YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 233. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

İSLAMDA ZEKÂT MÜESSESESİ VE EHEMMİYETİ (4)

Seytan’ın Zekat ve Sadaka Verene karşı olan Düşmanlığı
Bir gün Şeytan-ı Lain, Hz. Allah’ın emriyle, kendisine sorulanları doğru cevaplaması için, huzuru risalete gelir. Peygamberimiz ona sorar:
- " Ümmetim zekât verdikleri zaman halin nasıldır?"
-İşte o zaman halim pek yaman olur. Sanki zekat veren, bir testere alır eline; beni ikiye böler.
Resülullah (s.a.v.) Efendimiz sebebini sordu:
- "Neden öyle testere ile ikiye biçilirsin ya Eba mürre?" İblis:
- Onu da anlatayım: Zekat’da dört güzellik vardır:
1- Allah-ü Teala, Zekat verenin malına bereket ihsan eyler.
2- Zekat veren kimseyi halkına sevdirir.
3- Allah-ü Teala, onun verdiği Zekatı, cehennemle arasında bir perde yapar.
4- Allah-ü Teala, belayı, sıkıntıyı ve bütün ahları ondan def’  eder.
- "Peki, yüzünü ne buruşturur?"
- Zekat ve sadaka…
Şeytan der ki; on şey istedim, Allah onları bana verdi. Bir tanesi de:
- İstedim ki; bana kardeşler vere. Zekatlarını vermeyerek mallarını boş yere israf edenleri ve ma’siyet yoluna para harcayanları verdi. Bunlar da şu Ayet-i Kerime ile sabittir: “ إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُواْ إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا =  "O kimseler ki; mallarını boş yere harcarlar, Onlar şeytanın kardeşleri olmuşlardır. Şeytan ise Rabbisine karşı oldukça nankördür" ( İsra, 27)
- "Peki, sana göre insanların en iyisi kim?"
- Cimriler… Onlar benim en sadık ve yakın vefalı dostlarımdır.
- Çünkü onlar, bu hallerinden dolayı Hak Teala ile bağlarını koparırlar. Böylece benim istediğim en büyük zarar ve ziyana düçar olurlar. Nitekim bir ayeti kerimede: “ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ  = Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır." (Münafıkun, 9)  buyurulmaktadır. Diye cevap verir.

2)- Alan kimse bakımından Zekâtın Önemi
*Zekât fakirler açısından da son derece önemlidir. Çünkü o, sadece fakirin hakkıdır ve mutlaka fakire verilecektir.
*İnsanların koydukları vergilerin toplanma ve sarf edilme yerleri devirlere ve devletlere göre değişebilir. Devlet gelirlerinin sarfında fakirlerden çok bazen zenginlerin gözetildiği de olabilir.
Kimlerin vereceğini Allah ve Rasûlü tarafından belirtilen zekâtın, kime verileceği ise Kur'ân'da ba husus tesbit edilmiştir.
* Bunu,  kimsenin değiştirmesi mümkün değildir. Yani bu fon sadece fakirler için kullanılır. Başka yerlere hiçbir şekilde harcama yapılamaz.

3)- Sosyo-Psikolojik ve Politik açıdan Önemi
Zekâtın, toplum açısından önemi de; zekâtı veren ve alan açısından öneminden daha aşağı değildir. Hz. Allah, insanların tümünü aynı kabiliyet ve güçte yaratmamıştır. İnsanların fizikî yapılarında olduğu gibi malî güçlerinde de farklılıklar vardır: Ya zengin, ya fakir ya da orta hallidirler.
وَاللّهُ فَضَّلَ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ فِي الْرِّزْقِ فَمَا الَّذِينَ فُضِّلُواْ بِرَآدِّي رِزْقِهِمْ عَلَى مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَهُمْ فِيهِ سَوَاء أَفَبِنِعْمَةِ اللّهِ يَجْحَدُونَ
Allâh, rızıkta kiminizi kiminizden üstün kıldı. (Rızıkça) üstün kılınanlar, ellerinin altında bulunanlara kendi rızıklarını verip de hepsi rızıkta eşit olmuyorlar. Allâh'ın ni'metini mi inkâr ediyorlar? (Nahl,71)      *Dünyanın çeşitli yerlerinde zenginlerin alabildiğine lüks ve israfa dalmaları, sayelerinde kazanç sağladıkları insanları düşünmemeleri, onlara yardım ellerini uzatmamaları, fakirlerin, kendilerine kıskançlık ve kin duymalarına sebep olur.

 İşte Zekat;
* Fakirlerin gönüllerinde zenginlere karşı doğabilecek kıskançlık ve kin ateşini söndürür.
*Bunun neticesinde sosyal patlamalar, huzursuzluklar ve isyanlar görülmüştür. Bütün bu olumsuz hadiselere karşı en güzel parötönerdir.
*Toplum içerisindeki fertlerin düşecekleri dar durumlarda onları koruyan sosyal bir düzendir.
*İnsanlar arasındaki dayanışmanın sağlanmasına yardımcı olur.
*Zenginlerle fakirler arasındaki açılan mesafeyi daraltır.
* İnsanlar arasında sevgi ve kardeşliği; huzur ve saadeti temin eden ictimai bir musalahadır.
*Böylece; hem fakirin aç-susuz ve çıplak kalmasını önler hem de cemiyetin düzen ve huzurunun bozulmasını…
*Prof. Dr. M. A. MANNAN, İslam Ekonomisi adlı çalışma eserinde Zekatın sosyal, politik ve ekonomik etkisini anlatırken şöyle der: “Bu ideal verginin (zekatı kast ederek) işleyişi keskin servet eşiklerini yok edecek, giderek yeniden dağılımı sağlayacak, enflasyonist eğilimlerin giderilmesine yardım edecektir. Ülkedeki para miktarının dengesiz artışı, malların kıtlaşması, paranın el değiştirme hızının yükselişi yanında piyasanın bozulmasına da yol açar. Zekatın iyi bir şekilde toplanması dengeyi mutlaka sağlayacaktır. ( İslam Ekonomisi, s. 388, Mannan, Terc. Bahri Zengin)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...