YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 313. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İBADETLERDE HİKMET-İ TEŞRİİYYE VE KURBAN İBADETİ’NİN ESRARI (III)
                                                                                        
I. BÖLÜM
 KURBAN İBADETİ

Kurbanın Anlamı
Sözlükte yaklaşmak anlamına gelen Kurban kelimesi, Allah için malı feda ederek, Allah'a yaklaşmak,  teslimiyet ve şükretmenin fiilen ifadesidir. İslam terminolojisinde: Ma’dud (sayılı: Zilhiccenin 10-11-12. ) günlerde, muayyen bir hayvanı, ibadet kastıyla (sırf Allah için) usulüne
uygun olarak kesmek veya bu şekilde kesilen hayvanın adıdır.

Kurbanın Hükmü
Meşruiyeti: Kitap, Sünnet ve İcmâ-ı Ümmet ile sabittir. Allah Teâlâ'nın Kur'ân-ı Kerîm'de; "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes" (Kevser, 108/2), Hz. Peygamber s.a.s'in de "İmkânı olup da kurban kesmeyen bizim namazgâhımıza yaklaşmasın” (İbn Mâce, Edâhı, 2) şeklindeki ifadeleri konunun önemini ortaya koymaktadır.
Yine 15 asırdan beri bütün Ehl-i Sünnet vel- Cemaat ulaması, Kurban’ın “Şeair-i İslamiyeden” olduğunu ittifakla kabul etmişler ve bütün Müslümanlar da bu ibadeti yapagelmişlerdir.
Binaen aleyh bu ve benzeri naslardan (delillerden) hareket eden Hanefi fukahâsı kurban kesmenin “Vacip” ; diğer üç mezhep ise “Sünnet” olduğu görüşündedirler. (Serahsî, Mebsût, XII,1324-31,)

 Kurbanda Niyet
Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır: “
عن أمير المؤمنين أبي حفصٍ عمر بن الخطاب رضي الله عنه قال : سمعت رسول الله عليه وسلم يقول : سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم قال : ( إنما الأعمال بالنيات ، وإنما لكل امرئ ما نوى ، فمن كانت هجرته إلى الله ورسوله فهجرته إلى الله ورسوله ، ومن كانت هجرته لدنيا يصيبها أو امرأة ينكحها فهجرته إلى ما هاجر إليه ) .
Emirü'l-Mü'minin Ebû Hafs Ömer b. El-Hattâb (ra)'den: Demiştir ki, kendim işittim, Resûlullâh (sav) şöyle buyuruyordu: Ameller (in kıymeti) niyetlere bağlıdır. Herkesin niyet ettiği ne ise eline geçecek olan odur. Hicreti Allah'a ve Resul’üne müteveccih olanın hicreti Allah'a ve Resûlullah'adır. Hicreti, eline geçireceği bir dünyaya veya nikah edeceği bir kadına müteveccih ise hicreti de gaye-i hicreti ne ise (dünya veya kadın) ona müntehidir.
* لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ   =
Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele! (Hac, 36)
Binan aleyh Allah’ın rızası veya başka bir ifade ile ihlas denilen esas gaye ve maksat olmayınca hiç ama hiçbir ibadet ve hayrı hasenat –indi İlahide – kabul görmemektedir.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...