YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 387. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

UMRENİN ANLAMI VE MUHTEVİYATI (IX)

Mescid-i Nebevi’nin Kısımları

I-) Ravza-i Mutahhara
Ravza-i şerife nin alanı 26,5X15 =398 m2 idi. Ancak bundan bir kısmı genişletme sırasında hucre-i saadetin içerisinde kalmış ve minberden hucre-i saadete kadar 22x15=330 m2 ye düşmüştür.
Mescid-i Nebevî nin içerisinde Ravza-i şerife hakkında da oranın özel bir yer ve cennetten bir parça olduğunu efendimiz ifade buyuruyorlar:  “مَا بَيْنَ بَيْتِي وَمِنْبَرِي رَوْضَةٌ مِنْ رِيَاضِ الْجَنّةِ. وَمِنْبَرِي عَلَىَ حَوْضِي ".             
Anlamı: Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir. Minberim de (cennette) havzımın üzerindedir
II-Hücre-i Saadet
Peygamber Efendimizin Hz. Âişe’nin odasına defnedilmesinden sonra bu mekân,” Hücre-i Saadet” adıyla anılmaya başlanmıştır. Mescid-i Nebevî’de yapılan bütün imar faaliyetleri hep hücre-i saadetten başlanarak yapılmıştır. Hz. Muhammed (s.a.s)'in medfûn bulunduğu "Hücre-i Saadet", Kâbe dâhil, yeryüzünün her noktasından, göklerden ve arştan daha üstün ve şerefli bir makam olarak kabul edilmiştir.
Mescidi Nebevide Hücre-i Saadeti sembolize eden üstündeki “Kubbet’ül-Hadra”= Yeşil Kubbedir.
Hücre-i Saadette Peygamberimizn ayakucunda, Onun “Yar-i Garı” Hz. Ebu Bekir, Onun ayakucunda ise Ömer’ül- Faruk r.a. efendilerimiz medfundurlar.

III-Ashab-ı Suffe

 Kıble, beytul makdisden kabeye tahvil olununca (hicretten 16 ay sonra), Efendimiz, kuzey duvarının yani mescidin arka kısmının tavanının örtülmesini emretti. Bu kısma suffe adı verildi. Orada kalan ve İki Cihan güneşinin rahle-i tedrisinde bulunanlara da  “Ashabı suffe” denildi.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 20!
Derneğimizin 2018-2019 Eğitim yılında lisans öğrencilerine sağlayacağı burs başvuruları 15 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 15 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Burs başvuru formuna derneğimizin sitesinden ulaşabilirsiniz. Formu doldurup Dernek merkezine veya kargo posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Başvurulardan sonra değerlendirme yapılıp burs almaya hak kazananlara bilgi verilecektir. Başvuru Formu için tıklayınız.