YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 375. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İMAN VE İMANA AİT ESASLAR (XI)

 Müminle İlgili Sünnetullah (Allah’ın Değişmez Kanunları)
*"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer (gerçekten) iman ediyorsanız, mutlaka siz üstün geleceksiniz."(Al-i İmran, 139) Yani, her durumda düşmanınızla cihattan korkmayınız. Kuvvetten düşmeyiniz. Siz üstünsünüz. İman ediyorsanız, sonunda zafer sizindir. Çünkü iman, kalbe güç verir, Allah'la olan irtibatı artırır, düşmanlarına karşı cesur olmayı öğretir ve ölüme ferman okumayı sağlar.
*"Ve mü'minlere karşı kâfirlere asla yol vermeyecektir." (Nisa, 141) Yani, Allah, kâfirlerin bazı zamanlar üstünlük sağlasalar da, dünyada mü'minleri tamamen ortadan kaldıracak şekilde istila ve işgal etmelerine yol vermez. Ayet, dünya ve ahireti kapsamaktadır. Dünya ve ahirette mutlu son müminlerindir. Mü'minler, imanın hakikatını yüreğinde yaşatan, sonra bu gerçek tevhidî iman, Allah'ın razı olduğu ameller, teslimiyet ve cihadla imanı dışa akseden insanlardır. Bazı zamanlarda kâfirlerin, intikam olarak mü'minlere yol bulmaları, iman kalelerinin surlarında açılan gedikten dolayı olmuştur.
*"Andolsun Tevrat'tan sonra Zebur'da da: 'Arza mutlaka salih (iyi) kullarım vâris olacak' diye yazmıştık."  (Enbiya, 105)
*"Kim mü'min olarak salih işlerden yaparsa, onun çalışmasına nankörlük yok ve biz (onun çalışmasını) yazanlarız." (Enbiya, 94)
*"Kim kötülük yaparsa, sadece onun kadar cezalanır; ama kadın ve erkekten kim mü'min olarak faydalı bir iş yaparsa, onlar cennete girerler ve orada kendilerine hesapsız rızık verilir." (Mü'min, 40)
*"Erkek ve kadından her kim mü'min olarak salih amel işlerse, onu hoş bir hayatla yaşatırız. Onların ücretlerini yaptıklarının en güzeliyle veririz." (Nahl, 97)
 Mü'min erkek ve kadınlara Allah, bu dünyada iyi bir geçim hazırlar. İman ve salih amelin mükâfatı olarak böyle bir hayatı ona kolaylaştırır. Ahiretteki ecri ise daha güzeldir. Mü'min olup salih amel işleyenlere vaad edilen dünyadaki güzel hayat, bir çok şeyle gerçekleşir. Rıza, gönül huzuru (itmi'nan), iç rahatlığı (inşirah-ı sadr), mutluluğu hissetmek ve rahat geçim.

İman ve inkâr yönünden insanlar bazı kısımlara ayrılırlar
1. Mü’min
Allah Tealanın peygamber aracılığı ile göndermiş olduğu haber ve hükümleri kalbi ile tasdik, dili ile de ikrar eden kimsedir.
 2. Kâfir
Allah Tealanın peygamber aracılığı ile göndermiş olduğu haber ve hükümleri kalbi ile tasdik, dili ile de ikrar etmeyen kimsedir. Buna münkir veya ateist dahi denir.
3.Münafık
İman esaslarına kalbi ile inanmadığı halde, dili ile inandığını söyleyen kimseye Münafık denir. Bu insanlar, içten kafir ama dıştan müslüman görünerek iki yüzlü veya çifte standartlıdırlar.
4)- Müşrik
Allah’a ortak koşan demektir ki iki şekilde olur: İnanç ve amelde… Hıristiyanlar, Hz. İsa’yı Allah’ın oğlu demekle inançta şirke düşmüşlerdir. Yine tabiat kanunlarını Halik Teala’nın yerine ikame etmek: (Dünyayı tabiat yarattı veya kendi kendine bu âlem var oldu demek) iman yönünden müşrik olmaktır.
İş ve amelde şirke düşmek ise putlara veya insana tapmak, İslami emirlere riayeti Mevla’nın rızasının dışında yerine getirmektir.
5)- Mürtet
Dinden dönen demektir. Müslümanlığı bırakıp başka din ve ideolojilere saplanmak çok kötü ve rezil bir durumdur. Çünkü İslam, en mükemmel ve bu günün insanına en uygun olan Allah katında yegane dindir. Binaen aleyh kim başka bir dine girer ve mensubiyet arz edecek olursa asla kabul edilmez.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...