YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 321. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (XI)
                                                                                        

III. BÖLÜM
KURBAN İBADETİNİN ÖĞRETTİĞİ VE KAZANDIRDIĞI HUSUSLAR

1)- İnsan Canının kıymet ve değerini öğretir
İnsanlığa gelen bütün İlahi şeriatlarda olduğu gibi İslam Şeriatı da beş şeyin kutsal olduğunu, dolayısıyla taarruz edilmemesini esas almaktadır. O beş şey şunlardır:
a)- Din. O yüzden insanlar, din, duygu ve düşüncelerinden dolayı kınanmaz ve hakarete uğramazlar. Bir dine mensubiyette zorlanmazlar. Herkes, dinini seçmekte ve istediği fikre sahip olmakta hürdür. Nitekim şu ayet nazil olmuştur: لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ = Sizin dininiz size, benim dinim de banadır. (Kafirun, 6)
b)- Mal. Bu hususta mal canın yongasıdır deyimi revac bulmuştur. O sebeple bütün dinlerde hırsızlık büyük günah olarak sayılmış, hırsıza bazı cezalar (el kesme gibi) öngörülmüştür.
c)- Nesil. Zürriyetin korunması ve temizliği için dinimizde zina haram kılınmış olup zani ve zaniyelere (sopa ve recm gibi) büyük cezaların uygulanması emredilmiştir.
d)- Akıl. Aklın sıhhat ve selameti için içki ve uyuşturucu gibi zararlı şeyler yasaklanmıştır.
e)- Can. Bunun için haksız yere insan öldürmenin cezası olarak kısas müeyyidesi getirilmiştir.
Maide suresinin 27.ayetinde Kabil’in Habil’i öldürmesi anlatıldıktan sonra hayatın korunmasına bütün dikkati nazarları çekerek bir cana kıymanın bütün insanları öldürmekle eşdeğer olduğu hükmünü getiren şu ayet-i kerimenin gelmesi oldukça calibi dikkattir:
 مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءتْهُمْ رُسُلُنَا بِالبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيراً مِّنْهُم بَعْدَ ذَلِكَ فِي الأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ = İşte bu yüzdendir ki İsrailoğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler.(Maide, 31)
İnsanın ve canının mukaddesliğini açıkça vurgulayan bu ayet, tam bir i’caz (mucize) ve icaz (veciz) harikasıdır. Çünkü birkaç saniyelik bıçak darbesiyle kurbanlık hayvanın canının çıktığını gören göz, insan canını kastetmeye karşı daha bir duyarlı, titiz ve dikkatli olacaktır.  Öyle ki bazen basit bir hata ile son bulacak insan (ve hatta bir canlı) nın hayatına dokunmama hususunda azami gayretini göstermekten asla geri durmayacaktır. Biraz önce yürüyen, yiyen, içen ve hisseden bir canlının artık bu hareketlerini kaybetmesi karşısında duygu-düşünce sahibi bir insan empati yaparak cana kıymanın ne kadar büyük bir dehşet ve vahşet arz ettiğini yakinen anlamaya çalışacaktır. Nitekim Kurban ibadetini ifaya muvaffakiyetin niyetinde böyle bir ihtar vardır: Ya Rabbi! Bu vücudum sana karşı o kadar hata ve isyan etti ki affedilebilmem için iş bu vücudumu sana kurban etmem lazım. Fakat sen haram kıldın. Müznip, asi ve mücrim bedenime vekaleten bana ihsan ettiğin bu hayvanı kesiyorum, kabul eyle!..

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...