YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 472. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMDA SEFERİLİK VE HÜKÜMLERİ
(VIII)

III. BÖLÜM
SEFERÎLİK AHKÂMI
Bunları mufassal ve mücmel olmak üzere iki ana başlık altında izah etmeye çalışacağız.

A-) MUFASSAL HÜKÜMLER
*Namazla ilgili kolaylıklardır ki bunların başında dört mezhebe göre: Dört rekatlı farzlarda "namazın kısaltılması" (kasr) vardır. Sabah ve Akşam namazlarında ise farzlar aynı kılınır.
* Hanefilerin dışındaki üç mezhebe göre de "iki namazın bir vakitte kılınması" (cem‘) gelir.
* Yolcunun namaz ve iftar vakitlerinin değişme durumu.
*Namazların vasıtada ima ile kılınması.
*Cuma ve Bayram Namazı ile Kurban kesme mükellefiyetinin düşmesi.
*Ramazanda yolculukta bulunan için orucu geri bırakmak mübahtır.
*Yolcunun mestler üzerine mesh süresi üç gün üç geceye çıkar.
*Kadınların durumu.
* Vatanı asli veya ikametinde zengin olan, seferi halde iken naçar kalsa, zekât alabilir.
*Seferde iken cünüp olan veya abdest alacak olan kimse su bulamasa teyemmüm eder.
Şimdi bunları birer birer ele alalım:

1)- NAMAZIN KISALTILMASI
Yolcu, dört rekâtlı farz namazlarını ikişer rekât olarak kılar. Buna "kasrı salat" denir ki Hicretin 4. Senesinde meşru kılınmıştır. İ. Abbas’ın beyanına göre İkindi namazı, Enmar gazvesinde Peygamberimiz tarafından iki rekat olarak kıldırılmıştır. Bu husus Kur'an, Sünnet ve icma ile sabittir:
*Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:  وَإِذَا ضَرَبْتُمْ فِي الأَرْضِ فَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَقْصُرُواْ مِنَ الصَّلاَةِ إِنْ خِفْتُمْ أَن يَفْتِنَكُمُ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِنَّ الْكَافِرِينَ كَانُواْ لَكُمْ عَدُوًّا مُّبِينًا    = "Eğer kâfirlerin size fitne vermesinden korkarsanız, yeryüzünde sefere çıktığınız zaman namazları kısaltarak kılmanızda bir sakınca yoktur" ( Nisa, 101).
Bu âyette kısaltmanın korku şartına bağlanması o günkü olayı tespit etmek içindir. Çünkü Rasûlüllah (s.a.s)'in çoğu yolculukları korkudan uzak değildi.
* Ashab-ı Kiram'dan Ya'la b. Ümeyye (r.a) Hz. Ömer'e: Biz neden namazları kısaltarak kılıyoruz? Hâlbuki güven içindeyiz deyince Hz. Ömer cevap olmak üzere şöyle buyurdu: “ Ben de aynı durumu Hz. Peygamber'e sormuştum; şöyle buyurdu: "Bu, Allah'ın size verdiği bir bağıştır, Allahın sadakasını kabul edin.  (Müslim, Müsâfirîn, 4; Ebu Dâvud, Sefer, 1; Tirmizî, Tefsîru Sûre, 20; Nesaî, Havf 1; İbn Mâce, İkame, 73; Dârimî, Salât, 179; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 25, 36, VI, 63).
*Yine Hz. Ömer'in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Yolcunun namazı, Nebinizin lisanı üzere, kısaltılmaksızın tam iki rekâttır" (Buhârî, Taksîr, 11; Küsûf, 4; İbn Mâce, İkâme, 73, 124).
*Hz. Peygamber'in umre, hac veya savaş için yaptığı yolculuklarında namazları kısaltarak kıldığı ile ilgili haberler tevatür (kesin) derecesindedir. Abdullah ibn Ömer (r.a) şöyle demiştir: “Hz. Peygamber (s.a.s)'e yolda arkadaşlık ettim. O, yolculuklarında iki rekâttan fazla kılmadı. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman da böyle yaparlardı" (İbn Mâce, İkâme, 75).

*Beş vakit namazın sünnetlerinde kısaltma yoktur. Ancak işi acele olan veya vakit darlığı varsa tamamen terk edilebilir. Ancak böyle bir durum yoksa sünnetlerin tam olarak kılınması uygundur.
Balkıca

Döviz

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...