YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 324. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (XIV)
                                                                                        

6)- Kurban Tevhidi talim eder
*Kurban ibadeti canlı olarak tevhidi haykırır. Tarih boyunca verilen hak-batıl mücadelesinde şirk ve küfrün karşısında tevhit sancağının şahikalara dikildiği ve ehli tevhidin bayram ettiği günün adıdır kurban. Ayette:
وَإِذْ بَوَّأْنَا لِإِبْرَاهِيمَ مَكَانَ الْبَيْتِ أَن لَّا تُشْرِكْ بِي شَيْئًا وَطَهِّرْ بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَالْقَائِمِينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ  =Bir zamanlar İbrahim'e Beytullah'ın yerini hazırlamış ve (ona şöyle demiştik): Bana hiçbir şeyi eş tutma; tavaf edenler, ayakta ibadet edenler, rükû ve secdeye varanlar için evimi temiz tut. (Hac, 26) diye buyurulur.
*Kurban, tevhidin tam bir fiili uygulaması olan Haccın, ilan hatta icra edildiği günlerin ta kendisidir: Hz. Allah, şöyle emreder: وَأَذِّن فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ  = İnsanlar arasında haccı ilân et ki, gerek yaya olarak, gerekse nice uzak yoldan gelen argın develer üzerinde sana gelsinler. (Hac, 27)
*Kurban, tevhit nidalarıyla kâinatı inleten muvahhitlerin bayram günüdür. Bu bayramın tezahürü olarak Allah adına muayyen bir hayvanı boğazlayıp Allah için paylaşmaya mükevvenatı şahit tutma günüdür:
لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ
Ta ki kendilerine ait bir takım yararları yakinen görmeleri, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belli günler de Allah'ın ismini ansınlar. Artık ondan hem kendiniz yiyin, hem de yoksula, fakire yedirin. (Hac, 28)

7-) Kurban, Allah sevgisini kazandırır
Allah’ı seven onun yolunda fedakârlık yapacaktır. Nitekim ayette: “لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ  = Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça "iyi" ye eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir. (Ali-İmran, 92) Binaen aleyh kurban kulun Allah’ı sevmesinin bir alameti-farikasıdır. Bir şeyin değeri verilen bedel ile mütekabil olduğuna göre Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmanın bedeli de o misilledir ki işte bunlardan birisi Kurban ibadetidir.

8)- Kurban rahmet ve bereket vesilesidir
Kurban kesen kişi, vacip mesuliyetinden kurtulduğu gibi büyük bir sevap ve rahmet-bereket de elde etmiş olur. Zira onda Allah’ın emrine imtisal meyanında sadaka ve tevhit bayramına iştirak ile sevinmek ve çoluk-çocuğunu sevindirmek de vardır. Ashap:
-Y a Resulallah! Şu bayramda kesilen Kurbanda bize ne kadar sevap var? Dediler. Peygamberimiz,
-Kurbanın her bir kılı için bir ecir var.  Buyurdu
-Peki hayvan kıllı değil de tüylü olursa?
-Yünün her bir teli için bir sevap olur. Buyurdular (İ. Mace Edahi,3)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...