YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 350. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

FLÖRT VE İSLAM’IN GETİRDİĞİ ESASLAR (I)

Dibace
Geçen senelerde Arapça “Müsaid” kelimesinin, TDK tarafından,  bir anlamı da flört etmeye uygun kadın diye ifade edilince, kızılca kıyamet, na-müsait bir şekilde koptu. Yazık oldu tabii ki. Vaktiyle ödünç aldığımız bu emanet kelimeye – iftira atarak- ihanet ettik. Zira asırlardır müsaade (izin) verse de vermese de başımız sıkışınca ona müracaat ettik, bize hep müsait (yardımcı) oldu. Hiç hayır demedi.
Kendi orjininde yardım etmek anlamına gelen kelimeyi, bizler vaktiyle alarak izin ve uygunluk anlamıyla içini doldurarak kendimize mal etmişiz. Buraya kadar hiçbir şey yok tabii ki. Çünkü dil, aynen insan gibi canlı bir organizma adeta. Seyyar olup göçmen kuşlar misali yolculuğa nereden başlayıp nereye varacağı veya nerede duracağı hatta nerede ne zaman öleceği belli olmuyor. O yüzden kelimeler, pek gümrük falan dinlemez. Vize onlara sökmez. Yeter ki ustaca, birisi, ilgili kelimeyi tam yerine cuk diye oturtuversin bir kere. Artık kapıdan kovsalar pencereden, olmadı, bacadan giriverir. O yüzden tarih boyunca birbirleriyle bi şekilde iletişim kuran milletler arasında kelime transferleri kaçınılmaz olmuştur. Hatta Arapça ve Farsça ile aşırı bir iletişim sonucunda Osmanlıca ve divan edebiyatı teşekkül etmiştir. Belki de dillerin zenginleşmesi hep böyle olmuştur. Dillerin ihtilafı ne kadar tabii ve hatta zorunlu ise biraz da bileşik kaplar misali geçişken olmaları fıtrat icabı aslında.
Gelelim Flört kelimesine. Bakalım (yazı boyunca) başımıza ne dert ve gaileler açacak bu sinsi kelime. Aslında yaldızlı ve masumane görünse ve bu eylemi gerçekleştirenler kötü niyetli olmadıklarını söylese de, şeytanın bir tuzağı olan flört sırasında işler iyi gitmiyor; akıbet de hayırlı bitmiyor ekseriyetle, ne yazık ki. Çünkü Peygamberimiz şöyle buyuruyorlar: “Yabancı erkek ve kadın bir araya gelecek olurlarsa üçüncüsü şeytan olur.” Çünkü mel’unun arayıp da bulamadığı fırsatların en büyüğüdür bu durum.

Flört Nedir?
Flört anlam olarak: Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişkinin adıdır. Flört etmek, kadın ve erkeğin duygusal ilişki kurması demektir. Duygularda kaynamaya başlayan nefis ve şehvet volkanı, az, biraz sonra lavlarını püskürtecek yani.
Nitekim Batı toplumlarında flört, gençlerin duygusal açıdan olgunlaşmalarını, çeşitli komplekslerinden kurtulmalarını, cinsellik konusunda bilgilenmelerini, eşlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyarak bilinçli bir beraberlik oluşturmalarını sağlayacak bir tecrübe ve eğitim(?) biçimi olarak kabul edilmiş ve hoş görülmüştür. Fakat duygusal ilişkiler, Şarap, şişede durduğu gibi durmaz diye bir söz vardır ya, büyük bir hızla fiziksel ilişkiye dönüştü. Bu cinsel özgürlük öyle bir baş belası oldu ki, evliliği yedi, aileyi bitirdi, gençlik gitti. Yok artık.
Binaen aleyh kadın-erkek arasında serbestçe kurulan ilişkilerin bundan daha farklı bir sonuca varması mümkün değildir. Çağımızın önde gelen psikiyatristlerinden Erich Fromm, “karşıt cinsler arasındaki duvarın yıkılması durumunda duygusal ilişkilerin karşı konulmaz bir cinsel isteğe dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu cinsel isteğin tek amacı da birleşmektir. Bu nedenle bu tür ilişkiler düşünüldüğünün tersine sürekli değildir ve utanç, umut kırıklığı, nefret ve düşmanlıkla noktalanır.”diyor.
Böylesine olumsuz bir biçimde sonuçlanan ilişkiler doğal olarak birçok bireysel ve toplumsal soruna neden olur. Ruhsal bunalımlar, aileden kopmalar, kötü yollara düşmeler, çocuk denilecek yaşta ortaya çıkan gebelikler, terkedilmiş gayr-i meşrû çocuklar, intiharlar bu tür ilişkilerin Batı toplumlarının önüne yığdığı sayısız sorundan sadece birkaçıdır.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...