YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 484. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

ŞİRK VE MÜŞRİK (III)

Kur’an’da Şirk tavsifi
a)- Allah’a karşı büyük bir zulümdür
Yüce Allah, şirki,  kendisine karşı işlenmiş en büyük zulüm olarak tanıtmıştır:  إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ = Muhakkak ki şirk büyük bir zulümdür" (Lokman, 13) Şöyle ki: Şirk, göklerin, yerin ve bunlarda bulunanlar ile maddenin ve hayatın zorunlu olarak teslim olduğu küllî kanuna karşı gelinmekle Allah’ın hakkını teslim etmemek bakımından bir zulümdür.
Artık zulümle şirk öylesine birbiriyle özdeşleşmiştir ki kim zulmederse ifadesi kim şirk koşarsa veya iftira ederse (ki oda şirktir) anlamına gelmektedir. (Kurtubi, VII, 4728)

b)- İnsanın kendine zulümdür
Şirk'e düşen insan kendi şahsına da zulmeder. Nitekim bir âyet şöyledir:
حُنَفَاء لِلَّهِ غَيْرَ مُشْرِكِينَ بِهِ وَمَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَكَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء فَتَخْطَفُهُ الطَّيْرُ أَوْ تَهْوِي بِهِ الرِّيحُ فِي مَكَانٍ سَحِيقٍ
Allah'a ortak koşmadan, halis olarak Allah'ı birleyenler olun. Kim Allah'a ortak koşarsa, o, sanki gökten düşmüş de kendisini kuş kapıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere sürüklüyor gibidir" ( Hacc, 31 ) .

c)- Kötülüklerin iyi gösterilmesidir
 وَكَذَلِكَ زَيَّنَ لِكَثِيرٍ مِّنَ الْمُشْرِكِينَ قَتْلَ أَوْلاَدِهِمْ شُرَكَآؤُهُمْ لِيُرْدُوهُمْ وَلِيَلْبِسُواْ عَلَيْهِمْ دِينَهُمْ وَلَوْ شَاء اللّهُ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَمَا يَفْتَرُونَ   
Yine ortakları, müşriklerden çoğuna evlatlarını öldürmeyi süslü (güzel bir şeymiş gibi) gösterdi ki (böylece) hem kendilerini mahvetsinler hem de dinlerini karıştırıp bozsunlar. Allah dileseydi bunu yapamazlardı. O halde onları, uydurduklarıyla baş başa bırak!" ( En'am, 137).

d)- Şirk, Allah Teâlâ'nın bağışlamayacağı bir günahtır.
Zira Allah Teâla;  إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلاً بَعِيدًا " =  Elbette Allah kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bundan başkasını dilediği kimseye bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa, büsbütün sapıtmıştır " ( Nisa, 116) buyurmakta ve mü'min kullarını her türlü şirk günahına karşı ikaz etmektedir.

e)- Şirk Büyük bir azaba sebeptir
Şirk büyük bir cinayet olduğundan Allah, onu affetmez. İyi ile kötünün ayrışma noktası şirkin ebedi bir azaba vesile olacağı Kur’an-ı Kerimde devamlı vurgulanır: إِنَّكُمْ وَمَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنتُمْ لَهَا وَارِدُونَ
       لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَهُمْ فِيهَا لَا يَسْمَعُونَ    لَوْ كَانَ هَؤُلَاء آلِهَةً مَّا وَرَدُوهَا وَكُلٌّ فِيهَا خَالِدُونَ    =  Siz ve Allah'ın dışında taptığınız şeyler cehennem yakıtısınız. Siz oraya gireceksiniz. Eğer onlar birer tanrı olsalardı oraya (cehenneme) girmezlerdi. Hâlbuki hepsi (tapanlar da tapılanlar da) orada ebedî kalacaklardır. Orada onlara inim inim inlemek düşer. Yine onlar orada (hiçbir iyi haber) duymazlar. ( Enbiya, 98-100)

* فَقَدْ كَذَّبُوكُم بِمَا تَقُولُونَ فَمَا تَسْتَطِيعُونَ صَرْفًا وَلَا نَصْرًا وَمَن يَظْلِم مِّنكُمْ نُذِقْهُ عَذَابًا كَبِيرًا  =Bunun üzerine ötekilere hitaben şöyle denir:) İşte (taptıklarınız), söylediklerinizde sizi yalancı çıkardılar. Artık ne (azabınızı) geri çevirebilir, ne de bir yardım temin edebilirsiniz. İçinizden zulmedenlere büyük bir azap tattıracağız! (Furkan, 19)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...