YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 219. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

RAMAZAN-I ŞERİF AY’I
(I)

a)- Kelime Anlamı
Ramazan, Kameri ayların dokuzuncusu,  Müslümanların oruç tutmakla mükellef oldukları, dinimizce ulvi ve mukaddes aylardandır.
Ramazan, Arapça bir kelime olup sözlükte: Yakan, kavuran anlamına gelir. Ramazan, Hicretin ikinci yılında oruç farz kılındığında ( bu seneki gibi) en uzun ve en sıcak günlere denk gelmişti. Bu tevafuk; oruç tutanların yürekleri  -susuzluktan- nasıl yanıp kavruluyorsa;  günahları da ateşte kir ve pasın yanıp tükenmesi gibi bir bağışlanmayı da ortaya koymaktadır.

b)-Ramazan Adı verilme sebebi
Bu mübarek ay'a Ramazan isminin verilmesindeki hikmet ve esbab-mucibe şöyle belirtilmiştir:
1- Yaz sonunda, güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına "ramdâ" kelimesinden alınmıştır. Bu yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi, bu ay da müminleri günahlarından temizler. Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.s); “Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuştur.(Buhârî, Savm, VI)
2- Güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızması anlamına olan "ramad" kelimesinden alınmıştır. Böyle kızgın yerde yürüyenin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, meşakkat çeker, içi yanar. Kızgın yer orada yürüyenlerin ayaklarını yaktığı gibi, Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder.
3- Kılıcın namlusunu veya ok demirini inceltip keskinleştirmek için yalabık iki taşın arasına koyup döğmek anlamına olan "ramd" dan alınmıştır. Bu ay'a Ramazan isminin verilmesi de Arapların bu ayda silahlarını bileyip hazırladıklarından dolayıdır ( Hak Dini Kur'an Dili, I, 643-4).

c)- Mübarek Ramazan Ayının Özellikleri
Ramazan ay'ına "on bir ayın sultanı" denilmiştir. Bu ayın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
1- Kur'an-ı Kerim'de ismi açık olarak geçen tek ay Ramazan ayıdır.
2- Kur'an-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Yüce Rabbimiz;شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ = Ramazan ay'ı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'an, bu ayda indirildi" (Bakara,185) buyurmuştur.
Daha önceki kitaplar da (ala rivayetin)”Ramazan’da nazil olmuştur.”Yine  diğer toplumların bazılarına da aynı ayda oruç tutma emredilmiştir. Emredilmiştir ama onlarda mübarek Ramazan-ı Şerifin aynı ağırlığı olmamıştır.
3- Kur'an-ı Kerim'de, "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen Kadir gecesi bu ay içerisindedir.
4- Dinimizin beş temelinden biri olan oruç ibadeti bu ayda farz kılınmıştır. Kur'an-ı Kerim'de; "فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ = Sizden kim bu aya yetişirse oruç tutsun” ( Bakara, 185) buyurulur.
Ramazan ay'ı girince şartlarını taşıyan kimselere oruç farz olur. Ramazan ayının girmesi iki durumdan biriyle sabit olur:
a- Ramazan hilalinin görülmesiyle.
b- Hilal her hangi bir sebepten dolayı görülemezse, Şaban ay'ı otuza tamamlanarak Ramazan orucuna başlanır. Peygamberimiz (s.a.s) bu konuda şöyle buyurmuştur: "Ramazan ayının hilalini görünce oruç tutunuz (Şevval ayının) hilalini görünce iftar ediniz, oruç tutmayı bırakınız. Şayet gök yüzü kapalıysa Şaban ayının günlerini otuza tamamlayınız" (Buhari, Savm, 5,11).
5- Fıtır sadakası vermek bu aya mahsus bir ibadettir.
6- Teravih namazı da bu ay'a mahsus ibadetlerimizdendir. Ebû Hüreyre (r.a)'dan şöyle rivayet edilmiştir:
"Resulullah (s.a.s)'in Ramazan hakkında şöyle buyurduğunu işittim: Kim inanarak ve sevabını umarak Allah rızası için teravih namazı kılarsa geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Teravih,I;)
7- İtikafa girmek: Ramazan ay'ının son on gününde itikafa girmek sünnettir. Hz. Peygamber (s.a.s) Ramazan'ın son on gününde daha çok ibadet ve taatta bulunurdu. Hz. Âişe validemizden şöyle rivayet edilmiştir: "Resulullah (s.a.s) Ramazan ayının son on günü girince elini eteğini toplar, geceyi ihya eder ve ev halkını uyandırırdı" (Buhari, Kadr, V). Yine Hz. Âişe (r.a.) dan şöyle rivayet edilmiştir: "Hz. Peygamber (s.a.s) Ramazan'ın son on gününde vefatına kadar itikafa girdi. İrtihalinden sonra da zevceleri itikafa devam ettiler." (Buhari, İtikaf, I)
8- Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i okumak: “Cebrail (a.s.) Ramazan ay'ı çıkıncaya kadar her gece Resulullah (s.a.s) ile buluşup, Resulullah (s.a.s) Kur'an'ı okurdu. Bundan Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i hatmetmenin sünnet olduğu anlaşılır.
9)- Hayır ve hasenatta bulunmak: İbn Abbas (r.a.) dan şöyle rivayet edilmiştir: "Resulullah (s.a.s) insanların en cömerdi idi. Onun bu cömertliği Ramazan ay'ı girip de kendisiyle Cebrail (a.s.) karşılaştığı zaman daha da artardı. Resulullah (s.a.s) Cebrail (a.s) ile buluştuğunda insanlara rahmet getiren rüzgardan daha cömert, daha faydalı olurdu" (Buhari, Savm, 7).
Yine bundan gücü yetenlerin çokça sadaka vermeleri, hayır ve hasenatta bulunmalarının da sevap olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim Enes (r.a)'dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s)'e; "Hangi sadaka daha faziletlidir?" diye sorulunca o, "Ramazan ayında verilen sadaka" buyurmuştur (Tirmizi, Zekat, 28).
10)- Ramazan ay'ı dinimizce en faziletli ve mukaddes bir aydır. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.s)'den bir takım hadis-i şerifler rivayet edilmiştir:

*Ebû Hureyre (r.a)'dan Resulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Ramazan ay'ı girince göklerin kapısı (diğer bir rivayette Cennetin kapıları) açılır, Cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur" (Buhari, Savm, V).
Balkıca

Döviz

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...