YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 211. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(31)

7)- Beş Vakit Namazı kılmak
İmandan sonra İslamda en önemli ibadetlerin başında namaz gelir. Peygamberimiz: “Namaz dinin direğidir, kim namzını kılarsa o direği dikmiş; kim de terk ederse dininin direğini yıkmış olur.” buyuruyor. O sebepledir ki Kıyamet günü imandan sonra insanlara ilk soru namazdan olacaktır. Bunu rahatlıkla geçenler diğerlerinde sıkıntı çekmeyeceklerdir. Namazda takılanların diğer hesapları da çok zor olacaktır.
Beş vakit namaz miraçta farz kılındığı için mü’minin de miracıdır. Yani bir Müslüman namazda iken serapa Allah’ın huzurunda demektir ki Onunla konuşuyor, ona derdini ve sıkıntılarını arz ederek her türlü müşkilatının halli için ona yalvarıp yakararak manevi bir tatmin ve kalbi bir itmi’nana eriyor demektir.
Çocukluğunda oyun,
Gençliğinde sarhoşsun.
İhtiyarlığında atalet.
Be insan! sende ne zaman Allah’a ibadet.
Namazın, insan fizik ve metafiziğine bir takım pozitif te’siri vardır, şöyle ki:
*Namaz en büyük zikirdir. Çünkü namazın içinde Allah’ı zikirden başka bir okunmaz. İnsanın gönlü ve ruhu ancak Allah’ı yad etmekle her türlü gam keder ve sıkıntılardan halas bulur. Nitekim bir ayeti celilede: “ الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ = Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah'ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur. (Ra’d, 28)
Çünkü her organın gıdası ayrıdır. Midenin gıdası yemek; aklınki ilim ve tefekkür; kalbinki zikirdir. Nasıl ki mide yiyip-içmediği zaman rahatsız oluyorsa namaz kılmayan insanın ruhu ve kalbi dahi huzursuz olur, dolayısıyla sahibine sıkıntı verir daima.
*Namaz en büyük manevi yardım isteme vesilesidir: وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ
Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir. (Bakara, 45)
*Namaz insanı her türlü kötü eylem ve söylemden alıkoyar: “اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ = (Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab'ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut, 45)
* Namaz imanın alametidir. Çünkü imanlı olanlar ancak namazını düzenli ve tam kılabilirler. Yoksa namaz bitmez ve sürdürülemez. Nitekim Peygamberimiz a.s. : “Her şeyin bir alameti vardır, imanın alameti de Namazdır”.  Buyuruyor.
Secde ve rüku, varlık tokmağını Allah’ın kapısına vurmaktır. Çok vurursan kapı mutlaka açılır.
*Allah’ın verdiği nimetlerin şükrüne en büyük vesile yine namazdır. Efendimiz: “Namaz bütün şükürleri içinde toplar” buyuruyor. Demek ki namaz kılmayan birisi ne kadar şükrederse etsin, şükrü, daima yarım ve noksan olmuş oluyor.

* Bir insanın hem dünya ve hem de ahirette mutlu ve umutlu olmasının vesilelerinden birisi, belki de birincisi hiç kuşku yok ki yine namazdır :    وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ    الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ  قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ   Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir; Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler; Ve onlar ki, namazlarına devam ederler. (Mü’minun, 1,2,9)
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...