YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 482. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

ŞİRK VE MÜŞRİK (I)

Şirkin Manası
Lügatte: Riya, nifak, Allah’tan başkasına yemin etmek, Allah’a ortak koşmak, Havadisatın zuhurunu adi sebeplere bağlamaktır.
İf’al babından işrak ise: küfür yani Allah’ı kabul etmemek anlamındadır (Lisanu’l-arap, II, 263; el-Müfredât, 381)
İşbuna göre: şirk tevhidin; işrak da imanın zıddı olup şirk ile küfür farklı lafızlar olsalar bile anlam itibariyle müteradif lafızdırlar. ( İs.Ans. 11,566)       
Dinî anlamda şirk: İtikadda Allah'a eş tanımak veya amelde O’ndan başkasına ibadet etmektir. İnsanlara,  Putlara, hayvanlara, ağaçlara, kabirlere, semavi cisimlere, metafizik varlıklara tapmak gibi. Yine Allah’a denk bir varlık kabul etmek, Politeizm (çok tanrılık) anlayışı şirkin daniskasıdır. (Elmalı, II, 270,)
Şirk, aynı kökten gelen kelimelerle birlikte, Kur'an'da çokça (yüz elliyi aşkın yerde) geçmektedir. Sebebi: Çok büyük bir zulüm olup fert ve toplumların dini hayatlarını tahrip etmesinden dolayıdır. (Kur’an ve Hadise göre Şirk ve Müşrik Toplum, Nadim MACİT, 18)

Müşrik Kimdir?
Kalbinden veya dilinden Allah'a ortak koşan, birkaç ilahın varlığını kabul edendir. (el-Müfredât, 381) Kur’anı azimüş-şanda müşrikler iki kısma ayrılır:

a)- Zahirî müşrikler
Açıkça Allah’a ortak koşar ve birçok İlaha inanırlar. Putperestler ve Mecusîler gibi. Bunlar hakkında: وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلاً بَعِيدًا = Kim Allah'a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır. Buyurulmuştur. (Nisa, 116)

b)- Hakiki müşrikler
İslâm dininin esaslarını reddeden, "la ilâhe illallah, Muhammedün Resulullah" akidesini gerçekten kabul etmeyenlerdir. Yahudi ve Hristiyanlar gibi. Onlar, bu esası kabul etmeyerek Allah'a şirk koşmuşlardır. Allah Teâlâ, haklarında şöyle buyurmaktadır:
* وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا   =Allah'a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur. (Nisa,48)
* وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللّهِ وَقَالَتْ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللّهِ ذَلِكَ قَوْلُهُم بِأَفْوَاهِهِمْ يُضَاهِؤُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن قَبْلُ قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ
اتَّخَذُواْ أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُواْ إِلاَّ لِيَعْبُدُواْ إِلَهًا وَاحِدًا لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ

Yahudiler, Üzeyir Allah'ın oğludur, dediler. Hıristiyanlar da, Mesîh (İsa) Allah'ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. (Sözlerini) daha önce kâfir olmuş kimselerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan bâtıla) döndürülüyorlar!  (Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (Hristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesîh'i (İsa'yı) rabler edindiler. Hâlbuki onlara ancak tek ilâha kulluk etmeleri emir olundu. O'ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır. (Tevbe, 30-31).
Binaen aleyh, müşriklerde büyük bir cürüm, sapıklık ve iftira kaçınılmazdır. Ehli kitabın şirki iftira ve ahlaksızlık; diğerlerininki ise tamamen sapıklığa müteveccih bir durum arz etmektedir.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...