YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 392. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

BÜYÜK GÜNAHLAR VE İMAN’A ETKİSİ (I)

Allah'ın emirlerine aykırı davranış, kötü amel, isyan, karşı gelme, suç ve kabahatlerin bir kısmına günahı kebair; bazısına da küçük günahlar adı verilir.
 Bu kebair (büyük günahlar ) tabirinin geçtiği ayetlerde şöyle denilmektedir:
*  إِن تَجْتَنِبُواْ كَبَآئِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَنُدْخِلْكُم مُّدْخَلاً كَرِيمًا  = "Eğer size yasaklanan büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi ağırlanacağınız bir yere sokarız. " ( Nisâ, 31)
*  وَالَّذِينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ يَغْفِرُونَ  = "Büyük günahlardan ve çirkin işlerden kaçınırlar, kızdıkları zaman onlar, affederler." ( Şurâ, 37)
* الَّذِينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ إِلَّا اللَّمَمَ إِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِ هُوَ أَعْلَمُ بِكُمْ إِذْ أَنشَأَكُم مِّنَ الْأَرْضِ وَإِذْ أَنتُمْ أَجِنَّةٌ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقَى "  = Ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve edepsizliklerden kaçınanlara gelince, bil ki Rabbin, affı bol olandır. O, sizi daha topraktan yarattığı zaman ve siz annelerinizin karınlarında bulunduğunuz sırada (bile), sizi en iyi bilendir. Bunun için kendinizi temize çıkarmayın. Çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir. " ( Necm, 32).
Aynı ifadenin geçtiği hadislerden bir kısmında ise Hz. Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:
*Abdullah b. Mes'ud anlatıyor: Rasûlullah'a "Allah indinde en büyük günah nedir?" dedim. "Seni yaratan Allah'a Şirk koşmandır." buyurdu."Bu gerçekten pek büyük, bundan sonra nedir?" dedim. "Seninle beraber yemek yemesinden, tüketici olmasından korkarak evlâdını öldürmendir. " dedi. "Ondan sonra nedir?" dedim. "Ondan sonra komşunun hanımı ile zina etmendir" buyurdu.
*Yine Abdullah b. Mesud'dan değişik bir senetle aynı hadis rivayet edildikten sonra şu ayetin nazil olduğu ilâve edilmiştir: وَالَّذِينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ يَلْقَ أَثَامًا
"Allah'ın (halis) kulları o kimselerdir ki, Allah'tan başka ilâha dua etmezler; Allah'ın haram kıldığı nefsi öldürmezler; meğerki hakla ola. Zina da etmezler. Her kim de bunları yaparsa ağır cezaya çarptırılır." ( Furkan, 68).
*Abdurrahman b. Ebû Bekr, babasından, şöyle dediğini rivayet ediyor: Rasûlullah (s.a.s.)'ın yanında idik. Üç defa şöyle buyurdu: "Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi? Allah'a Şirk koşmak, anaya babaya itaatsizlik etmek ve yalancı Şahitliği yapmak... " (Buharî, Edeb 6; İman, 16)
*Başka bir hadiste, büyük günahlar, "el-Mubikât: helâk edici" kelimesiyle ifadelendirilerek şöyle buyurulmuştur: "Yedi helâk edici Şeyden kaçının." Bunlar nedir yâ Rasûlallah diye sorulunca:
-Allah'a şirk koşmak;
-Sihir yapmak;
-Allah'ın haram kıldığı halde bir kimseyi haksız yere öldürmek;
-Yetim malı yemek;
 -Faiz yemek;
 -Düşmana hücum anında harpten kaçmak:
-Namuslu, kendi halinde mümin kadınlara zina iftirası atmaktır" buyurdular.
* Diğer bir hadiste ise: "Büyük günahlar dokuzdur:
- Allah'a şirk koşmak;
-Haksız yere adam öldürmek;
-Temiz bir kadına kötülük isnat etmek;
--Zina yapmak;
-Düşmana hücum esnasında firar etmek;
-Sihirbazlık;
-Yetim malı yemek;
Müslüman ana babaya asî olmak;
 Emredilenleri yapmamak ve yasakları yapmak sûretiyle aileye karşı doğruluğu terketmektir.
* " Diğer hadislerde yukardaki maddelere:
-Faiz yemek,
-Hırsızlık yapmak

 -Ve şarap içmek de ilâve edilmiştir. (Buhârî, Vasâya 23; Müslim, İman 141-146; Ebû Davûd, Vasâya 10)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...