YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 250. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMDA ZEKÂT MÜESSESESİ VE EHEMMİYETİ (21)

c)- Zekât Vermenin Adabı
1-) Helal Kazançtan vermek
Helalın hesabı, haramın da azabı vardır. O yüzden istisnasız herkes, zekattan daha önce, helal yoldan kazanmak ve yemekle mükelleftir. Haram mallar haksız kazanç olduğu için dinimizde nehiy edilmiştir. Nitekim ayeti kerimede: “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ = Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yeyin, eğer siz yalnız Allah'a kulluk ediyorsanız O'na şükredin. (bakara, 172) helal ve temiz rızık yenmesi gerektiği emredilmiştir.                                                                                                                                                     Yine Peygamber efendimiz de helal rızkın, ibadetlerin kabul olması için ne denli bir faktör teşkil ettiğini şöyle vurgulamışlardır: “ الرجل يطيل السفر أشعث أغبر يمد يديه إلى السماء يا رب يا رب ومطعمه حرام ومشربه حرام وملبسه حرام وغذي بالحرام فأنَّى يستجاب لذلك = Bir kimse Allah yolunda uzun seferler yapar, Saçı-başı dağınık ve üzeri toz-toprak vaziyette ellerini açarak: “Ya Rabbi! Ya Rabbi! Diye dua eder. Halbuki onun yediği, içtiği, giydiği haramdır. Haramla beslenmiştir. Böyle birisinin duası nasıl kabul edilir. (Müslim, zekat, 65)
2)- Malın Uygun olanını vermek
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَنفِقُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّا أَخْرَجْنَا لَكُم مِّنَ الأَرْضِ وَلاَ تَيَمَّمُواْ الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلاَّ أَن تُغْمِضُواْ فِيه وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ   = Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak, yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın. Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki Allah zengindir, övgüye lâyıktır. Kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın helâl ve temiz olanlarından Allah için harcayın.” buyurulmaktadır. ( Bakara, 267).
Belli bir standardın altındaki malı zekat olarak vermek hiç münasip değildir. Esasen bu fetvaya göre kabul olmaz. Takvaya göre ise en değerli ve n çok sevilenden verilmesidir. Nitekim: “لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ = Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça "iyi" ye eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir.(Ali İmran, 92) ayetinde beyan edildiği gibi.  Çünkü ibadetlerde esas hedef ve temelinde yatan yegane maksat: Rıza-i Baridir. Aksi bir niyet ile hal ve hareket ibadeti bozarak adete dönüştürür.

3)- Zekatı Aleni vermek
إِن تُبْدُواْ الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَإِن تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا الْفُقَرَاء فَهُوَ خَيْرٌ لُّكُمْ وَيُكَفِّرُ عَنكُم مِّن سَيِّئَاتِكُمْ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ =Eğer sadakaları (zekât ve hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah bu sebeple sizin günahlarınızı örter, yapmakta olduklarınızı bilir.(Bakara, 271)
Bu ayeti kerime muvacehesinde Ulama bazı görüşler serdetmiştir. Şöyle ki:
1)- Şafii ve Hanabileye göre: Zekatı aleni olarak vermek efdaldir. Zira numune-i imtisal olmak gibi  teşvik unsuru vardır. Çünkü farzların ifasında gösteriş diye bir sü-i hal ve hareket bahis-mevzu değildir.
Peygamber efendimizin “küçük şirk “diye tarif ettiği gösteriş ( mürailik) hali nafilelerde olur sadece. O yüzden sağ elin verdiğini sol el görmeyecek sözü nafile sadakalar için söylenmiştir.
2)- Hanefilere göre: Zekatı, alanın haysiyeti zedelenmesin, verenin ihlasına halel gelmesin için mezkür ayetin ikinci cümlesine uygun olarak gizli vermek kulluk şanına daha layıktır.
3)- Cumhura göre: Zekatın aleni; diğer sadaka ve hayr-ı hasenatın gizli verilmesi ahsen-i kabule daha şayandır.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...