YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 204. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(24)

D)- İNSANLAR ARASI İLİŞKİLERDE PRENSİPLER

1-)    Bütün toplantı ve randevularınıza zamanında gitmeye dikkat edin.
2-)    Başarılı olabilmek için göreviniz olan tüm işlemleri dikkatle, titizlikle ve zamanında yapmaya ve bitirmeye özen gösterin. Nitekim Mevlana:
Yazık ki akşam oldu, biz yine yalnız kaldık.
Kıyısı görünmez bir denize daldık.
Nasıl bir gemiye binmişiz bulanık gecede?
Allah’ın denizinde Allah’ dan uzak kaldık.
3-) Aynı bölümde çalışan diğer arkadaşlarınızın neler yaptığını dikkat edin. Birçok püf noktayı ve deneyimi arkadaşlarınızdan öğrenebilirsiniz.
4-)  Çalışmalarınızda daima samimi ve dürüst olun.
Muhataplarınız, sizin samimi oluşunuzu takdir edeceklerdir. Çalışma arkadaşlarınıza karşı da samimi olduğunuzda daha güvenli bir çizgi içinde olursunuz. İstenilen bilgiyi en kısa zamanda araştırıp muhataplarınıza ulaştırırsanız daha önce alamadığınız siparişi alacağınıza emin olabilirsiniz.
5-)  Muhataplarınızın, güvenini kaybetmeyin.
Bu güven çok önemlidir ve kaybettiğiniz takdirde tekrar kazanmak çok uzun bir süre ve çaba gerektirir. Gerçekleri olduğundan değişik göstermeden, abartma ve apartma yapmadan söyleyin.
Güzel konuşmak için Psikolog Jack Marrison Pollack diyor ki: Önce dinlemeyi bilin: Birçoğumuz, ne söyleyeceğimizi düşünmekten, başkalarının söylediklerini doğru dürüst dinlemeyiz. Eğer siz onları dikkatle dinlerseniz, onlar da sizi, ilgiyle dinler.
6)- Başkalarını ilgilendiren konulardan söz edin
Karşınızdakine yetenekli olduğu konuda konuşma imkanı verirseniz, sıkıntılı bir sessizliği önlersiniz ve çoğunlukla karşınızdaki, anlattıklarına o denli dalar ki, iki insanın konuşmasına en çok engel olabilecek olan sıkılganlığı, unutmuş olur.
7)- Sıkıcı ayrıntıdan kaçının
Konuşurken, en küçük ve gereksiz; hiçbir noktayı atlamadan anlatırsanız, karşınızdaki kişi, siz daha ana konuya gelinceye kadar sıkıntıdan patlar ve ilgisi dağılır.
8)- Kesin ifadelerle konuşmaya çalışın
Konuşmaya, başlamadan durup, önce aklınızda kelimeleri seçin. Bir konudan ötekine atlamayın. Konuşurken, konuştuğunuz kişinin yüzüne bakın, mırıldanmayın.
9)- Sorularınızı yerinde sorun
Bir sorunun akıllıca sorulmasıyla, karşınızdaki kişinin “açılmasına” sebep olursunuz. “İşler nasıl?” ya da “ne haber?” gibi sorular gereksizdir. Fakat, “işe nasıl başladınız?”  veya “sizce nasıl” gibi sorular karşınızdaki kişiyi konuşturur ve sizin de gerekenden fazla konuşmanızı önler.
10)- Öfkelendirmeden karşı çıkmayı öğrenin
Çoğu kez, ne konuştuğunuz değil de, nasıl konuştuğunuz önemlidir. Dostça bir tartışma, konuşmayı zenginleştirir, fakat sertçe sarf edilen bir söz, iki tarafın da hırsa kapılıp, birbirlerinden uzaklaşmalarına sebep olur.
11)- Kimsenin sözünü kesmeyin
Eğer biri konuşurken konuşmaya girmeniz gerekirse, konuşmayı keserken yumuşak bir cümle kullanmanız gerekir.
12)-Hoşgörülü ve anlayışlı olun
Çoğu kez bizi sinirlendiren ve rahatsız eden kişilerle konuşmak zorunda kalırız. Böyle durumlarda konuşulan konu ile ilgilenmeye çaba harcayın.
Birine haklı olarak iltifat onu ilgisini kazanmak olur. İnsanlara kompliman yapmayı öğrendiğiniz an, sohbetiniz de daha zenginleşir.
Kendine güven: “Ben yapamam, ben başaramam, ben konuşamam vb” birçok söz, kendimize güvensizliğin en açık ispatıdır. Daha denemeden sarf edilen bu sözler, baştan mağlubiyetimizi kabul etmekten başka bir şey değildir. Üstelik kaybedilen fırsatların, boşa geçen yılların telafisi de yoktur. Bir şeyler başarabileceğinize inanın. Başarılı kişilerden sizin en büyük eksiliğiniz, olsa olsa tembelliğiniz ya da cesaretsizliğinizdir.
13)- Aşırılıklardan kaçın
Vücudunuza, ruhsal sağlığınıza, kesenize zarar verebilecek aşırılıklardan, müsrifliklerden uzak durun. Bugün güzel gibi görünen, geçici bazı zevklerin bedelini daha sonra gerek madden, gerekse manen çok ciddi olarak ödeyebiliriz. Kazancınızın, zamanınızın, sağlığınızın kıymetini bilin. Haddi aşanlardan olmayın.
14)- Ailenize de özel vakitler ayırmanız gerektiğini bilin

İş, güç, arkadaşlar derken bazen anne ve babalarımızı ihmal ederiz. Bu yüzden de zaman zaman çeşitli sitemlerle karşılaşırız. İlişkilerimiz boş yere gergin bir hal alır. Unutmayın vakit hızla geçiyor ve onlar ihmal edilmeyecek kadar kıymetliler.
Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 20!
Derneğimizin 2018-2019 Eğitim yılında lisans öğrencilerine sağlayacağı burs başvuruları 15 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 15 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Burs başvuru formuna derneğimizin sitesinden ulaşabilirsiniz. Formu doldurup Dernek merkezine veya kargo posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Başvurulardan sonra değerlendirme yapılıp burs almaya hak kazananlara bilgi verilecektir. Başvuru Formu için tıklayınız.