YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 314. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (IV)
                                                                                        

Kurban-Takva İlişkisi
Kurbanın esprisi takvayı ortaya koymaktır. Nitekim ilgili ayette: “لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ = Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. (Hac, 36)     
Takvası olmayanlar, her gün hayvan kese kese zamanla kalp katılaşmasına maruz kalıp gaddarlık, canilik, dehşet ve vahşet cihetinden bil-akis daha da ileri boyuta gidebilirler. Nitekim takvası olduğu için kurbanı kabul edilmeyen ve kardeşini öldüren Kabil’in haleti ruhiyesini bazı tefsirler şöyle tahlil etmektedir:
“Kabil’in nefsi, kendisini, kardeşinin öldürülmesine teşvik ve tahrik etti. Öyle ki sanki bir emri İlahiyi yapıyormuşçasına kamçıladı. Onu, vazgeçirmek şöyle dursun, tarihte ilk kez işlenerek insanlığa kötü bir numune olacak kardeş katli gibi çok büyük bir cinayeti normal bir hal imiş gibi göstererek cesaretlendirdi.
İnsanlık tarihinin ilk kez kaydedeceği haksız yere bir insan öldürmenin günah ve isyan algısını tersine çevirerek adeta bir farz işliyormuş şekline getirterek Kabil, kardeşi Habil’i öldürdü. Hemen akabinde pişman oldu ama iş, işten çoktan geçmiş, ok yaydan çıkmıştı, artık geri dönüşü yoktu İlahi sistemde. Giden gelmiyor, gelen de –ilelebet- durmuyordu bu dünyada.  Çünkü Mevla-i Zül-Celal, Hz.Adem’i Cennetten dünyaya belli bir süre ile tahdit ederek göndermişti:   قَالَ اهْبِطُواْ بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ   =Allah: Birbirinize düşman olarak inin! Sizin için yeryüzünde bir süreye kadar yerleşme ve faydalanma vardır, buyurdu. ( Bakara, 36; A’raf, 23 )
Demek ki kalbinde takva (Allah korkusu ve utanma duygusu) olmayan birisi, insanı na-hak yere pek a’la öldürebilir, terörist olabilir, gangsterlik yapabilir, eşkıyalık ve hırsızlık gibi her türlü, İslam’ın hatta insanlığın reddettiği büyük cürüm ve suça hiçbir şekilde vicdani bir rahatsızlık duymadan iştirak edebilir. Bundan asla imtina etmeyen insan, her türlü pislik ve rezaleti işlerken duyduğu hazzı başka hiçbir şeyden almaz. Öyle ki Cennet’e gidiyor da onun için çok acele ediyormuşçasına… Tarihte Hasan Sabbah’ın haşhaş ile uyuşturduğu Cennet fedaileri gibi.
Bunlar, bir canın değerini bilmezler ki onu almaktan sakınsınlar. Çünkü Allahtan korkmakla doğru orantılı bir haleti ruhiyedir bu. Allahtan korkmak için ise Allah’ı bilmek, kendinin de Allah’ın emrine amade bir kul olduğunu anlamak gibi bir haysiyet ve şerefi ihraz etmesi gerekir. Dünyada ulaşılabilecek en büyük rütbe olan abdiyet (kulluk) makamı insanda ittika ve haşyet meydana getirir. Bu seviyede olan ise, değil cinayet işlemek, Rasülullah’ın ifadesiyle az güler çok ağlar. Yunusa göre de karşıdaki ne kadar mütecaviz olursa olsun elsiz ve dilsiz olur. Yani ölür, ama öldürmez, kem sözlüye sükût, kem gözlüye ise af ve safh ile mukabele eder. Habil de öyle cevap vermiştir kardeşine: لَئِن بَسَطتَ إِلَيَّ يَدَكَ لِتَقْتُلَنِي مَا أَنَاْ بِبَاسِطٍ يَدِيَ إِلَيْكَ لَأَقْتُلَكَ إِنِّي أَخَافُ اللّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ   Andolsun ki sen, öldürmek için bana elini uzatsan (bile) ben sana, öldürmek için el uzatacak değilim. Ben, âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım. (Maide, 28)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...