YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 478. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMDA SEFERİLİK VE HÜKÜMLERİ
(XIV)

6)- Ramazanda orucunun te’hir edilmesi
Bununla ilgili ayeti kerimede şöyle buyurulmuştur: أَيَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ  = Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara, 184)
   İmdi işbuna göre müsafirin orucu hakkında ehlisünnet mezheplerinin görüşleri şöyledir:
*Hanefi, Şafii ve Malikiye göre: Sıhhata zarar vermiyorsa oruç tutmak efdal, zarar veriyorsa haramdır.
 Buna göre:
*Şoför, kaptan, makinist ve pilot gibi meslek erbabı, zaruret olmadığı müddetçe, farz olan oruçlarını tutmaları icap eder. Bunun iki sebebi vardır.
a)- Devamlı bu işi yaptıkları için diğer zamanlarda da aynı minval üzere bulunduklarından dolayı kaza etmeleri zorlaşır. Zira demir tavında dövülür. Vaktinde olmayan bir işin vakti merhünü geçince ifası, daha zor hale gelir
b)- Bu kişiler, işlerinde profesyonel oldukları için normal yolculara göre daha az zorluk çektiklerinden dolayı oruç tutmaları kolay bir hal alır.
*Hanbelilere göre: Meşakkatsiz bir yolculukta bile oruç tutmak mekruh, kazaya bırakmak ise sünnettir.

7)- Yolcunun mestler üzerine mesh süresi üç güne uzar
Hanefi, Şafii ve Malikilere göre: Mukim kimse 24 saat; müsafir ise 72 saat mestler üzerine mesh eder.
Malikilere göre ise bunun muayyen bir süresi mevzubahis değildir. Kişi ayağından çıkarmadığı veya cünüp olmadığı müddetçe daima mesh edebilir.

8)- Seferde Kadınlar
a)- Yolculuk yapmaları
Bütün fıkıh ulaması, seferi sayılacak bir mesafeye kadının yanında herhangi bir mahremi olmaksızın yolculuk yapmasının asla caiz olmadığı hususunda icma etmişlerdir.
 Bunun Hikmeti?
Kadının nekahat (namus) ve ısmetinin korunmasına yönelik bir ihtimam ve ihtiyattan dolayı bu şartı öngörmüşlerdir. Zira kadın yabancılara karşı kendisini koruma hususunda fiziki yönden oldukça zayıf olup daima bir mahreminin yardım ve kol-kanat germesine muhtaç vaziyette yaratılmıştır.  
Ancak;
*Maliki ve Şafiiler, farz olan hac yolculuğunu bundan istisna tutmuşlardır. Binaen aleyh bu iki mezhebin Cumhuruna göre: Kadın, güvenilir kadınlar grubundan teşekkül eden kafileye, mahremi bulunmadan, dahil olabilir. Hatta Şafii mezhebinden bazı fukahaya göre yol emniyeti bulunması ve kadının da kendisine güvenmesi halinde kadın yek başına bile sefere çıkar, hacca gidebilir.
Bu konudaki delilleri şu Hadisi Şeriftir: “Adiy b. Hatem diyor ki: Peygamberimizin yanında bulunduğum sırada bir adam geldi, fakirlikten yakındı. Sonra başka birisi geldi eşkıyalardan yakındı. Bunun üzerine Efendimiz sav:
- Ey Adiy! Hirayı gördün mü? Dedi.
- Görmedim ama duydum. Dedim.

-Eğer ömrün olursa göreceksin: Kadın Hıradan yola çıkarak gelip Kâbe’yi tavaf edecek de Allah’tan başka hiç kimseden korkmayacak. Buyurdu. Doğrusu ben bu hakikati gözlerimle gördüm. (Buhari, Menakıp, 22)
Balkıca

Döviz

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...