YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 505. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İNTİHAR VE SEBEPLERİ, ÇARELERİ (III)

Problemden kaçmak
Ödeyemediği borçlarından dolayı intihar eden bir kimse, intihar etmekle borçtan kurtulmamaktadır. Aksine o, borçlarını Öteki dünyaya bırakarak kaçmayı denemiştir. Oysa kaçmak çare değildir. Bu kimse, Yüce Yaratıcının huzuruna borçlu gittiği gibi, günahlara batmış olarak da gitmiştir. Dolayısıyla intihar, hiç bir surette kurtuluş çaresi olmamaktadır. O itibarla İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Ölmek felaket değil, öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek, tedbirini almamak felakettir

İhanet görmek
İhanete uğradığından intihar eden kimse için de durum benzerdir. O da intihar etmekle, ihanetin bedelini ödetmiş olmamakta, üstelik hiç suçu olmayan pek çok insanı inciterek geri dönüşü olmayan bir yolu seçmektedir.

Hayatı tek başına yaşıyor sanmak
Unutmayalım ki insan kendinden ibaret bir varlık değildir. Onun mutluluğu, yakın çevresi başta olmak üzere pek çok insanı mutlu eder. Mutsuzluğu da pek çok insanı yasa boğar. Hiç kimsenin başkalarını üzmeye, onları acılar içerisinde bırakıp gitmeye hakkı yoktur. İntihar etmekle insan, Yüce Allah’ın hakkını çiğnediği gibi, pek çok geride kalan insanın da hakkına tecavüz etmiş olmaktadır.

Hayatın anlamını anlayamamak
Evet, tüm olumsuzluklarına rağmen dünya yaşanmaya değer. Zira bir nefeslik bir ömür bile hayırlı bir işin yapılmasına, günahlarımız için tevbe etmeye ve sonuçta Yüce Rabbin rızasını kazanmaya vesile olabilir.

Tatminsizlik
Maddi kazançlarla elde edilen yoğun konfor ve tüketim araçlarının sağladığı yüzeysel tatmin ‘in, insanın manevi ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir gerçektir. İçine düşülen yalnızlık, yabancılaşma, umutsuzluk ve huzursuzluk duygularının insanlar arasında çeşitli mistik ve dini arayışların büyümesine sebebiyet verdiği ifade edildi.

Manevi boşluk
Diyanet, Geçen günlerde İstanbul'da iki gencin "Biz bu dünyaya ait değiliz" şeklinde bir not bırakarak intihar etmesini değerlendirerek, intiharların manevi boşluktan kaynaklandığını belirtti. Günümüzde, bunalımdan kurtulmak isteyen insanlara zaman zaman iletişim teknolojisinin bütün imkanlarını kullanarak felsefi-mistik akımların bir din olarak takdim edilmeye çalışıldığı ve bunun da olumsuz etki yaptığı ifade edilen açıklamada; hayat hakkının, Allah'ın insanlara bahşettiği en büyük nimet olduğuna dikkat çekilerek, "İnsan hayatına son verme hakkı sadece Allah'a attir" denildi.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...