını serin; Kendine bir iş bul düşünme derin derin.

5)  Herkese değerli olduğunu hissettirmek önemlidir.
Bu, onu mesrur edip iç dünyasında aksayan yönlerini tamir etmeye yardımcı olacaktır. Nitekim Sevgili peygamberimizle görüşüp konuşan hemen herkes şöyle düşünmeye başlardı. Acaba peygamberimizin benden daha çok sevdiği bir kimse var mıdır.?

6)Beden sağlığı ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiye dikkat etmek gerekir.

7)Spor yapmak beden ve ruh sağlığını güçlendirir.
Sportif faaliyetler gençteki beden enerjisinin uygun şekilde harcanmasını sağlar. Gençlerdeki öfke ve saldırganlık duyguları spor yolu ile giderilebilir. Grup içinde yapılan spor faaliyetleri gencin sosyalleşmesini, kendi güvenini tazelemesini sağlar.

8)- İnsanın, hür iradesiyle ve severek işini yapıp ondan tatmin olması fıtrata uygun bir durumdur.
Her şey para demek değildir. İnsanın vicdanen müsterih olup tatmin olması ruh ve beden sağlığı bakımından çok önemlidir. Çünkü böyle bir kimse anormal bir hale düşmemek üzere kendini motive etmeye hazırdır. Dolayısıyla kendi içinde ve dışında herkes ve her şey ile barışıktır. Nitekim şöyle denmiştir:
Yola çıkınca her sabah,
Bulutlara selam ver.
Taşlara, kuşlara,
Atlara, otlara,
İnsanlara selam ver.
Ne görürsen selam ver.
Sonra çıkarıp cebinden aynanı
Bir selam da kendine ver.
Hatırın kalmasın el gün yanında
Bu dünyada sen de varsın!
Üleştir dostluğunu varlığa,
Bir kısmı seni de sarsın.”

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...