YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 485. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

ŞİRK VE MÜŞRİK (IV)

f)- Şirk bir tefrikadır
Umumi fıtratı kavrayacak bir halet-i ruhiye ye sahip olmayan müşrikler tefrikacıdır. Aslında bütün anarşi ve kargaşanın temelinde insan fıtratına aykırı negatif düşünceler vardır. İşte şirk de insan ve toplum hayatında var olması gereken tevhit ve ilahi nizama adapte olamamanın zehirli virüsüdür ki geçici heves ve ihtiraslar uğruna ebedi ve müteali olan Zatı ahadiyete ortak tanımaktır. O yüzden ayeti kerimede şöyle beyan edilmiştir: لاَّ تَجْعَل مَعَ اللّهِ إِلَهًا آخَرَ فَتَقْعُدَ مَذْمُومًا مَّخْذُولاً = Allah ile birlikte bir ilâh daha tanıma! Sonra kınanmış ve kendi başına terkedilmiş olarak kalırsın. (İsra, 22)
Yani cihanda mevcut denge ve sistemi, müşrik, kendi kafasında darmadağın eder. O ise alemde  her şey öylesine kenetlenmiştir ki… İşte ayeti kerime: الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا مَّا تَرَى فِي خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِن تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ
ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ كَرَّتَيْنِ يَنقَلِبْ إِلَيْكَ الْبَصَرُ خَاسِأً وَهُوَ حَسِيرٌ    فُطُورٍ   هَلْ تَرَى مِن = O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah'ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?  Sonra gözünü, tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir. (Mülk, 3,4)

Sünnette Şirk
*Nufey r.a. dan şöyle rivayet olunmuştur: "Rasulullah (s.a.s.) üç defa "büyük günahların en büyüğünü size bildireyim mi?" buyurdu. Ashab, "evet, bildir yâ Rasûlallah" dediler.
-Allah'a şirk koşmak, anaya babaya eziyet etmektir" buyurdu. Sonra dayanmakta iken doğrulup oturdu. Hemen; -İyi dinleyin, bir de yalan yere şehadettir" buyurdu. Rasulullah bu sözü durmadan tekrar ediyordu. (O derece tekrarladı ki)  biz "keşke sussa" diyorduk. ( Tecrîd-i Sarih tercümesi, VIII, 69,).
*Allah'ın Rasûlü Hz. Muhammed (s.a.v) de, şirki helâk edici büyük günahların başında saymıştır: Bu hususu belirten bir hadiste şöyle buyurmuştur: Helak edici yedi şeyden sakının:
1- Allah'a şirk koşmak;
2- Sihir (ve büyücülük gibi göz boyayan şeyler)le meşgul olmak;
3- Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymak;
4- Yetim malı yemek;
5- Savaştan kaçmak;
6- Faiz yemek;
7- İffetli, namuslu, suçtan beri, mü'mine kadınlara zina isnâd etmek" (Buharî, Vesaya, 23, Tıb, 48, Hudud, 44).
*Şirkin dışındaki günahların affedileceği, imân sahibi olan bir insanın, bu gibi günahları işlediği takdirde, cezasını çektikten sonra mutlaka cennete gideceği, ancak şirke giren insanların, tevbe etmeden öldüğü takdirde, affedilmeyeceği Rasûlüllah tarafından haber verilmiştir: "Cebrail bana gelerek şu müjdeyi verdi: "-Ümmetinden kim Allah'a şirk koşmadığı halde ölürse, Cennet'e girer". Bunun üzerine ona dedim ki:
-Zina da etse, hırsızlık yapsa damı?
-Evet, zina da etse, hırsızlık da yapsa..." Peygamberimiz (s.a.s)'in bildirdiğine göre, Cebrâil (a.s)'a bu soruyu üç defa sormuş ve her seferinde aynı cevabı almıştır (Buhârî, Cenaiz, 1, Libas, 24, İsti'zan, 30, Rıkak, 13,14, Tevhid, 33;)
*Peygamberimiz, “Her kim Allaha şirk koşarak ölürse (ebedi) cehennemdedir.” Buyurmuştur.( Müslim, İmân, 150- 152,)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...