YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 272. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMA GÖRE TOPLUMLARIN BAŞ BELASI: FAİZ =(RİBA)
(II)

I. BÖLÜM
İSLAMDA FAİZİN YASAKLANMA MERHALELERİ
İslâmiyet, toplumla ilgili sosyal ve ekonomik problemleri çözerken tedricilik ( aşama aşama) prensibine uymuştur. Faizcilik, Arapların özellikle yüksek tabakalarının yararlandıkları önemli bir kazanç yolu idi. Bunu bir hamlede kaldırmak uygun değildi.
 Bu yüzden, içkinin yasaklanışında olduğu gibi, ribânın haramlığı da belli merhaleler geçirmiştir:

a)- Faizin Malı Arttırmayacağına ait Ayetler İnmesi
Daha Mekke'de inen bir âyette fâizin malı arttırmayacağı bildirilmiştir:
                      وَمَا آتَيْتُم مِّن رِّبًا لِّيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِندَ اللَّهِ وَمَا آتَيْتُم مِّن زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ
İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah'ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekât veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.  ( Rum, 39)
b)- Önceki Şeriatlarda Faizin Haram Olduğuna dair Ayet İnmesi
Yahudilere faizin yasaklandığı, ancak bu yasağa uymadıkları için kendilerine, helal kılınan bazı temiz şeylerin haram kılındığı belirtilmiştir:    فَبِظُلْمٍ مِّنَ الَّذِينَ هَادُواْ حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ طَيِّبَاتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ وَبِصَدِّهِمْ عَن سَبِيلِ اللّهِ كَثِيراً
وَأَخْذِهِمُ الرِّبَا وَقَدْ نُهُواْ عَنْهُ وَأَكْلِهِمْ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ مِنْهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا
Yahudilerin yaptıkları zulümden, bir de çok kimseyi Allah yolundan çevirmelerinden, menetmelerinden dolayı kendilerine (daha önce) helâl kılınmış bulunan temiz ve iyi şeyleri onlara haram kıldık.      
Men’ edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa,160,161).
Hıristiyanlıkta da faiz yasaktı ama 13. Y. Yılda Katoliklerin Renkli siması Saint Thomas’ın Tüccarlarla giriştiği çeşitli pazarlıklar ile bu kapı bir daha kapanmamak üzere açılmış ve Batı ekonomisi –o günden sonra-  tamamen faiz üzerine oturmuştur.

c)- Katlanmış Faizin Yasaklanması
Şu âyetle ilk kısmi yasaklama getirilmiştir: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَأْكُلُواْ الرِّبَا أَضْعَافًا مُّضَاعَفَةً وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran, 130). Burada fâhiş ribâ adı verilen mürekkeb fâiz kastedilmiştir.  Şöyle ki: Devri cahiliyede faizle borç alan birisi vadesi geldiğinde borcunu ödeyemeyince vade uzayıp faiz de yükselirdi. Daha düşük faizli iken ödenemeyen borç, yüksek faizli olunca hiç ödenemezdi. İşte Faizin katlanması olan mürekkep faiz budur.

 d)- Kesin Faiz Yasağının Gelmesi
Dinimizde Faiz’in yasaklanması Kitap, Sünnet ve İcma-i Ümmet ile Sabit olup Hicretin 9. Yılında vuku bulmuştur.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...