YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 496. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

ŞİRK VE MÜŞRİK (XV)

SONUÇ

Şirk ‘in zıddı tevhittir ki Allah'ın varlığına-birliğine inanmakla beraber, O'nun tasarruflarında tek kudret sahibi olduğunu, hüküm ve iradesinin her şeyin üstünde bulunduğunu kabul etmektir. İslâm dininde imanda tevhit esas olduğu gibi hemen bütün ibadetlerin ana gayesi birliği sağlamaktır. Dünyanın her yerindeki Müslümanların aynı ezanı okumaları, ibadetlerinde aynı kıbleye dönmeleri, tevhidin birer göstergesidir. Peygamberimiz sav:
-Ey Muaz, Allah’ın kul üzerindeki hakkı: Kulun Allah’a şirk koşmayıp ibadet etmesidir. Kulun Allah üzerindeki hakkı ise şirk koşmayan kuluna azap etmemesidir. Buyurmuştur. (İ. Mace, Zühd, 35)
Şirk ise bunun tam zıddı olup tevhidin ana gayesi ve esas hedefi olan Allah'ın birliği hususundaki inancı zedelemek, O'na ortak kabul etmektir. Bu da ateşe girip orada ebediyen kalmayı icap ettirir.
Günümüz modern dünyasında da maalesef Müslümanlar, küfür ve şirkin üretim merkezi olan batıya öylesine bir angaje olmuşlardır ki kurtulmaları neredeyse imkansız bir hal almıştır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz bu durumu şöyle haber vermektedir:
-Sizden öncekilerin yollarına karış karış tabi olacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğine girseler, arkalarından gideceksiniz.” Buyurdu. Ashap:
-Ya Resulallah! Yahudi ve ve Hristiyanları mı kastediyorsunu? Diye sorduklarında, Peygamberimiz:
-Ya kim olacak? Cevabını verdi. (Müslim, ilim, 6)
İşte batı dünyasının islam alemini tamamen şirk ve küfür hareketleriyle tasallut altına alacağını bu Hadisi şeriften öğrenmiş oluyoruz.
Böylece şu ayetin sırrı tecelli etmiş olacaktır: وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ بَلْ أَتَيْنَاهُم بِذِكْرِهِمْ فَهُمْ عَن ذِكْرِهِم مُّعْرِضُونَ = Eğer hak, onların kötü arzu ve isteklerine uysaydı, mutlaka gökler ve yer ile bunlarda bulunanlar bozulur giderdi. Hayır, biz onlara şan ve şereflerini getirdik; fakat onlar kendi şereflerine sırt çevirdiler. (Mü’minün, 71)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...