YAZARLARIMIZ
BAYDD

Önceki Yazısı<< 191. YAZISI >>Sonraki Yazısı

Hikmet Adem

HİKMET ADEM

 

          

DÜNYA-AHİRETTE HUZUR VE SAADETİ TE’MİN ETMEK
(11)

c)- Uykuda Ölçülü Olmak
Uyku: Yorulmuş bulunan insanın dinlenmesi için Allah tarafından lütfedilen bir istirahat halidir.
Uyku, insanın sıhhat-afiyetine sebep olduğu ve insanı birçok günahlardan men ettiği için ibadet olabilir.
Sünnet-i Seniyye’ ye göre uyumanın ölçüleri:
1)Misvak kullanmak. (dişleri temizlemek)
2)Abdestli olarak yatmak.
3Günlük nefis muhasebesi yaparak, tevbe ve istiğfarda bulunarak yatmak.
4) Gece ibadete kalkmak niyetiyle yatmak.
5) Sünnet vechiyle ve yatmazdan evvel okunacak duayı okuyarak yatmak.
6) Yatarken kıbleye dönerek, ellerini açıp ve birbirine bitiştirerek muavizatı (ihlas, felak-nas) okumak.
Bu hususta Hz.Aişe (R.Anha)Validemizden rivayet edilen bir Hadis-i Şerifte şöyle buyuruluyor: (إن النبي صل الله عليه و سلم كان إذا أوي إلى فراشه كل ليلة جمع كفيه ثم نفث فيهما فقرأ فيهما قل هو الله أحد وقل أعوذ برب الفلق وقل أعوذ برب الناس. ثم يمسح بهما مااستطاع من جسده يبدأ بهما علي رأسه ووجهه وما أقبل من جسده يفعل ذلك ثلاث مرات )  “Peygamber (S.A.V), her gece döşeğine (yatmaya) geldiğinde iki avucunu bir araya toplardı. Sonra avuçları içine üfürerek “Kul hüvellâhü ehad”, “Kul eûzü bi Rabbi’l-Felak” ve “Kul eûzü bi Rabbinnâs”ı okur, daha sonra, iki eliyle vücudundan gücünün yetebileceği yerleri sıvazlardı. Elleriyle sıvazlamaya başı üzerinden başlar, yüzünü ve vücudunun ön kısmını (sonra arkasını) sıvazlamaya devam eder ve bunu üç defa tekrarlardı.
Ancak her şeyde olduğu gibi uykuda da öiçülü davranmak esastır.
Nitekim Hazreti Allah, Zatı Uluhiyyetine isyandan kendilerini muhafaza eden kullarının vasıflarını sayarken: كانوا قليلا من الليل ما يهجعون. وبالأسحار هم يستغفرون O muttekıler, geceleri pek az uyurlardı. Seher vakitlerinde istiğfar ederlerdi.”, buyuruyor.   
İnsan, hayatını devam ettirebilmek için yemek, içmek ve uyumak mecburiyetindedir. Vücudun kuvvetini sarsacak, ibadet ve diğer beşeri vazifelerini yapmaya mani olacak şekilde az yemek ve uyumak, sıhhati ihmal olacağından zinhar caiz değildir.
Hulasa hekimler:“Yemekte, içmekte ve uykuda azı karar, çoğu zarar, ortası yarar”, derler. Bu durum, sağlık cihetinden böyle olduğu gibi aynı zamanda kamil insanların hasleti olup i’tiyat edinenleri de kemale erdirir.

Balkıca

Döviz
©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 18!
2016-2017 eğitim yılında burs almaya hak kazanan ve tek seferlik yardım hakkı kazanan öğrenciler belirlenmiştir. Öğrenciler durumlarını aşağıdaki linkten T.C. Kimlik Numaraları ile veya Öğrenci Numaraları ile sorgulayabilirler. Burs ve yardım verilmesinde katkısı olan herkese yapmış olduğu katkılardan ve emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...