YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 322. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (XII)
                                                                                        

2)- Allah’a Adanmışlık şuuru gelişir
Halisane bir niyet ve takva duygusu ile fıkhi şartlarına muvafık bir şekilde yerine getirilen kurban ibadeti, mümin-i kâmili, Rabbına adanmışlık mertebesine yüceltir. O kişi, hak olan İslam davası ve mefküresi uğruna değil malını, canını dahi feda etmekte sevdalı olur. Şu ayeti kerime işbunun tezahürünü ifade etmektedir:                       لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُسْلِمِين     قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ    = De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben Müslümanların ilkiyim. (En’am, 162-163)
Zira kurban, insanın kendine vekâleten kesilmektedir. Aynen İsmail a.s.’ın Allah için bıçağa teslim olduğunda yerine koçun gönderilerek kurban edilmesi gibi. O itibarla kendi vücudumuzu kesmemiz haram ise de nefsani arzu ve süfli duygularımızı boğazlamak Peygamberimiz tarafından en büyük cihat olarak tesmiye edilmiştir. Böylece a’la-i ılliyyine=öteler ötesine götürecek ulvi düşüncelere sahip olmamız cidden kolay hale gelecektir.

3)- Kurban, İstikamet ve Allah’ın emrine teslimiyet talim eder
*Kurban ibadeti, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in yârden ve serden geçerek Allaha teslimiyetin hasbilik ve diğerkâmlığın canlı bir ifadesidir.
*Halilür-Rahman’ın “وَاجْعَل لِّي لِسَانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِينَ = Bana, sonra gelecekler içinde, iyilikle anılmak nasip eyle! (Şuara, 84) şeklinde yaptığı ve içerisinde büyük bir ubudiyet, teslimiyet, tevekkül ile kadere rıza gibi iman ve itmi’nanın bulunduğu duasının –ındi İlahide- kabul olmuş şekli ve bir yad-ı cemilidir.
*Eyyam-ı teşrike tevafuk eden Kurban ibadetinde, bıçağın İsmail’i değil de taşı kesmesi neticesinde: Baba-oğul ve Cibril ile Melaikenin terennüm ettiği Allah’ı zikir, hamd ve tehlil’den müteşekkil ve inci tanelerinin ipliğe dizildiği gibi nazmedilen Tekbir (اَلَّلهُ أكْبَرُ  اَلَّلهُ أكْبَرُ ﻻَإلَهَ إﻻَّ الَّلهُ وَاَلَّلهُ أكْبَرُ اَلَّلهُ أكْبَرُوَللهِ الْحَمْدُ Manası: Allah en büyüktür! Allah en büyüktür! Ondan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür! Allah en büyüktür! Hamd yalnız ona mahsustur) okunur ki tam bir istikamet ve teslimiyet parolasıdır.
* Bu şekilde İsmail’in kurban edilmesinde hazır ve nazır olan melekler ile koçu getiren Cebrail ve Hz. İbrahim’in teslimiyetinin tescili ile beraber ittikai ve ihsani bir tutum, nebevi bir kulluk duruşu vardır.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...