YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 295. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

TABİİN DEVRİNİN ALLAMESİ HASAN-I BASRÎ (21/641-110/728)
(XIII)

İşte hitabelerinden bazı  örnekler:
١ - تصبروا و تشددوا فانما هى ايام قلائل و انما انتم ركب وقوف يوشك ان يدعى الرجل منكم فيجيب و لا يلتفت فانتقلوا بصالح ما بحضرتكم .
 “Sabredin, dişlerinizi sıkın, bunlar (bir daha ele geçmez) Sayılı günlerdir. Siz, hareket sırasını bekleyen bir kâfile gibisiniz. İçinizden birisi her an kendisine yapılacak davete, arkasına bakmadan icabet edecek durumdadır. Şu halde oraya, yaptığınız işlerin en iyisi ile gitmeye çalışın.” (Câhiz, el-Beyân ve’l-tebyîn, III,147.)
٢ - يا ابن آدم السكين تحد و التنور يسجر و الكبش يعتلف . “Ey adem oğlu, bıçak bileniyor, fırın ateşleniyor; koç ise (hâlâ) yem yiyor.”
٣ - ابن آدم انما انت عدد فاذا مضى يوم فقد مضى بعضك   “Ademoğlu, sen (belirli) bir sayısın; bir gün geçti mi, senden belli bir miktar eksilmiş demektir.”
٤ - ان امرأ ليس بينه و بين آدم الاّ اب ميت لمعرق فى الموت . Kişi  ile  Hazret-i Âdem  arasında,  ölmüş  olan  babadan  başka  biri  yoksa, demek ki, onun için aslolan ölümdür.”

Üslûbunda göze çarpan özelliklerden bazıları da şunlardır
1) Konuşmalarındaابن آدم hitabını çok iyi kullanıyor:
يا ابن آدم بع دنياك بآخرتك تربحهما جميعا و لا تبع آخرتك بدنياك فتحسرهما جميعا . =“Ey âdemoğlu! Âhiretin karşılığında dünyanı sat ki, her ikisinde de kazançlı çıkasın. Dünyan karşılığında, âhiretini satma ki, her ikisinde de zarar etmiyesin.”

2) Tekrarlarla manaya kuvvet kazandırıyor:
رحم اللّه رجل وعظ اخاه و اهله فقال يا اهلى صلاتكم صلاتكم زكاتكم زكاتكم جيرانكم جيرانكم اخوانكم اخوانكم .
Kardeşine ve ehline vaaz eden kişiden Allah râzı olsun! O, ey ehlim, namazlarınız namazlarınız; zekâtlarınız zekâtlarınız (aman bunları yerine getirmekde); komşularınız komşularınız; kardeşleriniz kardeşleriniz (bunların da hukukuna riâyet etmede, dikkat edin!).

3) Gerektiğinde واللّه gibi, yemîn lâfızlarına başvuruyor:
واللّه الذى لا اله الاّ هو لتموتنّ واللّه الذى لا اله الاّ هو لتبعثنّ واللّه الذى لا اله الاّ هو لتحاسبن .
“Ondan başka ilâh olmayan Allah’a yemin ederim ki, mutlaka öleceksiniz; ondan başka ilâh olmayan Allah’a yemin ederim ki, mutlaka diriltileceksiniz; ondan başka ilâh olmayan Allah’a yemin ederim ki, mutlaka hesaba çekileceksiniz.”

4) Hitabelerinde iltifat sanatını uyguluyor:
يقول احدهم ابغونى كذا و كذا و ائتونى بكذا و كذا يتكئ على شماله و يأكل من غيرماله خدمته سحرة وماله حرام حتى اذا اخذته الكظة و نزلت به البطنة قال يا غلام ائتنى بشئ اهضم به طعامى يالكع اطعامك تهضم انما دينك تهضم اين فقير اين الارملة اين المسكين اين اليتيم الذى امرك اللّه تعالى بهم .
“Onlardan biri, bana şunu şunu isteyin, bana şunları getirin, der; (sonra) soluna yaslanır ve başkasının malını yer; hizmeti hileli, malı haramdır; gırtlağına kadar karnını şişirip, hazımsızlığa tutulduğu zaman, hizmetçisini çağırır ve yediklerimi hazmettirecek bir şey getirin, der. Ey ahmak; taâmını değil, dinini hazmettiriyorsun (dinine kıyıyorsun). Hani fakir; hani dul kadın; hani miskin; hani yetim ki, Allah, onlara tasadduk etmeni emretmişti!”

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...