YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 214. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(34)

15)- Duaya Yatkın Olmak
Dua, insan olmanın ve ne olduğunu anlamanın sırrına ermektir. İnsanın yaratılış sırrı dua etmektir. Nitekim Hak celle ve Ala: “قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ  = (Resûlüm!) De ki: dua ve yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin.” Buyurmaktadır. Çünkü dua, ibadetin özü ve mihveridir. İbadet olup da içinde dua kökü ve neşvesi bulunmayan hemen hiçbir şey yoktur. İşte insanın böyle bir haleti ruhiyeye sahip olması huzur ve mutluluğu yakalamanın en kolay ve kesin yollarından birisidir. Hele içine samimiyet, dikkat ve göz yaşı da ilave edilerek nefes harcanılırsa mutlaka dergahı İlahide makes bulacaktır. Sonra da rahmeti İlahi, bereketi Rabbani ve mağfireti Hakkani yağmur gibi şakır şakır insanın üzerine dökülerek her türlü gam-keder zail; kul da Mevlanın sayısız nimetlerine nail olacaktır.  Mevlana ne güzel söylemiştir:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz ama, ağlayana neden ağlıyorsun diye sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sana sebebini sorsun.
***
Aklım her gün tövbe eder,
Nefsim ise tövbe bozar.
Arada kalmış biçareyim,
İyi ki senin kapın var ya Rab!
***
Gözyaşının bile vazifesi varmış,
Ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış.

16)- Ölüme devamlı hazırlıklı olmak
Doğmak ölmek içindir. Doğmayanlar ölmeyeceklerdir çünkü. O yüzden İlahi kelamda: “Her canlı ve nefes alıp veren mutlaka ölüm acısını tadacaktır. Ölüm Rabbani bir ferman olup en gerçek durumdur.  Ölümün elinden kurtulma imkanı olmadığına göre, yapılabilecek ona karşı en makul ve de garanti yegane yol ölüme hazırlık yapmak ve her zaman hazırlıklı durmaktır. Zira ölüm ansızın gelecek ve hiçbir şekil ve ahvalde geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkaracaktır insanı. Hani derler ya gidip gelen var mı? Evet yok. Çünkü orası gidip de gelinecek bir yer değil, gittikten sonra asla gelinmeyecek bir yolculuğa çıkışın adıdır ölüm!
O nedenle bazı ayeti kerimelerde şöyle ifade buyurulmaktadır:
* يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُّحْضَرًا وَمَا عَمِلَتْ مِن سُوَءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَهَا وَبَيْنَهُ أَمَدًا بَعِيدًا وَيُحَذِّرُكُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَاللّهُ رَؤُوفُ بِالْعِبَادِ   Herkesin, iyilik olarak yaptıklarını da kötülük olarak yaptıklarını da karşısında hazır bulduğu günde (insan) isteyecek ki kötülükleri ile kendisi arasında uzun bir mesafe bulunsun. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir. (Al-i Imran, 30)
 وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ َ   * يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
         أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونEy iman edenler! Allah'tan korkun ve herkes, yarına ne hazırladığına baksın. Allah'tan korkun, çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. Allah'ı unutan ve bu yüzden Allah'ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir. (Haşr, 18-19)
*قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ = De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah'a döndürüleceksiniz de O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir. (Cuma, 8)
Celaleddini Rumi der ki:
Dün çimen, ayaklarımın altında idi, bugün üstümde bitiyor.
Görüyorsun ki toprak günahlardan başka her şeyi örtüyor.
**********************************
Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan.
Sen erken davran, ölmeden önce uyan.
********************************
Akıp giden zaman içinde bir kafesteyim
Her türlü amelde çok ahesteyim
Kabrim! Beni bekliyorken dünyalık bir hevesteyim
Ne olur uyandır ya Rab! Belki son nefesteyim.
***
Hangi meyve oldu da dalında kaldı? Ölmekten korkma, ham olmaktan kork

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...