YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 373. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İMAN VE İMANA AİT ESASLAR (IX)

 İmansız yürek sinede pas, toplumda yastır
İmansız yüreklerin kol gezdiği bir dünyada, bundan zarar gören yalnızca sahipleri olmayacaktır. Bilakis bütün insanlık zarar görecektir. İmanın hâkim olmadığı toplumda ise rezalet, nefret, sefalet, sefahat, atalet, ihanet, bencillik ve her türlü dalavere ortalığı kaplayacaktır. Kimsenin unutmaması gereken gerçek şu ki: İman, atom ve nötron bombasını yapan  "insan"  adlı muazzam silahın emniyet anahtarıdır. Onun olmadığı bir yerde her an herkesin  'kaza'ya kurban gitme ihtimali çok yüksektir. Milli Şairimiz Mehmet Akif  ne güzel diyor:
İmandır o cevher ki, ilâhî ne büyüktür,
İmansız olan paslı yürek sînede yüktür”
İmanın hâkim olduğu toplumda ise ahlak, adalet, fazilet, muhabbet, muavenet, sadakat ve iffet baş tacı edilen değerler olarak yerini alacaktır. Bütün bunlar imanın dünyevî kazancına dâhildirler. Bir de onun uhrevî kazancı vardır ki o başka hiçbir şeyle elde edilemeyen nihayetsiz mutluluğun ta kendisidir.

 İmanın sahih olmasının bazı şartları
1)- İman, ölüm döşeğinde iken, yeis ve ümitsizlik halinde vâki olmamalıdır.  فَلَمْ يَكُ يَنفَعُهُمْ إِيمَانُهُمْ لَمَّا رَأَوْا بَأْسَنَا سُنَّتَ اللَّهِ الَّتِي قَدْ خَلَتْ فِي عِبَادِهِ وَخَسِرَ هُنَالِكَ الْكَافِرُونَ  ="Azabımızın şiddetini gördükleri zaman imanları kendilerine fayda verecek değildir." (Mü'min, 85) Fir'avn boğulma anında iken iman etmiştir. (İngiltere Brıtısh Museum'daki ona ait olduğu belirtilen bozulmamış ceset de secde halindedir.) Fakat ölüm üzere iken azabın şiddeti ve dehşetini görerek iman, artık gayba iman olmaktan çıkar, kabule şayan olmaz.
2)- Amentü’nün esaslarından olan herhangi birini inkâr veya tekzip etmemelidir. Mesela; bir kimse Allah'ın varlığına, meleklerine, ahiret gününe inandığını ikrar etse, ancak peygamberlere inanmadığını söylese, bu kimsenin imanı sahih değildir. Çünkü iman bir bütündür, tecezzi ( parçalara ayrılmayı) kabul etmez. Yine Kur'an-ı Kerim'e inandığını beyan eden bir kimse, onun herhangi bir ayetini reddetse mü'min olamaz. Çünkü Kur'an-ı Kerim'den olduğu sabit olan herhangi bir ayeti inkâr etmek küfürdür.
Bu durumda, "efendim çoğuna inanıyor ya?" diye itirazda bulunulamaz. Zira Kur'an, Allah tarafından vahy yoluyla indirilmiştir. Bir ayeti yalanlayan kimse, Kur’anı yalanlama durumundadır. Bu sebeple, insanı küfre götüren sözler (elfaz-ı küfür) ve haller (ef'âl-i küfür) bilinmelidir. Mü'minler; bilmedikleri herhangi bir mesele ile karşılaştıkları zaman; ileri-geri konuşmadan "ben bunu bilmiyorum. Allah ve Rasulü nasıl bildirmişse öyledir" demelidirler. 
3)- Dinî hükümlerden herhangi birisini beğenmemek veya hafife almak olmamalı.
4)- Haramı haram, Helalı helal kabul etmek, hududullahı aşmamaktır.
5)- Dini hükümleri tahfif etmemek.
6)- Korku ve ümid arasında olmak.
7)- Alameti küfür ( Hac, zünnar) taşımamak.
8)- Mü’mini mümin, kâfiri kâfir bilmek.
9)- Ehli küfrü sevmek ve desteklemekten kaçınmak.
10)- Mukeddesata daima hürmet etmek.
11)- Daima Allah’tan korkmak.
12)- İslama aykırı ideolojilere meyletmemek.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...