YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 352. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

FLÖRT VE İSLAM’IN GETİRDİĞİ ESASLAR (III)

FLÖRT İLE İLGİLİ SORU-CEVAPLAR

Soru: Evlenecek tarafların, iyi niyetle, birbirlerini daha iyi tanımaları için, flört etmeleri, nikâhsız beraber yaşamaları niye uygun değildir?
CEVAP: Evlenecek gençlerin flört denilen bir soytarılığa asla ihtiyaçları yoktur. Çünkü Flörtte tuzak olup çok defa kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, bir tecrübe ise şayet, çok kötü ve zararı asla telafi edilmez bir tecrübedir. Böyle bir tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.
Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olmuştur. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Herken de, (Flörtle evlenenler, boşanmaya daha yatkın oluyorlar) diyor.
Bütün bu mahzurlarından başka asıl önemli olan, dinimiz, nikâhsız gezip tozmayı haram etmiştir. Haram edilen bir şeyde ise, fayda aranmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Allahü teâlâ haramda şifa yaratmadı.) [Buhari, Hâkim]Evlenecek olsalar bile, dini nikâhı olmayan erkekle kadın, dinen birbirine yabancıdır.
 Bu konudaki birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
*(Erkeğin kadına, kadının da erkeğe [şehvetle] bakması haramdır.) [Taberani]
*(Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.) [Ramuz]
*(Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikah düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.) [Taberani, Beyheki]
*(Yabancı kadınla kucaklaşan, şeytanla beraber zincire vurulup ateşe atılır.) [Şir’a]
*(Kadınlarla bir arada yalnız kalmaktan sakının. Allah’a yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamurlu bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hafiftir.) [Taberani]
*(Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.) [Hakim]
*(Kötülükten korunmak için, nikâhlı yaşayın ve iffetli olun!) [İbni Asakir]
*(Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!) [İbni Said]
*(Yabancı kadına şehvetle bakmak göz zinasıdır, onu tutmak el zinasıdır, ona gitmek ise ayakların zinasıdır.) [R.Nasıhin]
Sual: Facebook ve benzeri sitelerde, kitap tanıtımı veya başka maksatlarla kurulan gruplar var. Buralarda karşı cinsle tanışıp konuşuluyor, hatta internet üzerinden Messenger’da sesli ve görüntülü görüşülüyor. Bunlar evlenmek veya dine hizmet gayesiyle olursa uygun olur mu?
Cevap: Uygun olmaz. Günah işleyerek dine hizmet edilmez. Evlenmek için de olsa, bu da bir flört çeşididir. Flörtle eş bulunmaz. Görüştüğümüz uygun biri bile olsa, bu yolla aranmaz. Hele genç kızların, böyle sitelere üye olmaları hiç uygun değildir. Kötü niyetli veya cahil kimselerin oyununa gelmelerine, evden kaçarak buluşmalarına bile sebep olabilir. Hiç kötü bir şeye sebep olmasa bile, görüşmenin kendisi kötüdür.
Soru: Ciddi bir birliktelik düşünüyorum onun öncesinde tanımak amaçlı görüşmemde bir sakınca var mı? Flörtün haram oluşu niyetlere göre değişir mi? 
Cevap: İslam dini bu tarz bir birlikteliğe hangi niyetle ve hangi muhatapla olursa olsun asla izin vermez. Bu ayeti kerimelerle açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir:“Sakın zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çirkinliği meydanda olan bir hayasızlıktır, çok kötü bir yoldur” (İsra, 32) diyor. Ve “Allah, fuhşiyatı (hayâsızlığın her çeşidini) yasaklar” (Nahl, 90) emrini gayet açık bir şekilde tebliğ ederek fuhşa giden yolları kesiyor.
Zaten iddia edilen hüsn-ü niyetin! gerçekleşmesi de mümkün değildir. Zira flört eden kişiler kendilerini partnerlerine sevdirme ve beğendirme telaşındadırlar. Bunun için de daima bakımlı, kibar ve anlayışlıdırlar. Birbirlerinin asıl kişilikleriyle ise ancak evlendikleri zaman tanışırlar. Çünkü artık birbirlerine kendilerini kabul ettirme devri sona ermiş ve matluba ulaşılmıştır. Hızla artan boşanma oranları ve bu oranları yükselten ekser kesimin flört ile tanışarak evlenen çiftlerden oluşması bu durumun en büyük ispatı olsa gerek…
Gençlerin kendilerini kandırdıkları bir diğer husus da flört etmekte oldukları kişilerin özellikleridir. “Ama benim arkadaşım. Çok dindar ayrıca dürüst ve güvenilir bir kişi.” diyerek kendilerini kandıran kesim de azımsanmayacak çoğunlukta.
Bir kişi temiz, dürüst ve dindar olunca, dini emir ve yasakların muhatabı olmaktan çıkıyor mu? Ve yahut da Allah’ın haram kıldığı bir fiili işleyen, hatta mübah gören bir kişi ne derce dindar olabilir?

Hiç kimse Peygamberimiz ve ashabı kadar temiz, dürüst ve dindar olamaz. Oysa Rabbimizin cinsellik, iffet ve edep konusundaki emir ve yasaklarının ilk muhatabı onlardı. Allah’ın Resulüne ve mübarek ashabına yasak olan bir davranış, kime serbest olabilir ki.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...