YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 318. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (VIII)
                                                                                        

3)- Kurban Allah’a Yaklaşma vesilesidir
Allaha yaklaştıran en büyük ibadetlerdendir. Çünkü ayeti kerimede: “لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ   = Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça "iyi" ye eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir. (Ali-İmran, 92) şeklinde gelmektedir ki Kurban dahi bir nevi infaktır. Dolayısıyla vuslata ermenin yollarından biridir. Sevdik gitmeden sevdik gelmeyeceğine göre, dünyada sevdiğimiz ne ise onu vererek ancak rıza-i Bariyi ve onun sevgisini kazanabiliriz. Esasen insanın dünyaya geliş maksadı bu değil midir? Faniyi verip Baki olanı elde edebilmek. Tersi ise hüsran ve ziyan…
Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:
*Âdemoğlu Kurban bayramı günü kan akıtmaktan daha sevimli bir amel ile Allah’a yaklaşmış olmaz.
* Kurban olarak kestiği hayvan kıyamet günü boynuzları, ayakları ve kılları ile gelecektir. O bakımdan gönül hoşnutluğu içinde kurbanlarınızı kesiniz. (Tirmizi, Edahi, 1)
O itibarla Kurban Allaha takarrüp içindir, şirke kapı açmak için değil. Tarihte ibadet ederken bile birçok insan ve topluluk şirk ve küfür handikabı ile karşı karşıya geldiklerinden dolayı şu ayeti kerime nazil olmuştur Mekke’de: “فَلَوْلَا نَصَرَهُمُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ قُرْبَانًا آلِهَةً بَلْ ضَلُّوا عَنْهُمْ وَذَلِكَ إِفْكُهُمْ وَمَا كَانُوا يَفْتَرُونَ = Allah'tan başka kendilerine yakınlık sağlamak için tanrı edindikleri şeyler, kendilerine yardım etselerdi ya! Hayır, onları bırakıp gittiler. Bu onların yalanı ve uydurup durdukları şeydir.

4)- Kurban İmani diriliştir
İmansızlığın kurbanı olan gönüller nerden ve nasıl bilecekler Kurban ibadetinin, iman membaından akan bir nurlu çeşme olduğunu? Eğer ezeli bir istidat ve müstakim bir tabiata sahip değillerse. Ama her evin bir kapısı, ışık huzmelerini içeriye alması için yeteri kadar penceresi vardır. İşte Kur’an ve İslam güneşi, esasen Beytullah olan gönül sarayının içerisine ışıklarını göndererek iman kandilini yakabildi ise buz dağları erimiş ve sarp yokuşlar aşılmış demektir. Artık amel ve ibadet kolay hale gelecektir. Her şeyin Allah’tan gelip yine Allah’a rücu edeceğini bilecektir.
Öbür taraftan da imanı, suri olmaktan öte gidemeyenler için Kurban, belki bir dönüm noktası olabilir. Ama bir şartla: Ondaki Rabb’ımızın bize sunduğu bir takım ibretamiz bazı hususlar üzerinde düşünmek kaydıyla:
*Bu ibadette hayrı kesir olduğunu,
*Neden mutlaka besmele ile kesileceğini,
*Allah’ı zikre sebep olduğunu,
*Eti yenilen hayvanların, şükretsin için insanların hizmetine amade kılındığını,
*Kurbanın, Allah’ın verdiği nimetlerine mukabil şükrane bir ibadet olduğunu,…
Bu muvaceheden bakarak Kurban üzerinde tefekkür etmek netice itibariyle mutlaka imani bir aksiyona ulaştıracaktır sahibini.

5)- Kurban Allah’ı zikir, fikir ve şükürdür
Hac suresi 32. Ayette Kurbanın Allah’ı zikir olduğu beyan edilmişti. Yine aynı surenin 34. Ayetinde de:
وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ  =
Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah'ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlâhınız, bir tek İlah'tır. Öyle ise, O'na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele! Aynı husus vurgulanmaktadır.
Mümin o kimsedir gördüğünden ibret alan; okuduğu ve zikrettiğini de tefekkür, tezekkür ve tedebbür eder. Nitekim Kur’an’ın bu şekilde okunmasının, nüzul ve gönderilme gayesine fonksiyonu bakımından daha mutabık olacağı ifade edilir: أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا  Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri kilitli mi? (Muhammed, 24)
Kurban ibadetinin teşri sebebi şükürdür. Mala, paraya, mevcuda ve geçmişe, bedene, sıhhat ve afiyete, çocuğa mukabil zengin için şükür, fakir için ise teşekkür… Zira sene boyunca kesilen hayvanların, (ekseriyetle) zikir, besmele ve şükürden mahrum olarak insanların sadece bir kısmı tarafından tüketilmesi, bazılarında negatif duygu, hareket ve sözlere sebebiyet verirken Kurbandaki büyük paylaşım, o günün adına uygun gerçek bayramı meydana getirmektedir. İşte bu, topluca yapılan fiili bir şükür ve teşekkür anlamına gelir.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...