YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 323. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (XIII)
                                                                                        

4)- Kurban imtihandır
"Şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı." (Saffat, 106) Evet imtihan, ikisi tarafından ikmale kalmadan itmam edilmiş, böylece Allaha olan sevgilerindeki sıdkı-sadakatleri tescillenmiştir.
Cenabı Hak, yüksek makamlara çıkarıp kendine dost edineceği kullarını (Peygamberler dâhil)  mutlaka imtihana tabi tutuyor. Bu sırada gösterdikleri performansa (takva, ihsan, rıza ve sabra) göre onlara muamele ediyor. Nitekim bu hususta şu ayetleri görüyoruz.
*وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ
 Bir zamanlar Rabbi İbrahim'i bir takım kelimelerle sınamış, onları tam olarak yerine getirince: Ben seni insanlara önder yapacağım, demişti. "Soyumdan da (önderler yap, yâ Rabbi!)" dedi. Allah: Ahdim zalimlere ermez (onlar için söz vermem) buyurdu. (Bakara, 124)
 Bundan sonra:  وَاتَّخَذَ اللّهُ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلاً =Allah İbrahim'i dost edinmiştir.(Nisa,125)
Herkes, her zaman imtihanda değil mi? Dünya bir imtihan yeri olup insanlar da bunu için analarından doğmamışlar mıydı? Cennete girmenin bir bedeli yok mu idi zaten? İşte o ayet:
* أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُم مَّثَلُ الَّذِينَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِكُم مَّسَّتْهُمُ الْبَأْسَاء وَالضَّرَّاء وَزُلْزِلُواْ حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللّهِ قَرِيبٌ
 (Ey müminler! ) Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler: Allah'ın yardımı ne zaman! Dediler. Bilesiniz ki Allah'ın yardımı yakındır.
Kendisi de apaçık ve büyük bir imtihan olan Kurban ibadeti aynı müminlerin başka imtihanları kazanmasının da en büyük vasıtasıdır.

5)- Kurban İhlası öğretir
Bütün ibadetlerde olduğu gibi Kurban sadece Allah için kesilir. Cenabı Hak benim dinimi ihlaslı olarak yaşayın buyuruyor. Kevser suresinde de: فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  =Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes. Diye emrediyor. Dini evamirde her şeyi illaki Allah hatırına yapmanın yegâne adıdır ihlas. Bütün peygamberlerin vazifelerini bire irca edersek, o, ihlası talim olur. Çünkü onlar, mademki tevhidi tebliğ ediyorlar, öyle ise başka bir hatır gözetilmesi şirk olur zaten. O itibarla Kurban bize mütemadiyen ihlası talim eder. O yüzden başkası adına kesilen kurbanların eti yenmediği gibi besmelesiz kesilenlerin dahi etlerini yemek haramdır. Çünkü bunlar laşe hükmündedirler. Nitekim Maide suresinin 3.ayetinde şöyle beyan edilmiştir:
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالأَزْلاَمِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ                                                       Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, (taş, ağaç vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyle kısmet aramanız size haram kılındı. Bunlar yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, sizin dininizden (onu yok etmekten) ümit kesmişlerdir. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim. Kim, gönülden günaha yönelmiş olmamak üzere açlık halinde dara düşerse (haram etlerden yiyebilir). Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.
A.v. Efendimiz de: “Allahtan başkası adına hayvan kesene Allah lanet etsin.” Buyurmuşlardır.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...