YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 273. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMA GÖRE TOPLUMLARIN BAŞ BELASI: FAİZ =(RİBA)
(III)

da)- Kitabi Deliller
Kur'ân-ı Kerim, az-çok ayırımı yapmaksızın ribayı şu âyetlerle mutlak olarak yasaklamıştır:"
الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لاَ يَقُومُونَ إِلاَّ كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُواْ إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا وَأَحَلَّ اللّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا فَمَن جَاءهُ مَوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَانتَهَىَ فَلَهُ مَا سَلَفَ وَأَمْرُهُ إِلَى اللّهِ وَمَنْ عَادَ فَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların "Alım-satım tıpkı faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Hâlbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah'a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar. (Bakara, 275);                    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَذَرُواْ مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ
                                              فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُؤُوسُ أَمْوَالِكُمْ لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ
Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve (câhiliyette işlediğiniz) faiz hesabından arta kalanı bırakın; eğer gerçek mü'minler iseniz. Yok eğer bu faizi terk etmezseniz; bilin ki, Allah'a ve Peygamberine karşı bir harbe girmiş olursunuz. Eğer ribâdan tevbe ederseniz, anaparanız sizindir. Böylece ne zulmetmiş ve ne de zulme uğramış olmazsınız" (Bakara, 278, 279).
Ayetlerin Sebebi Nüzülü
Müfessirlerin çoğuna göre, Ribâ âyetleri, Taif'te oturan Beni Sakîf kabilesinin faiz problemiyle ilgili olarak inmiştir. Bu kabilenin, Hz. Peygamberle yaptığı Taif anlaşmasında faiz alacak-verecekleri lağvedilmişti. Mekke'deki Muğîre oğulları, Benî Sakîf'ten Amr b: Umeyr oğullarına olan faiz borçlarını ödemeyince, aralarında düşmanlık doğdu. Durum Mekke valisi Attab b. Esîd (ö. 13/634) tarafından Hz. Peygamber’e yazıldı. Bu soru üzerine ribâ âyetleri indi ve Efendimiz, vâliye âyeti yazdı. Ayrıca hükme razı olurlarsa ne âlâ, aksi halde onlara harp ilan etmesini bildirdi. Bunun üzerine Taifliler faiz istemekten vazgeçtiler ( Tefsîr-i Taberî 105, 106; Elmalılı, II, 972).
Mekke ve Taif'in fethi 8, Veda haccı ise 10. hicret yılında vuku bulmuştur. Hz. Peygamberimiz Veda haccı sırasında Mekke'de faiz yasağı uygulamasını şu ifadelerle başlatmıştır: “Dikkat ediniz! Câhiliyye devrinden kalma faizin hepsi kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk faiz, amcam Abbas b. Abdül’Muttalib'in faizidir" (Müslim, Hac, 147; Ebû Davud, Büyü', 5).
db)- Bazı Ahadisi Nebeviyedir:
*Helak edici yedi büyük günahtan kaçınınız;
1- Hz. Allaha ortak koşmak,
2- Sihir ve Büyü yapmak,
3- İnsan Öldürmek,
4- Yetim malı yemek,
5- Faiz yemek,
6- Savaştan Kaçmak,
7-  İffetli mü’mine iftira amak. (Müslim, iman, 38)
*Yine Sevgili Peygamberimiz, “Veda Hacc’ında şöyle buyurmuştur: Cahiliye dönemine ait bütün faizler kaldırılmıştır. İlk olarak kaldırdığım faiz Amcam Abbas’ın faizidir. Anaparalarınız ise sizindir. Böylece ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz. (Müslim, hac. 147)
Başka bir Hadisi Şeriflerinde ise: Faiz yiyen ve yedirene lanet ederek şu ifadeyi de eklemiştir: “ Faizi yazan ve şahitlik yapan da onlarla eşittir.” (Müslim, Müsakat, 105)
dc)- İcma Delili: Faizin haram olduğu hakkında bütün mezahib-i erbaaya göre ittifak vardır.

 

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...