YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 221. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

RAMAZAN-I ŞERİF AY’I
(III)

e)- Ramazan ayında meydana gelen diğer hadiseler
1-) Bedir Harbi
Hicretin ikinci senesi Ramazanın 17.günü İslam’da  ilk büyük harp olan “Bedir Gazvesi “vuku bulmuştur.  1000 kişilik müşrik ordusuyla 313 kişilik İslam ordusunun karşılaşması ile büyük bir savaş olmuş, hakla batıl birbirinden ayrılmış; bu mübarek ayın hürmetine bir avuç İslam ordusu, müşrikleri perişan etmiştir. Nusret-i İlahiye mazhar olan İslam ordusunun üzerine   melekler inerek müşriklerle savaşmıştır. Nitekim ilgili ayette Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır:
 إِذْ تَسْتَغِيثُونَ رَبَّكُمْ فَاسْتَجَابَ لَكُمْ أَنِّي مُمِدُّكُم بِأَلْفٍ مِّنَ الْمَلآئِكَةِ مُرْدِفِينَ
 وَمَا جَعَلَهُ اللّهُ إِلاَّ بُشْرَى وَلِتَطْمَئِنَّ بِهِ قُلُوبُكُمْ وَمَا النَّصْرُ إِلاَّ مِنْ عِندِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ =“Siz, Rabbınızdan yardım istiyordunuz. O, size derhal cevap verdi ve saf halinde 1000 melekle size imdat edeceğim dedi, bunu sadece bir müjde ve kalpleriniz rahat olsun diye yaptı.(Bileseniz ki )Gerçek yardım ancak Allah’dan gelir, şüphesiz o, asla mağlup olmayan, her yaptığında hikmet bulunan zattır.”(Enfal  9-10 )
 Bu harbi, şahıs baz’ına irca ettiğimizde şöyle bir şey söyleyebiliriz: İnsan da, daima en büyük düşmanı olan nefis -şeytanla harp halindedir. Allahın emir ve yasaklarına karşı sabreder, Allah’dan yardım isterse, Hz. Allah, nusret (yardım) eder ve bunun için meleklerini gönderir. Hele Ramazan ayında cennetin kapıları sonuna kadar açılır ve Müslüman galip gelsin diye şeytanlara zincir vurulur. Esas  büyük harp, insanın nefsine karşı Allah’ın emir ve yasaklarını uygularken gösterdiği performanstır. Nitekim  Efendimiz (s.a.v)  Uhut harbinden dönerken: ”Küçük savaştan büyük savaşa dönüyoruz” buyurmuştur.

2-) Mekke’nin Fethi
Yine hicretin sekizinci senesi Ramazan-ı  Şerifin 11.gününde İslam’ın en büyük fethi  ve “Feth-i Mübin’i” olan Mekke fethedilmiştir. O gün,  devr-i Cahiliyenin, tevhidin sembolü olan “Kabe’nin” içine doldurduğu  yüzlerce pu,t hak ile yeksan olmuştur. İlk kez, Mekke tarihinde, Kabe’nin duvarına çıkan müezzinlerin efendisi (Efendiler Efendisinin Müezzini) Bilal-i Habeşi, Ezan okuyarak tekbir ve şahadet sesleri ile Mekke afakını inletmiş; İslam’ın en gür sedası olan tevhit nidası bütün cihana ilan edilmişitir. “Hak geldi, Batıl zail oldu” değişmez düsturunca müşrikler zelil ve makhur olmuş, kafaları önlerine eğik, boyunları  ilel-ebed  bükük kalmıştır. Zaten  -ezelden ebede kadar- İkbal ve izzet  sadece  İslam’ın, hakimiyet de yalnız Allah’ın değil midir?..
Ramazan-Şerif, toplum bazında gerçekleşen bütün bu muhteşem ve büyük hadiselere sahne teşkil ettiği gibi; fert yönünden de şunları ihtar etmektedir:
* İnsanın,  tevhidin karargahı olması gereken kalbindeki nefis ve şeytan putunu kırması;
*Onlara galip gelmesi;
*Tezkiye ve takvaya ulaşması;
*Nusret-i ilahiye mazhar olarak ebedi kurtuluşuna vesile ve feth-i mübinine medar olması;
*Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azat olan bu mübarek ayda “Riza-ı Bariye” ulaşması;

Mümkündür. Yeter ki kendisini, o niyet ve düşüncelerle donatarak icap eden “huruç” harekatını –bi şekilde- gerçekleştirebilsin.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...