YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 317. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (VII)
                                                                                        

b) Habil ve Kabilin Kurbanları
وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ ابْنَيْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِن أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ                   Onlara, Adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), "Andolsun seni öldüreceğim" dedi. Diğeri de "Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder" dedi. (maide,27)
Görülüyor ki Habil’in Kurbanı hüsn-ü niyet ve ihlasından dolayı kabul edilirken, Kabil’inki ise bunlar olmadığı için şayan-ı kabul olmuyor. Zira şurası muhakkaktır ki bütün ibadetlerde asıl olan Allah rızası için olması ve haramlardan, Allah’dan utanılıp korkulduğu için kaçınılmasıdır. Bu iki halin bir insanda cem olmasına yüce kitabımız “Takva”  sahibine de “muttaki” adını veriyor.

2)- Kurban Şeair bir ibadettir
Şeair: şiar kelimesinin çoğulu olup şuur ile alakalıdır. Şiar: Bayrak, amblem ve nişan, alamet anlamına gelir. Bunlar, insanın iç dünyasında şuurlu/bilinçli bir şekilde saygı gören şeylerdir. Şeair de İslam dininin sembolleri olup şuurlu bir şekilde her türlü (kavli ve fiili) saygıya layıktırlar. Safa- Merve ve Kurbanlıklar, Cuma gibi. Nitekim ayette şöyle ifade buyurulmaktadır:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللّهِ وَلاَ الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلاَ الْهَدْيَ وَلاَ الْقَلآئِدَ =Ey iman edenler! Allah'ın (koyduğu, dinî) işaretlerine, haram aya, (Allah'a hediye edilmiş) kurbana, (ondaki) gerdanlıklara, Rablerinin lütuf ve rızasını arayarak Beyt-i Haram'a yönelmiş kimselere (tecavüz ve) saygısızlık etmeyin.
Şeair, Allah’ı hatırlattığı için bil-vesile Allah’a hürmet anlamına gelir:  وَمَن يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ
Her kim Allah'ın hükümlerine saygı gösterirse, şüphesiz bu, kalplerin takvasındandır. Ayetinde olduğu gibi.
İş buna göre geniş anlamıyla şeair, dinin ta kendisidir. Yani kalplerdeki Allah şuurunun dışarıdaki a’za ve cevarihe yansıma biçimidir. Kurban dahi bu muhteviyata girer.
Şu ayeti kerime Kurban ibadetinin böyle bir cihetini bize ayan-beyan anlatarak nazar-ı dikkatimize sunmaktadır: وَالْبُدْنَ جَعَلْنَاهَا لَكُم مِّن شَعَائِرِ اللَّهِ لَكُمْ فِيهَا خَيْرٌ فَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهَا صَوَافَّ فَإِذَا وَجَبَتْ جُنُوبُهَا فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ كَذَلِكَ سَخَّرْنَاهَا لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ   Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yeyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik. (Hac, 32)
Binaen aleyh Kurban ibadetinr gayri müstehak fikir, fiil ve sözler insanın iman ve amelini habt (yok) ediverir, Allah korusun!
Taabbüdi bir ibadet oldukları için Kur’an’da detayları en çok verilen iki ibadetten(diğeri Hac) biri olan Kurban ibadetinin, bu ayette adeta bütün yönleriyle tarifi yapılmaktadır:
*Mü’minin akıl ve kalp âleminde kurbanın bir şeair olduğu,
*Bu ibadeti ifa etmenin hayr-i kesire sebep olduğu,
*Kurbanların mutlaka besmele ile kesileceklerinin lüzumu,
*Kurbanın, Allahı zikretmeye sebep olduğu,
*Kurban etinden yemenin çok uygun olduğu,
*Zengin-fakir, müslim-gayri müslim herkese yedirilebileceği,
*Eti yenilen hayvanların, şükretsinler için insanların hizmetine amade kılındıkları,
*Kurbanın, Allah’ın verdiği nimetlerine mukabil şükrane bir ibadet olduğu…

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...