YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 395. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

PEYGAMBERİMİZİN DÜNYAYI TEŞRİFLERİ (I)

GİRİŞ
Peygamber efendimizin doğduğu geceye Mevlid veya Veladet gecesi denir. Bu gecede sevgili Peygamberimiz doğduğu için sevinenler affolunur.
Bu gece, Peygamber efendimizin doğduğu sırada görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevabdır. Sevgili Peygamberimiz kendi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da bu gece bir yere toplanırlar, o günü yad ederler, okurlar ve anlatırlardı.
Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Her yerde Mevlid kasideleri okunarak, Kainatın sultanı hatırlanılmaktadır. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştır. Bu gün de, Müslümanların bayramı olup, neşe ve sevinç günüdür.
Nasıl sevinilmesin? Çünkü O doğmuştu artık... Allahın sevgilisi, kainatın efendisi, alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz; Bütün yaratılmışların ve yaratılacakların dünyaya gelmesine sebep olan “Levlak” tahtının Padişahı Efendimiz; Miladi 571. Nisan ayının yirminci günü. Pazartesi sabaha karşı Hicri Rebiülevvel ayının 12. günü, Mekke ufukları ağarırken dünyaya teşrif edip cümle cihanı şereflendirdi.

Onun Bazı Özellik ve güzellikleri

a)- Nurunun önce yaratılması
Allahü teâlâ hiçbir şeyi yaratmadan önce, sevgili peygamberimiz Muhammed aleyhis-selamın mübarek nurunu yarattı. Eshab-ı kiramdan Cabir bin Abdullah, bir gün; "Ya Resulallah! Allahü Teâlâ’nın her şeyden evvel yarattığı şey nedir?" diye sorunca; O:
-Her şeyden evvel benim nurumu kendi nurundan yarattı. O zaman; levh, kalem, Cennet, Cehennem, melek, sema (gökler), arz (yeryüzü), güneş, ay, insan ve cinler yoktu" buyurdular.
Peygamberimizin nuru, Âdem aleyhis-selamın kalbi ve cesedi yaratılınca, onun iki kaşı arasına kondu. O, kendisine ruh verilince, alnında, zühre yıldızı gibi parlayan bir nurun olduğunu fark etti.
Hz. Âdem yaratıldığında Cenabı Hakk'ın, kendisine, Ebu Muhammed yani Muhammed'in babası diyerek hitab etti; "Ey Rabbim! Bana niçin Ebu Muhammed künyesini verdin?" diye sual edince, Allahü Teâlâ;
-Ey Âdem! Başını kaldır!" dedi. Âdem, başını kaldırıp baktığında, Arş-ı alada sevgili Peygamberimizin nurdan yazılmış Ahmed ismini gördü. O zaman; "Ey Rabbim! Bu kimdir?" diye sual etti. Allahü Teâlâ da;
"Bu, senin zürriyetinden son peygamberdir. O'nun ismi göklerde Ahmed, yerde ise Muhammed'dir. Eğer O olmasaydı, seni hatta yerleri ve gökleri de halk etmezdim" buyurdu.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...