YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 477. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMDA SEFERİLİK VE HÜKÜMLERİ
(XIII)

3) Yolculukta Namaz ve iftar vakitlerinin değişmesi
Hz. Allah namaz ve oruç için belli vakitler tayin etmiştir. Nitekim: Ayet ve hadislerde şöyle gelmiştir:
* إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا = Çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır.(Nisa, 103)
* فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. (Bakara, 185)
*Hilali görünce oruç tutun, Hilali görünce orucu bozun. Eğer hava bulutlu olursa Şaban ayını otuza tamamlayın. (Buhari, savm, 5)
 Binaen aleyh bu ibadetlerin edası için ibtida ve intiha sınırı vardır. Yolculuk, Kuzey-güney istikametine doğru yapılıyorsa vakitlerde çok fazla değişiklik olmayacağı gayet tabiidir. Çünkü dünyada paraleller ekseninde bir gidiş olduğundan zaman değişimi fazla olmayacaktır. Ancak kişinin yaptığı yolculuk doğu-batı yönünde olmasına göre ( iki meridyen arasında 4 dakika zaman farkı olduğu için) vakit değişiminin olması gayet tabiidir.
 İşte böyle bir durumda Nasıl hareket edilmesi icap eder?
* Herkes, bulunduğu yerin takvimine göre bu ibadetleri ifa eder. Çünkü o sırada bulunduğun yerin takvimi esastır.  Mesela Japonya’dan Türkiye’ye gelen bir kişi saatlerce süren uçak yolculuğu sırasında giren vakitlerin namazlarını üzerinde geçtiği ülkelerin mahalli takvimlerine göre kılıp orucunu dahi buna göre açacaktır. Türkiye’ye gelince de artık buranın vakit cetveline uygun bir şekilde düzenleyecektir. Şu kadar var ki erken başladığı oruç ibadetinin süresinde (saatlerce) bir uzama söz konusudur. Çünkü Doğudan batıya doğru yolculuk yapmış, iftar vakti habire uzamıştır.
Yine Türkiye’den uzak doğuya giden bir kişi için de aynı durum söz konusudur. Batıdan doğuya gittiği için orucunda kısalma olmuştur. Hatta gittiği yerde oruç 29 güne tamamlanıp bayram ilan edilmişse kendi orucu 28 günde kalsa bile bayram eder, eksik olan bir günlük orucun bilahare kazasını yapar.
*Aya ve Uzaya yapılan yolculuklarda da takvim esası geçerlidir.

4)- Vasıtada Namaz
Yolculukta, Sabah namazının sünneti hariç diğer sünnet=nafile namazlar -bir mazeret olmaksızın- binek üzerinde kılınabilir. Bütün İslam ulaması: Bir özür veya maniden dolayı farzların da otobüs, tren, uçak gibi araçlarda kılınabileceğine icma’ etmişlerdir.

5)- Cuma ve Bayram Namazı ile Kurban kesme mükellefiyetinin düşmesi
*Yolcu, Cuma ve Bayram namazlarını kılmak ve kurban kesmekle mükellef değildir. Hatta Peygamberimiz, Veda Hacc’ında Arafat vakfesi Cuma gününe rastlamış ama 0, (seferi olduğundan) Cuma kılmamış, Öğle-ikindiyi cem’i takdim ederek kıldırmıştır. Ancak müsafir, bu namazları kılar ve hatta kıldırırsa (üç mezhebe göre) sahihtir. Hanbeliye göre ise caiz değildir. ( Seferilik ve Hükümleri, 255-256)
*Cuma’nın farz olma sebeplerinden birisi de kişinin mukim olmasıdır. Ancak müsafir kimse, Cumayı kılacak olursa makbuldür ve üzerinden o günkü öğle namazı borcu düşer. Aksi halde, Cumaya niyabeten, seferde olan kimseye, o günkü öğle namazının vücubu taalluk eder.
*Şu kadar var ki: Kendisine Cuma namazı farz olan birisinin, zevalden sonra ( yani Cuma vaktine 30 dakika kala) bir mazereti yok iken sefere çıkması mekruhtur.
*Cumadaki durum ve şartlar, bayram namazlarında da geçerlidir. Yine Veda Haccında Efendimiz sav, bayram namazı kıldırmamıştır.
*Kurban kesmek de seferiye vacip değildir. Ancak mali ibadetlerde vekâlet geçerli olduğu için misafir kimse kurbanı bu şekilde ifa edebilir.

Balkıca

Döviz

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...