YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 506. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İNTİHAR VE SEBEPLERİ, ÇARELERİ (IV)

 İmansızlık veya iman za’fiyeti
Dinsizliğin ve inanç zayıflığının intihar üzerinde etkisi büyüktür. Avrupa’da, hayat standardı yüksek olan yerlerde, intihar oranı daha yüksektir. Bu, kuzeye gidildikçe artıyor. Avrupa’daki intihar oranı Türkiye’den 15-20 kat daha fazladır. Mesela Fransa’da 100 bin kişiden 44’ü intihar etmektedir. İntiharda Türkiye en alt sıralardadır. Müslüman, intiharı düşünmez. Çünkü intihar, bir çare, bir kurtuluş değil, aksine tarifi imkansız azaplara kendini atmak demektir. Çünkü Ölüm acısı çok şiddetlidir. İntihar etmek, çok büyük günah olduğu için, ölürken dayanılmaz acılara maruz kalınır. Ölüm acısı, sanıldığı gibi bir an değildir. İntihar edince ahirette de daha büyük acılara girilir. Ahiret sıkıntıları dünya sıkıntıları gibi değildir. İnsanın taşıyamayacağı kadar ağırdır.

Ötanazi caiz midir?
Fransızca bir kelime olan euthanasie=Ötanazi; ölme hakkı demektir. Tedavisi mümkün olmadığı söylenen hastalıklarda, ilaç verip uyutarak veya başka şekilde, insanı veya hayvanı öldürmek demektir. Batılılar buna, acı çektirmeden öldürme diyorlar. Ölüm acısının dehşetini bilemedikleri için acı çekmeyeceğini zannederek, hayvanların başına tokmak vurup bayıltarak öldürüyorlar. Bu iş, hayvanlara eziyet olduğu için haramdır. Hâlbuki boğazından Besmeleyle kesilince, hayvan acı duymaz. Şehitler ve mümin olanlar da, ölüm acısını duymazlar. Acıyı duyurmayan Allah’tır. O itibarla dinin emrine uygun kesilen hayvan acı duymaz.
Ölüm acısı, dünya acıları ile kabili kıyas olmayacak kadar daha acıdır:
*Bir kâfir, uyku hapı içerek, narkozla her tarafı uyuşturulduktan sonra da çok şiddetli olan ölüm acısını duyar.
*Peygamber efendimiz buyuruyor ki: Allah Teâlâ’ya yemin ederim ki, ölüm meleğini görmek, bin kılıç darbesinden daha şiddetlidir. [Ebu Nuaym]
*Ölüm acısından bir damla, dağ üzerine konsa, tamamen erirdi. Şerh-i Hutab’da da böyle deniliyor.(Şir’a şerhi)
Peygamber efendimiz, (Abdestli olarak ölen, ölüm acısı çekmez, çünkü abdest, imanlı olmanın alametidir) buyuruyor. Salih mümin, kurşun yağmuruna tutulsa, bu acıyı duymaz. Bir hadis-i şerifte, (Şehit, ölürken acı duymaz) buyuruluyor. (Beyhaki)
Yusuf aleyhisselamın güzelliği karşısında, kadınlar ellerini kestikleri hâlde, bunun acısını duymadıkları gibi, mümin de, ölürken rahmet meleklerini ve Cennetteki makamını görüp, kalbi oradaki nimetlerle meşgulken ölüm acısını duymaz. (Şir’a şerhi)
Ötanazi, hastanın kendi rızasıyla olursa intihar olur. İntihar ise, büyük günahtır. İntihar bir kurtuluş değil, acı azaplara kendini atmaktır.
Hastanın rızasıyla değil de, yakınlarının izniyle veya doktorun takdiriyle, acı çekmesin diye hasta öldürülürse, bu da cinayet olur. Cinayet de, yani insan öldürmek de, intihar gibi büyük günahtır.

Buna göre, ötanazi, intihar veya cinayettir, İslâmiyet'e aykırıdır. İslâmiyet'in emrine uyan, dünyada da, âhirette de rahat eder.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...