YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 201. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(21)

17)- Vefakar Olmak
Yerine getirmek ve kifayet ettirmek manasına gelir lügatta. Istılah-ı dinde ise verilen bir söze ve iyiliğe karşı –Hakkaniyet ölçüsü esas alınarak- dürüst davranmak ve gereğini ifa etme (yerine getirme) nin adıdır. Nitekim ayeti kerimelerde:
-وَأَوْفُواْ بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْؤُولاً =Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.
- يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ = Ey iman edenler! Akitleri(n gereğini) yerine getiriniz. (Maide, 1)
Zamanımızda hemen bütün ahlaki güzellikler pörsüdüğü gibi artık vefa da Müslümanların neredeyse tamamında hak ile yeksan olmuştur. Öyle ki vefasızlık bir vaka’a-i adiye gibi telakki edilip telaffuz edildiğinde akla ilk gelen İstanbul’un meşhur bozacılar semti olmaktadır.

18)- Haset ve Fesattan Uzak Durmak
Hased: Başkasını sahip olduğu maddi ve manevi imkânların kendisine intikal etmesini şayet bu ümkün olmayacak ise karşıdakinin de bunlardan mahrum kalmasını istemek hatta imkanı var ise bunu bir de icraat safhasına koymaktır. Hasetlik; çok ama çok kötü bir huydur. Hasud ( kıskançlığı huy haline getiren) insan takıntılı, hasta ve problemlidir. Allah’ın taksimine razı olmaz. O yüzden Yerde ve gökte Allah’a karşı ilk işlenilen isyanın sebebidir. Çünkü sırf kıskançlıklarından dolayı Şeytan Hz. Adem’e secde etmemiş; Kabil de öz be öz kardeşi Habil’i öldürmüştür. Kardeşleri Yusuf’u, hasetlerinden kuyuya atmış; Yahudiler de Peygamberimize aynı sebeple iman etmemişlerdir
Hasetlik hastalığı mayalanacak olursa çok kötü boyutlara ulaşır ki (Allah korusun) insan, başkasının elinden nimetin çıkması ile de kifayet etmez, onun başına felaketlerin gelmesin istemeye ve de bu tezgahı kurmaya cür’et eder ve bundan haz duyar, beslenir. Sadist bir şahsiyet ve marazlı bir ruhun portresi olan bu  durum, islahı ve iflahı gayri kabildir. Kur’anı azimüş-şanda münafık ve Yahudilerin lazımı gayri müfarik (olmazsa olmaz) özellikleri olarak verilir ki işin tam bir fesat ve ifsat noktasıdır.
Peygamberimiz sav’in şu iki Hadisi şeriflerinde hasedin hem imana ve hem de amellere zarar vereceği sarahaten beyan etmesi calibi dikkattir:
* “Mü’min bir kulun kalbinde iman ve haset asla toplanmaz. Çünkü kıskançlık (ve fesatlık) sirkenin balı bozduğu gibi imanı ifsat eder.”
**”Sizi (kesinlikle) hasedden sakındırırım. Zira haset ateşin odunu yeyip bitirdiği gibi amelleri tüketir.” 
İşbuna göre mü’minin hali ya fetva veya takva üzere olmalıdır. Şöyle ki:
*Fetva: Buna gıpta dahi denir. İmkan ve nimet sahibi karşısında Müslümanın tavrı odur ki asla kıskanmadığı gibi şöyle demesi icap eder: Allah, ona malını, emlakını ve her türlü nan-ı nimetini hayırlı mübarek kılsın. Nasıl olsa Onun hazineleri boldur. Dua ediyorum inşallah bana da verir demektir. Nitekim efendimiz sav: “ Biriniz kendisi için istediğini başkası için de istemedikçe asla mümin sayılmaz.” Buyurmuştur.
*Takva: İsar veya diğergamlıktır ki, Müslüman kardeşini kendisine tercih etmektir. Bir şeye ortaksa hakkından vaz geçmek bir mal bir kişiye ait olacaksa fedakarlıkta bulunmak gibi. Ashabı insanlık tarihinde en üstün ve mümtaz hale getiren ve o asrı en hayırlı bir çağ yapan özellik ve güzelliklerin en başında işte bu diğerkâm olma halleri gelir ki ayeti celilede şöyle medh-i senaya mazhar olmuşlardır:
وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ  = Allah'in verdigi bu ganimet mallari bilhassa; yurtlarindan ve mallarindan edilmis olan, Allah'tan bir lutuf ve riza dileyen, Allah'in dinine ve peygamberine yardim eden muhacir fakirlerindir. Iste dogru olanlar bunlardir. (Haşr,8)

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...