YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 265. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

BAYRAMLAR ve RAMAZAN BAYRAMI
(III)

Bayram Namazından önce yapılacak olanlar
*Ramazan bayramı sabahı erken kalkıp bayramın canlılığını hissetmek, diğer günlerden farklı bir gün olduğunu görmek,
* Cünüp olsun olmasın guslederek temiz (mümkünse yeni) elbiseler giymek,
*Pis kokulu yiyecek ve içeceklerden uzak durmak: Soğan sarımsak ve sigara gibi.
* Namazdan önce varsa hurma, hurma yoksa tatlı bir şey yemek; bunun da bir, üç, beş gibi tekli olmasına dikkat etmek;
*Ağzı misvaklayıp fırçalamak, güzel kokular sürünmek,
*Saçı-sakalı, tırnakları ve vücudun diğer kıllarını sünnete uygun bir şekilde temizleyip düzene koymak,
*Fertlerin birbirine karşı diğer günlerden daha fazla güler yüzlü ve tatlı dilli davranması, neşeli görünmesi,
*Topluca bayram namazına gitmek; namaza giderken Allah'ı zikretmek, (Tekbir, teşbih ve dua okumak)
*Karşılaşılan Müslümanlarla selamlaşıp bayram sevincini paylaşmak, İslâm'ın adabından olan güzel şeyler olup bu günü daha bir anlamlı kılacak davranışlardır ve aynı zamanda Hz. Peygamber'in sünnetleridir.
* Bayram namazından önce "fitre" adı verilen fıtır sadakalarını verirler. Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelîlere göre sadaka-i fıtır farz, Hanefi mezhebine göre vâcibdir (Tecrid-i Sarih, Tercümesi, 367).
* Sabah namazından sonra bayram namazına kadar hiç bir namaz kılınmaz. Bu konuda İbn Abbâs'tan gelen bir rivâyet şöyledir: "Nebiyyi Ekrem (s.a.s) fıtır bayramı günü yalnız iki rekât kıldırıp ondan evvel de sonra da hiç bir namaz kılmadı..." (Tecrid-i Sarih Tercümesi III, 174).
*Bayram namazının cami-mescid gibi kapalı yerler yerine açık alanda, geniş ve düz bir meydanda kılınması sünnettir. Mescid-i Nebevi'ye bin arşın uzaklıkta bir yer vardı ki buraya "Musallâ" adı verilmişti. Bayram namazları da burada kılınırdı.
 Ebû Saîd el-Hudrî diyor ki: "Resulullah fıtır bayramı ile kurban bayramı günlerinde Musallâ'ya çıkardı. İlk başladığı şey namaz olurdu. Namazdan sonra, cemaat, saflarında otururken ayakta onlara dönüp vaaz eder ve istediklerini tavsiyede bulunurdu. Abdullah b. Sâib şöyle anlatır: "Resulullah (s.a.s) ile bayram namazında bulundum. Namazı bitirince; Biz hutbe okuyacağız, dinlemek isteyen otursun dinlesin, gitmek isteyen de gidebilir" buyurdu (Ebu Davud II, 225).

Bayram Namazından sonra yapılacak olanlar
* Ana-babayı unutmamak, bayram günlerinde kendilerini ziyaret edip gönüllerini almak müslüman evlatların terk etmemesi gereken dinî bir yükümlülüktür.
* Yakın akrabaların birbirini ziyaret edip sorması, ihtiyaç içinde olanlara yardımcı olunması gerekir.
*Zengin veya fakir olunsun, bayram gününde güç yettiğince sadaka vermek,
*Daha fazla müslümanla karşılaşıp sevinci paylaşmak için namaza gidilen yoldan gelmeyip başka bir yoldan dönmek sünnettir.
*Bayram namazından sonra müslümanların birbirleriyle bayramlaşıp musâfaha yapmaları, kucaklaşmaları İslâm'ın hoş karşıladığı güzel geleneklerdir.
*Bayramlarda eğlenmek hattâ oyunlar oynamakta bir sakınca yoktur. Ancak, İslâmî kuralları, haramı, helali, utanma duygusunu, ağırbaşlılığı, israfı ve kâfirlere özenip onlara benzememeyi akıldan çıkarmadan, müslüman şahsiyetine yakışır bir şekilde olmasına dikkat etmek gerekir.
 NOT: Âlem-i İslam’ın Fıtır Bayramını en içten dileklerimle tebrik eder; Herkes için vesile-i hayır ve necat olmasını Mevla-i Zül-Celal vel-Kemal’den niyaz ederim.
 Nice Bayramlara…

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...