YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 213. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(33)

11)- Allah için sevmek ve Buğzetmek
Her şeyde olduğu gibi muhabbet ve husumette de yegane ölçü Allah’ın hatırı ve hududullah olmalıdır. Yani Allah sevdiği için sevmek Ve O zatı ecelli ala gazab ettiği için kızmaktır asıl olan. Ancak o zaman işin içine ibadet neşvesi girip insanı mutlu ve huzurlu eder. Aksi halde tamamen şahsi bir garaza matuf olan sevgi ve buğuz nefis ve şeytanın dürtüleri ile farklı bir boyut kazanarak insanın iki dünya felaketine sebep olabilir. Nitekim herhangi bir menfaata dayalı sevgi veya yergilerin günümüzde nasıl anormalliklere sebebiyet verdiği somut bir şekilde görülmektedir. Nitekim Mevlana şöyle diyor:
Ey gafil! Sen kendi şehvetine aşk adını koymuşsun,
Şu halinle o namus-u ekber’i soymuşsun,
Aşkın asıl manasının altını oymuşsun,
Bir bilebilsen, küstahlığa nasıl doymuşsun.
*********************************************
Şehvetin adını aşk koydular. Eğer şehvet aşk olsaydı, eşekler aşıkların şahı olurdu.
****
Esas sevda dururken mecazi sevdayı neyleyeyim
Aç gözlülüğümü bağışla ya Rabbi, ben senin sevdana talibim.
*****
Sen, çiçek olup etrafa güleceğine söz ver, toprak olup da seni başının üstünde taşıyan bulunur.
***
Sevdiğini mertçe seven kişi, pervane gibi özler ateşi
Sevip de yanmaktan korkanın, masal anlatmaktır bütün işi

12)- Ye’s ve Emniyet halinden uzak durmak
Allahın gazabından emin olmak ve rahmetinden umut kesmek şımarıklık veya karamsarlık gibi bir kaosun ifadesidir ki asla dinimizde uygun bir hal arz etmez. Hatta bu tutum ve davranışlar (Allah korusun) küfre sebebiyet verir. Mümine yakışan korku ve ümit halidir. Çünkü insan ne kadar ibadet ederse etsin Cennet garanti değildir.  Cennete ancak fazl ve keremi İlahi ile girilecektir. Ne kadar da günah işlerse işlesin her zaman affı şahaneye mazhar olma şansı bulunmaktadır. Allah isterse affeder, zira değil bir kişinin bütün insanların günahları bile Rabbımızın rahmet ve mağfiret denizinin yanında bir katre dahi oluşturmaz.
Dilerse de azap eder ki o zaman Hak celle celalühü, adaletiyle muamelede bulunmuş olur. Yani iş tamamen Cenabı Hak’kın iradesine kalmış bir durumdur. Onu da dünyada hiç kimsenin bilme ve öğrenme şansı ve ihtimali yoktur.
Üzülme! Bil ki Yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar.
Unutma! Yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar.

13)- Allah ve kulları hakkında kötü zandan kaçmak
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيراً مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ
Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir. (Hucurat, 12)
Zannın çoğu doğru çıkmayınca bu bir iftiraya dönüşmektedir. Bir insana bile itham en büyük günahlardandır. Onunla helallaşmadan affı ilahiye uğraması asla kabil değildir. Peki ahkemül-Hakimin olan Allaha iftiranın boyutunu ise ölçebilecek bir metre olmasa gerektir. Nitekim Bir ayeti kerime meali şöyledir: “Allah’a yalan yere iftira atan insandan daha zalim kim vardır? Var mıdır yani? Yoktur. Mevlana der ki:
Sabret, üzülme, sevmeyen gitsin, dua et Rabbine, seni terk etmesin. O terk ederse gerçekten bitersin.

14)- İçki, Kumar, zina, büyü yalan, Hırsızlık, Faiz ve Başkasının malına el uzatmak gibi büyük günahlardan daima uzak durmak. Çünkü bu tür günahları her ne kadar bir kişi işlese de toplumun bütün fertlerine zarar verir veya en azından rahatsız ve tedirgin eder. Toplumun rahatsız olduğu bir meseleden dolayı işleyenin de mutlu olmasına imkan ve ihtimal yoktur.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...