YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 377. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İMAN VE İMANA AİT ESASLAR (XIV)

d)- Nassları reddetmek
Kur’an ve mütevatir sünnetin hepsini veya bir kısmını kabul etmemektir. Mesela Kur’anın altı bin küsur ayetinden 200 küsurunu çıkarsak gerisinde problem kalmaz demek küfürdür.
e)- Haramı helal, Helalı haram saymak
Kesin delil sabit olmuş dini bir hükmü reddetmek; haramı veya helalı kabul etmemek küfre sebep olur. Faiz ve içkiyi helal saymak gibi.

f)- Dinde Reform istemek
Kafam almıyor, zamanımıza uymuyor, artık her şey değişti bunlar da değişmeli, dini yeniden ele almalı, zamanımıza cevap verecek hale getirilmeli demek alameti küfür veya tekziptir. İslam, de form olmamıştır ki reforma ihtiyacı olsun. Çünkü dinimiz mükemmel bir din olup Mevla-i Zül-Celal vel-Kemal’in hıfzı emanı altındadır. Nitekim ayeti kerimede şöyle beyan buyurmuştur: إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ  = Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.(Hıcr, 9)
g)- Günahları önemsememek
Günahları hafife almak, bilerek şevkle ve gülerek günah işlemek küfürdür. Günah işlerken besmele çekmek, abdestsiz namaz kılmak –Allah korusun- küfre sebep olur.
h)- Mukaddesat ile alay etmek
Din veya dinin sembolleriyle dalga geçmek yine alameti küfürdür. Kur’an ve Sünnet ’in beyan ettiği Namaz, Ezan, Hac, Oruç, Cuma ve tesettür vb. şeyleri istihza konusu yapmak alenen küfrü muciptir. Veya yapılmasına rıza göstermek de aynı sonucu intaç eder. Çünkü küfre rıza da küfürdür.

I)- Allah’ın rahmetinden ümidini kesmek veya azabından emin olmak
Mümin daima korku ile ümid arasında olmalıdır. Ne kadar günahkâr olursa olsun asla Allah’ın rahmetinden umutsuz olmamalı, ne kadar da ibadet ederse etsin her şeyi garanti görmemelidir. Çünkü hiçbir günah O’nun rahmetini aşamayacağı gibi hiçbir amel de Cennete girmeyi zorunlu kılmaz. Nitekim Ehli Sünnet ulaması şöyle demişlerdir: “Cenabı Hak, faili muhtar ve La yüs’el amma yefaldir. Binaen aleyh insanın Cennete girmesi onun lütfu ile, Cehenneme düşmesi ise adaletiyle meydana gelecektir.
Hiçbir mümin için ne Cennet garanti, ne de Cehennem muhakkaktır. Hz. Ömer bunu şöyle formüle etmiştir: Cennete bir kişi girecek olsa kendimi umarım; Cehenneme birisi düşecek denilse yine kendimden korkarım.
Hulasa: İnsan, daima korku ve ümid arasında olmalı, durmalı ve ölmelidir. Tabii ki bu durum sadece müminler içindir.
Kafir, müşrik, münafık ve mürtet olanlar kesinlikle cehennemliktir. Çünkü Cennet sarayının kapısının anahtar şifresi sadece imandır. Nitekim ayeti kerimelerde şöyle gelmektedir:
إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلاً بَعِيدًا = Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır. (Nisa, 116)
* وَعَدَ الله الْمُنَافِقِينَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْكُفَّارَ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا هِيَ حَسْبُهُمْ وَلَعَنَهُمُ اللّهُ وَلَهُمْ عَذَابٌ مُّقِيمٌ = Allah erkek münafıklara da kadın münafıklara da kâfirlere de içinde ebedî kalacakları cehennem ateşini vâdetti. O, onlara yeter. Allah onlara lânet etmiştir! Onlar için devamlı bir azap vardır.(Tevbe, 68)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...