YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 488. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

ŞİRK VE MÜŞRİK (VII)

Şirkin Sonuçları
a)- Sorumsuzluk
İnsan ictimai bir varlık olup her türlü ihtiyaçlarla malüldür. Toplum içinde yaşamak ve ihtiyaçlarını gidermek için ise adabı muaşeret ve nizamına uyması icap eder. Şayet toplumda hiyerarşi yoksa anarşi kaçınılmaz olur. Çünkü İnsanın hürriyeti, başkasının hürriyetinin başladığı yerde biter. Nasıl ki her şeyde ifrat yarar yerine zarar veriyorsa burada da aşırı hürriyet la yüs’el (sorumsuz) ve lakayt bir tipoloji oluşturur.
En büyük zulüm olan şirk, insanı sefahat cenderesine sokar ki böylece insan, serseri bir mayın gibi her an patlamaya hazır olur. O yüzden Kur’anı Kerimde Mevla-i Zül-Celal: [ أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن يُتْرَكَ سُدًى  İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır! (Kıyame, 36) buyurmaktadır.
Peygamberimiz de: “Hepiniz çobansınız, elinizin altındakilerden sorumlusunuz.” Buyuruyor. Çünkü insan sahip olduğu bütün nimetlerden hesap vermek için yaratılmıştır.
b)-Bağımlılık
إِنَّ الَّذِينَ اتَّخَذُواْ الْعِجْلَ سَيَنَالُهُمْ غَضَبٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَذِلَّةٌ فِي الْحَياةِ الدُّنْيَا وَكَذَلِكَ نَجْزِي الْمُفْتَرِينَ
Buzağıyı (tanrı) edinenler var ya, işte onlara mutlaka Rablerinden bir gazap ve dünya hayatında bir alçaklık erişecektir. Biz iftiracıları böyle cezalandırırız. (A’raf,152) İşte bu ayete göre müşrikler bir taşkınlık içine yuvarlanırlar. Taşkınlık insanın ruh ve akli disiplinini bozar, davranışlarında bir tutarlılık olmaz. Akıl fonksiyonunu kaybeder, hisler ve behimi arzular tavan yapar ki bu da kötü şeylerin esiri olmak demektir. İçki kumar, fuhuş ve diğer fıtrata aykırı olan gayri ahlaki şeylere bağımlılığın, işte daha ziyade şirk ve küfrün egemen olduğu ülke, millet ve toplumlarda olmasının sebebi esasen budur.

c)- Bunalım
لاَّ تَجْعَل مَعَ اللّهِ إِلَهًا آخَرَ فَتَقْعُدَ مَذْمُومًا مَّخْذُولاً   =Allah ile birlikte bir ilâh daha tanıma! Sonra kınanmış ve kendi başına terkedilmiş olarak kalırsın. (İsra, 22) Bunalım işte bu kendi başına kalmak yani melankolik bir hayattır.

d)- İhtilaf
İnsandan başka birçok hayvan grubunda iri olan, zayıfı yer. Çünkü canavarın yaşaması için koyun ile keçiyi yemesi lazımdır. Bu da birliği değil dağınıklığı gerektirir. O ise İslam tevhittir. Bir ve beraber olmaktır. Tefrika ve ihtilaf ise küfür ve şirk alametidir. Nitekim bir ayette şöyle ifade edilmektedir:
بَأْسُهُمْ بَيْنَهُمْ شَدِيدٌ تَحْسَبُهُمْ جَمِيعًا وَقُلُوبُهُمْ شَتَّى ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَّا يَعْقِلُونَ  = Kendi aralarında çekişmeleri şiddetlidir. Sen onları toplu sanırsın, oysa kalpleri dağınıktır. Bu, onların aklını kullanmayan bir topluluk olmalarındandır. (Haşr, 13)

d)- İsraf
İnsanın, sınırını aşmasına israf denir. Dar anlamı ise harcamalardaki haddi tecavüzdür. Şuursuzca yapılan aşırı hareketler de israf adını alır. Şirk de insanın hayatını, akıl, ruh ve düşüncesini israf eden en büyük şerdir.

e)- Şaşkınlık                                                                                                                                                     *Şirk'e düşen insan o kadar perişan olur ki, Hz.Allah ile bağları kopar; istikametini şaşırır; iyi ile kötüyü ayırt edemez hale gelir ve kendi öz çocuğunu öldürecek kadar şaşkın bir duruma düşer. Nitekim devri cahiliyede öylesine bir şirkin etkisi altında idiler ki kendi öz be öz kız çocuklarını gözlerini kırpmadan diri diri toprağa veriyorlardı. Onların bu acıklı hali, Kur'an'da şöyle haber verilmiştir: بِأَيِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ     وَإِذَا الْمَوْؤُودَةُ سُئِلَتْ   =Diri diri toprağa gömülen kıza, sorulduğunda, Hangi günah sebebiyle öldürüldü? diye.                                                             Ehli şirk sadece kendilerini de mahvı perişan etmezler. Etrafını da her türlü kötülüğe düşürmek için olanca güçleriyle gayret ederler. Çünkü kötülük saridir. Şirk ise en büyük kötülük olduğu için içki gibi sahibini pek öyle rahat durdurmuyor. Kendisiyle beraber cehennem yolunda yürüyecek çok ama pek çok insanların davetini istiyor: İşte ayeti kerimede aynen böyle geliyor:   أُوْلَئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَاللّهُ يَدْعُوَ إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ " Onlar (müşrikler, insanları) ateşe çağırır. Allah ise izniyle Cennete (girmeye) ve mağfirete çağırır" ( Bakara, 221).
f)- Mahlûkatın en şerlisi olmak                                                                                                                                   * إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكِينَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أُوْلَئِكَ هُمْ شَرُّ الْبَرِيَّةِ "  =Kitâb ehlinden ve (Allah'a) şirk koşanlardan kâfir olanlar, Cehennem ateşindedirler. Orada ebedî kalacaklardır. Onlar, halkın en şerlileridir"( Beyyine, 6).
g)- Fıtratı abes ve başıboş görmek
Şirk, Kâinatta işleyen muazzam ve muntazam bir sistemi göre göre yok saymaktır. Bütün mevcudatı gayesiz, abes ve başıboş addedip tamamen tesadüfün bir oyuncağı olarak görerek devasa san’at ve kudreti tahkır etme anlamı taşıdığı için mezalimin en büyüğüdür.
Şirk, vahidin mükevvenattaki alametifarikası ve şahidi olan esma ve sıfatlarının tecelliyatını inkar edip vahdeti,  yok etmektir. O ise Cenabı Hak: لَوْ كَانَ فِيهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ = Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) kesinlikle bozulup gitmişti. Demek ki Arş'ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir. (Enbiya, 22)

 Hayatın ve Kainatın anlamını düşünen insan, şirk koşmakla Hak’ka yüz çevirmiş; hakikatte ise en büyük bir günah ve affedilmez nankörlük olan bu küfür ve tekzibe karşı –hiçbir şekilde- affı İlahi ve mağfireti Rabbani işlemeyecektir.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...