YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 374. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İMAN VE İMANA AİT ESASLAR (X)

İmanın Sebepleri
İnsan niçin iman eder? Din ve iman duygusu fıtri bir ihtiyaçtır. İnsanın fıtratında inanma, bağlanma ve güvenme ihtiyacı vardır. Nitekim ayette: فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ = (Resûlüm!) Sen yüzünü hanîf olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah'ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler. (Rum, 30)
 İnsan, inanmadığı zaman yaşamanın bir anlamı ve değeri kalmaz. Her insan bir şeylere inanır, ama kurtarıcı olan iman, hakka - doğruya inanmaktır. İman hissini kötüye ve olumsuz olana kullanarak şeytana tâbî olmak ve azgınlaşıp kendini Allah'a muhtaç görmemek, kendi kendine yeterli olduğuna inanıp her dakika soluduğu havayı veren mutlak kudret sahibine nankörlük etmek, cehenneme davetiye çıkarmaktır.
Fakat doğru bir şekilde iman edip Allah'ın hidayetine uymak, cennete adım adım yaklaşmaktır: إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ
 إِنَّا أَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ سَلَاسِلَا وَأَغْلَالًا وَسَعِيرًا إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا
 "Biz insanı karışık bir nutfeden yarattık. Onu imtihan ediyoruz. Bu sebeple, onun işitmesini ve görmesini sağladık. Sonra da ona gideceği yolu gösterdik. Ya şükreder (bu yoldan gider) ya da küfreder. Kâfirler için elbette zincirler, halkalar ve alevli cehennem hazırladık."  (İnsan, 2-4)

İmanın Sonuçları
*İman edenlere ve doğru hareket edenlere müjdele ki, onlara altından nehirler akan cennetler vardır.(Bakara, 25)  
*İman, kişiye yalnızca ahirette mutlu bir hayat sağlamakla kalmaz; bu dünyada da huzur, saadet ve büyük bir güç kazandırır: وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُم فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ
"Allah, sizden iman edenlere ve salih amel işleyenlere, kendilerinden öncekileri hükümran kıldığı gibi, onları da yeryüzünde halife kılacağını, kendileri için hoşnut olduğu dinlerini, yine onlar için uygulamaya koyacağını ve korkulu hallerini güvene çevireceğini va’d etmiştir. Çünkü onlar, yalnız bana kulluk eder ve bana hiçbir şeyi şirk koşmazlar." (Nur, 55)
* Müjdeler, mü'minler içindir. (Ra'd, 29) Allah'ın lütuf ve bağışı mü'minler içindir. (Al-i İmran, 152)
*Allah, onların kalbine imanı yazmış ve onları kendisinden bir ruhla desteklemiştir. (Mücadele, 22) Şeytanî güçler onları ezmeye yol bulamaz. (Nahl, 99; Sebe', 20)
* Onlara yardımcı olmak Allah'ın bizzat kendisi, üzerine yazdığı bir görevdir."Mü'minlere yardım etmek, bize haktır (bize düşen görevdir)." (Rum, 47)
*Allah, iç huzuru ve doygunluğu onlara nasib etmiştir. (Bkz. Tevbe, 26; Feth, 4) Korkmak, üzülmek, kedere yenik düşmek onlara uzaktır. (Bkz. Al-i İmran, 139)
* Kim ki bir mü'mini kasten öldürürse (iman şerefinden dolayı) ebediyen cehennemde kalır.(Nisa, 93)
* "Şu bir gerçek ki, iman edip salih amel işleyenler, varlıklar dünyasının en hayırlılarıdır." (Beyyine, 7)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...